Προς το περιεχόμενο

Εγώ κάνω διαλειμματική διατροφή


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

 

Ο σκύλος μου γυμνάζεται και τρώει χωρίς να του το πει κανένας ειδικός.

 

 

 

εμένα ο σκύλος μου γυμνάζεται όταν τον πάω βόλτα (και αν) και τρώει ό,τι βρει μπροστά του κάθε ώρα της μέρας.

 

τεσπα, πλάκα όβερ.

 

Για πολύ καιρό, πάνω από ένα δυο χρόνια, φροντίζω και το τελευταίο γεύμα μου είναι στις 8 το βράδυ ή 8.30. Και φυσικά κάτι ελαφρύ. Μετά τίποτα. Αυτό όχι για να αδυνατήσω αλλά γιατί κατάλαβα ότι κοιμάμαι καλύτερα. Τώρα αν αυτό το κάνω ας πούμε 6 ή και 3 ή 4, φαντάζομαι μπορεί να γίνει. Το σημαντικότερο είναι αυτό που ειπώθηκε να μην φας μαλακιούλες αφού τελειώσει το τελευταίο γεύμα της μέρας. Αυτό το καταλαβαίνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
12 ώρες πριν, sharpshooter είπε

Ο,τι θέλετε σχετικό ρωτήστε, έχω φάει τη ζωή μου κυριολεκτικά. Θα πόσταρα και pιc για credentials αλλά δεν ξέρω αν είναι πρέπων/αποδεκτό.

 

Να γιατί υπάρχει το πεδίο Dayjob στο προφιλ μας. 

Για να ξέρουμε σε κάποια θέματα την βαρύτητα του λόγου αυτού που γράφει. 

 

Να προσθέσω στην συζήτηση πως δεν αναφέρετε πουθενά την ηλικία και την φυσική κατάσταση που διαφέρει σε όλους μας και ως εκ τούτου δεν μπορεί να ισχύει το one size fits all.

 

Σε ότι αφορά την σύγκριση με τα ζώα είναι ότι πιο αδύναμο επιχείρημα έχω ακούσει ποτέ μου και καταρρίπτεται χωρίς καν προσπάθεια με μια βόλτα σε κάποια εγκυκλοπαίδεια. Τα ζώα επι το πλείστον τρώνε όταν βρουν να φάνε στην φύση. Ενας σκύλος δε, είναι ικανός να σκάσει απο το πολύ φαγητό αν του προσφερθεί, καθώς οι περισσότεροι είναι βουλιμικοί.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Να προσθέσω στην συζήτηση πως δεν αναφέρετε πουθενά την ηλικία και την φυσική κατάσταση που διαφέρει σε όλους μας και ως εκ τούτου δεν μπορεί να ισχύει το one size fits all.


100%


Εγώ θέλω να προσθέσω επίσης ότι παίζει και το βιολογικό/κληρονομικό/ορμονικό σε αρκετές περιπτώσεις. Ναι υπάρχει πάντα χώρος για βελτίωση, αλλά υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι που τρώνε τρώνε και όχι μόνο δεν έχουν πρόβλημα, αλλά μένουν στα ίδια κιλά για χρόνια, και έχουν μια χαρά σώμα, και οι εξετάσεις τους μια χαρά είναι. Είναι και άλλοι που λίγο να φάνε θα το πάρουν όλομ θα ανεβάσουν πίεση και χολιστερίνη μέσα σε μια βδομάδα και μετά θα τρέχουν για μήνες να το φτιάξουν. Είναι και η δουλειά που κάνει κανείς, είναι και το αν έχει 4 παιδιά να θρέψει, είναι και το οικονομικό, καθώς δε μπορείς να τρως σολομούς και φιλέτα κοτόπουλο συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

ως εκ τούτου δεν μπορεί να ισχύει το one size fits all.

 

Όλοι μας πρέπει όμως να κάνουμε κάποια,βήματα όταν αποφασίζουμε για την διατροφή μας:

 

1.Διερευνούμε πάντα με προσοχή αυτό που μας ενδιαφέρει. Και φυσικά μιλάμε πάντα με ειδικούς. 

2.Κοιταζουμε για να βρούμε ακράδαντα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία 

3.Αποφασιζουμε αν τα αποδεχόμαστε (εδώ βοηθά και το αν έχουμε ή όχι σχέση με την κοινή λογική) και φυσικά αν μας ταιριάζουν οι απαιτήσεις τους.

4.Απο τη στιγμή που ξεκινάμε αυτόν τον τρόπο ζωής,(και όχι δίαιτας φυσικά μια και όλες οι δίαιτες αποτυγχάνουν μια και δεν είναι δυνατόν να τις κάνεις όλη σου τη ζωή) δεν παρεκκλίνουμε από αυτόν. 

 

Προσωπικά βρίσκω την διαλειμματικη νηστεία απολύτως επιστημονικά τεκμηριωμένη ,πολύ ταιριαστή με την προσωπική μου φιλοσοφία και κοσμοθεωρια καθώς και τον τρόπο ζωής μου και πάνω από όλα πάρα πολύ εύκολη και του γούστου μου (βοηθά το γεγονός σίγουρα ότι απεχθάνομαι το πρωινό και από παιδί με αναγουλιαζει)

 

Εννοείται βέβαια ότι είναι, για εμένα, πολύ αποτελεσματική.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

2.Κοιταζουμε για να βρούμε ακράδαντα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία 

3.Αποφασιζουμε αν τα αποδεχόμαστε (εδώ βοηθά και το αν έχουμε ή όχι σχέση με την κοινή λογική) και φυσικά αν μας ταιριάζουν. 

 

Εδώ σηκώνει πολλή κουβέντα. Για να μπορέσουμε να επεξεργαστούμε πληροφορίες, να τις κατανοήσουμε και να κρίνουμε την εγκυρότητα τους, πρέπει να έχουμε ένα Χ υπόβαθρο. Η κοινή λογική δεν φτάνει, διότι μπορεί εμείς να καταλαβαίνουμε ένα πράγμα που διαβάζουμε και να το αποδεχόμαστε, αλλά έχουμε άγνοια από άλλα δεκαπέντε πράγματα που μας επηρεάζουν και λειτουργούν παράλληλα.

Γι'αυτό και ο συνεπης διατροφολογος στο πρώτο ραντεβού ζητά γενικες εξετάσεις, και επι δυο ώρες σε κάνει συνέντευξη για την υγεία σου, για τις συνήθειές σου,  τις προτιμήσεις σου κλπ. Εκείνος, που έχει το υπόβαθρο και τη γνώση, ειναι σε θέση να επεξεργαστεί τα δεδομένα και να καταλήξει στην κατάλληλη δίαιτα.

 

Νικο, συμφωνω μαζί σου, και εγώ κάνω πολλές φορές το ίδιο με σένα, και τις περισσότερες μου βγαινει σε καλό. Απλά, καλό είναι να αναφέρουμε όλους περιρισμους και τα πιθανά ρίσκα, και να λέμε ποιο είναι το ορθό.

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Απλά, καλό είναι να αναφέρουμε όλους περιρισμους και τα πιθανά ρίσκα, και να λέμε ποιο είναι το ορθό.

 

Εννοείται, ένας από τους λόγους που ασχολήθηκα με την νηστεία αυτή είναι ότι και τα δυο αναφέρονται ξεκάθαρα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Απο τη στιγμή που ξεκινάμε αυτόν τον τρόπο ζωής,(και όχι δίαιτας φυσικά μια και όλες οι δίαιτες αποτυγχάνουν μια και δεν είναι δυνατόν να τις κάνεις όλη σου τη ζωή)

 

Μα "δίαιτα" σημαίνει τρόπος ζωής και τρόπος διατροφής, ψάξε το λίγο περισσότερο βρε Νίκο.

Και φυσικά κάνεις δίαιτα σε όλη σου την ζωή (αν θέλεις), αφού αυτή είναι η σημασία της έννοιας "δίαιτα".

Όλες οι "ειδικές διατροφές" είναι δίαιτες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Όλες οι "ειδικές διατροφές" είναι δίαιτες.

 

Μα αυτό λέω .

Δεν την θεωρω ειδική διατροφή. 

Την θεωρω απολύτως φυσική και κανονική  διατροφή για την οποία είναι σχεδιασμένος ο άνθρωπος. 

Τα " 3 γεύματα " ή το "τρώω κάθε 3 ώρες " μου φαίνονται ανώμαλα  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Μα αυτό λέω .

Δεν την θεωρω ειδική διατροφή. 

Την θεωρω απολύτως φυσική και κανονική  διατροφή για την οποία είναι σχεδιασμένος ο άνθρωπος. 

Τα " 3 γεύματα " ή το "τρώω κάθε 3 ώρες " μου φαίνονται ανώμαλα  :)

 

Είναι ειδική διατροφή, από την στιγμή που είναι σχεδιασμένη, και έχει κανόνες.

Αν μου έλεγες "τρώω ότι θέλω όσο θέλω και όποτε θέλω" δεν θα ήταν ειδική διατροφή.

Ξαναλέω, η δίαιτα είναι τρόπος διατροφής.

Αν είναι συγκεκριμένος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τα " 3 γεύματα " ή το "τρώω κάθε 3 ώρες " μου φαίνονται ανώμαλα  :)

 

Δε μπορώ, πεινάω. Ούτε bend δε μπορώ να κάνω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου