Προς το περιεχόμενο

Αυτό θα πρεπε να μπει σαν προϋπόθεση να το δεις πριν ανοίξεις προφίλ και βάλεις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πέραν του ότι είσαι απόλυτος στις απόψεις σου @PeterGriffin και δεν διστάζεις να κουνάς το δάχτυλο για κάτι που δεν είναι στο χέρι ενός να ελέγξει καθως αφορά συμπεριφορές πολλών και παντού, όπως είπε και ο dimsonic, καταλαβαίνω πως θελεις να τα πεις για να ξεφουσκώσεις και το δέχομαι. 

Το τι θα θελαμε να είναι ο κόσμος και τι είναι τελικά, το μαθαίνουμε όλοι καθημερινά.

Καταστολή συμπεριφορών δια ροπάλου και πλύση εγκεφάλου δεν ενδείκνυται.

Κάνουμε ότι μπορούμε να διαφυλάξουμε την ακεραιότητα των αγγελιών με αξιολογήσεις και διαγραφές. Ξέρετε πολλά μεγάλα σάιτ που διαγράφουν αγγελίες βασει κανονισμών ή που δεν επιτρεπουν να επαναλαμβάνονται και ισχύουν μονο 12 μέρες (αντι να τις αφήνει να φαινονται πολλές) ή που συμμετέχουν μονο μέλη για να αποφεύγονται όσο το δυνατόν οι απατεώνες εις βάρος φυσικά της επισκεψιμότητας;

 

Χτες για παράδειγμα έβαλα αγγελια μια μοτοσυκλέτα σε γνωστό σάιτ και σε δεκα λεπτα με έχει πάρει τηλέφωνο ένας λεβέντης που αφου μου εκανε και παζάρι και θα την έπαιρνε απο τις φωτογραφίες, προφασιζόμενος χιλια δυο, κατέληξε να μου ζητάει τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας! Συνειδητοποίησα πως αυθαίρετα η σελίδα δημοσιευε το τηλέφωνο μου προς τους πάντες και έπρεπε να επιλέξω το αντίθετο (αν μου ειχε γίνει γνωστό) αλλά μετα απο μια διαδικασία επικύρωσης, που δεν μου φανηκε ιδιαίτερα διαφανής. Φυσικά διέγραψα την αγγελία άμεσα.

 

Όσον αφορά τη γκρινια για το τι και πόσο πουλάει ο καθενας και πως το δικαιολογεί, φυσικά και συμφωνώ σαν άτομο αλλά καλό είναι να διαβάζετε και τις οδηγίες.

Παράθεση
Είναι δικαίωμα του καθενός να πουλάει όσο φτηνά, ακριβά ή λογικά επιθυμεί. Δυστυχώς αρκετοί πουλάνε τα μεταχειρισμένα όσο τα καινούργια. Δεν έχουμε καμμία αρμοδιότητα να ορίσουμε τις τιμές εμείς. Εχουμε όμως αναρτημένους οδηγούς για σημαντικά όργανα αλλά και το φόρουμ όπου συζητιόνται τέτοια θέματα, όπου ο καθένας μπορεί να ενημερωθεί και να γνωρίζει πότε κάποιο όργανο είναι υπερτιμημένο. Ας μην ξεχνάμε επίσης πως η σελίδα απευθύνεται σε ενήλικες. Αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι να γερνούν οι ακριβές αγγελίες και κάποια στιγμή είτε μειώνονται οι τιμές, είτε απλά αφαιρούνται απο απογοήτευση.

 

Οσο και να γκρινιάζουμε (δώστε πόνο) ο κυριος Τάκης θα σε πάρει να σου ζητησει ανταλλαγή σε πώληση, θα παζαρέψει, δεν θα έχει διαβάσει τίποτα απο αυτα που έγραψες στην περιγραφή ή θα πουλάει το συλλεκτικό κούτσουρο για όσα του λείπουν. That's life.

Το θεμα είναι να μην πέφτουμε θυματα απατεώνων, γιατι οι παραπάνω δεν είναι απατεώνες, είναι καθημερινοί άνθρωποι με τις δικές τους απόψεις που διαφέρουν απο τη δική μου και δεν μπορώ να τους φυτεψω ούτε κοινή γνώση, γιατι δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερωθούν, ούτε να διαβασουν αυτα που γραφονται εδώ ή στις Οδηγίες αλλά ούτε και ηθική. Τους απατεώνες όμως τους κυνηγούμε.

  • Συμφωνώ 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Πέραν του ότι είσαι απόλυτος στις απόψεις σου @PeterGriffin και δεν διστάζεις να κουνάς το δάχτυλο για κάτι που δεν είναι στο χέρι ενός να ελέγξει καθως αφορά συμπεριφορές πολλών και παντού, όπως είπε και ο dimsonic, καταλαβαίνω πως θελεις να τα πεις για να ξεφουσκώσεις και το δέχομαι. 

Το τι θα θελαμε να είναι ο κόσμος και τι είναι τελικά, το μαθαίνουμε όλοι καθημερινά.

Καταστολή συμπεριφορών δια ροπάλου και πλύση εγκεφάλου δεν ενδείκνυται.

Κάνουμε ότι μπορούμε να διαφυλάξουμε την ακεραιότητα των αγγελιών με αξιολογήσεις και διαγραφές. Ξέρετε πολλά μεγάλα σάιτ που διαγράφουν αγγελίες βασει κανονισμών ή που δεν επιτρεπουν να επαναλαμβάνονται και ισχύουν μονο 12 μέρες ή που συμμετέχουν μονο μέλη για να αποφεύγονται όσο το δυνατόν οι απατεώνες εις βάρος φυσικά της επισκεψιμότητας;

 

Χτες για παράδειγμα έβαλα αγγελια μια μοτοσυκλέτα σε γνωστό σάιτ και σε δεκα λεπτα με έχει πάρει τηλέφωνο ένας λεβέντης που αφου μου εκανε και παζάρι και θα την έπαιρνε απο τις φωτογραφίες, προφασιζόμενος χιλια δυο, κατέληξε να μου ζητάει τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας! Συνειδητοποίησα πως αυθαίρετα η σελίδα δημοσιευε το τηλέφωνο μου προς τους πάντες και έπρεπε να επιλέξω το αντίθετο (αν μου ειχε γίνει γνωστό) αλλά μετα απο μια διαδικασία επικύρωσης, που δεν μου φανηκε ιδιαίτερα διαφανής. Φυσικά διέγραψα την αγγελία άμεσα.

 

Όσον αφορά τη γκρινια για το τι και πόσο πουλάει ο καθενας και πως το δικαιολογεί, φυσικά και συμφωνώ σαν άτομο αλλά καλό είναι να διαβάζετε και τις οδηγίες.

 

Οσο και να γκρινιάζουμε (δώστε πόνο) ο κυριος Τάκης θα σε πάρει να σου ζητησει ανταλλαγή σε πώληση, θα παζαρέψει, δεν θα έχει διαβάσει τίποτα απο αυτα που έγραψες στην περιγραφή ή θα πουλάει το συλλεκτικό κούτσουρο για όσα του λείπουν. That's life.

Το θεμα είναι να μην πέφτουμε θυματα απατεώνων, γιατι οι παραπάνω δεν είναι απατεώνες, είναι καθημερινοί άνθρωποι με τις δικές τους απόψεις που διαφέρουν απο τη δική μου και δεν μπορώ να τους φυτεψω ούτε κοινή γνώση, γιατι δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερωθούν, ούτε να διαβασουν αυτα που γραφονται εδώ ή στις Οδηγίες αλλά ούτε και ηθική. Τους απατεώνες όμως τους κυνηγούμε.

Καταρχην μόνο απόλυτος δεν είμαι μάλλον το αντίθετο εγώ είμαι ευέλικτος και σκέφτομαι τους άλλους όταν συναλλάσσομαι αλλά μάλλον σου διαφεύγει αυτό αν και δε θα πρεπε γιατί αν τα άτομα που περιγράφω ήταν οι μόνοι χρήστες της σελίδας που εκπροσωπείς δε θα είχε και πολύ καλό όνομα. Επίσης δεν τα λέω για να "ξεφουσκώσω" αλλά για να λέγονται και να έρχονται στο φως αυτές οι συμπεριφορές και ίσως να αποτρέψουν κόσμο από το να λειτουργει έτσι. Και δεν μιλάω για τα άτομα που υπερκοστολογουν αλλά αυτούς που σε κρεμάνε, που δεν συνεννουνται που σου κάνουν παζάρια και μετά γίνονται αόρατοι που δεν παραλαμβάνουν χωρίς λόγο και πληρώνεις τσάμπα μεταφορικά που νομίζουν ότι είσαι χρηματοπιστωτικό ίδρυμα και θα τους κάνεις γραμμάτια ή δόσεις ή θα δεχτείς θετικές σκέψεις που θα σου στείλουν για πληρωμή κλπ κλπ Αλλά δεν κουνάω το δάχτυλο σε κάποιον πέρα από αυτούς που αναφέρω και εχεις δικιο ότι δεν είναι κάτι που μπορεί να ελεγχθεί top down απλα η ελπιδα ειναι οτι η αναφορα σε τετοιες ενοχλητικες συμπεριφορες ισως γυρισει καποια τετοια μυαλα στο να ενεργουν σωστα και οχι σα να ζουν σε μια κοινωνια του ενος

Επεξεργασμένο από PeterGriffin
  • Like 1

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησα πιό πάνω ότι μου έχει συμβεί σε πωλήσεις και τιμή να ρίχνω, και να υποχωρώ στα μεταφορικά και να τρώω το χρόνο μου με τα ελτά όταν η ευκολία μου είναι να φωνάξω την ups και να χρεώσω στον άλλον την καλοπέρασή μου.

Για αυτό λέω κόπο και τρόπο.

Αν θες να πουλήσεις και φωτογραφίες καλές θα πρέπει να βγάλεις, και πακετάρισμα καλό θα πρέπει να κάνεις, και στην ουρά να κάτσεις. 

Αλλα όταν φτάνεις να πουλάς κάτι στα 20 (τι είναι ο κάβουρας και τι το ζουμί του) που καλώς ή κακώς ο άλλος θα το πάρει από τον Θωμά 50 συν 20 μεταφορικά ή από το χ σκρουτζομάγαζο 50 συν 5 μεταφορικά συν 3 αντικαταβολή (αν υποστηρίζει) και άμα θέλει, γιατί να κάνει τον ματζίρη και να μου γυρεύει να μοιραστώ τα 4-5 μεταφορικά των ελτά? Δηλαδή και μόνο που θα πάω στα ελτά και θα ξοδεψω χρόνο δεν φτάνει? 

 

To θέμα στο νοιζ μόνο (για να το περιορίσουμε) είναι ότι συχνά οι αγοραστές πωλητές είναι μικροί σε ηλικία χωρίς εμπειρία στην πολιτική οικονομία (όχι ότι οι μεγάλοι είναι αστέρια στον τομέα αυτό)

 

 

 

Στο άλλο θέμα Γιάννη, και εγώ είχα βάλει αγγελία σε γνωστό site για κάτι αξίας (για μικρή αξία δεν σε προσεγγίζουν) και με ερωτήσεις ουσιαστικά αδιάφορες για το ίδιο το αντικείμενο, αλλά πιό πολύ για την διαδικασία παραλαβής, έφτασε να δικαιολογείται ότι η μια τράπεζα δεν τον βολεύει, και στην άλλη έχει θέμα, και να το κάνουμε από το τηλέφωνο, να μπες στο site της τράπεζας, πάνε εκεί που λέει μεταφορές και λεφτά στο λεπτό, στο από λογαριασμό βάλε τον δικό σου κλπ ο καργιόλης ήθελε εν ολίγοις να του βάλω 600 ευρώ στο λογαριασμό του για να δω πως δουλεύει το σύστημα γιατί λέει πολλοί δεν ξέρουν. Κάπου εκεί άκουσε τα μπινελίκια του αιώνα και μετά πήρα την ασφάλεια, για να μάθω ότι ο αριθμός κλήσης του είναι σεσημασμένος και φυσικά υπήρχε και στο νετ με 10άδες παρόμοιες φάσεις όπως και 10άδες άλλα νούμερα. Γενικά να το γνωρίζετε ότι σε ακριβά αντικείμενα άνω πχ των 1000-2000 σε προσεγγίζουν σπείρες να σου κλέψουν κωδικούς με κατάθεση στον λογαριασμό τους. Αρχικά σου δίνουν τον λογαριασμό τους και το τηλέφωνό τους και όνομα και διεύθυνση (αυτά ψεύτικα) για να σε κάνουν να αισθανθείς ΟΚ και σιγά σιγά βάζουν το χέρι στην τσέπη σου. Επίσης παρακολουθούν τις αγγελίες, και χτυπάνε εκεί που οι αγγελίες έχουν βαλτώσει, οπότε εσύ το μόνο που θες είναι να ξεφορτωθείς.

 

Εγώ θα πω το εξής για τις αγγελίες είτε εδώ είτε αλλού.

Ξεκάθαρα λόγια. Πουλάω αυτό, είναι έτσι, κάνει τόσο, όχι παζάρια, μεταφορικά βαραίνουν τον χ.

Απο εκεί και πέρα λίγες κουβέντες ή καθόλου κουβέντες. Είναι χάσιμο χρόνου.

Και επίσης βασικά ΜΟΝΟ

1. αντικαταβολή (αν γίνει στραβή χάνεις μόνο τα μεταφορικά)

2. χέρι χέρι σε δημόσιο χώρο (είναι μια έξτρα ασφάλεια)

3. επικοινωνία μόνο μέσω της πλατφόρμας και το πολύ πολύ με αναπληρωματικό mail.

4. Ποτέ επιστροφή χρημάτων με επιστροφή μηχανήματος. Εχει τύχει σε γνωστό να πουλήσει , να διαμαρτυρηθεί ό αγοραστής "δεν δουλεύει" και να επιστραφεί πίσω το μηχάνημα και να διαπιστωθεί "κανιβαλισμένο". Όποιος έχει παράπονο, υπάρχουν και τα δικαστήρια. (Διότι σήμερα τα δικαστήρια κοστίζουν. Όποιος είναι μάγκας ας τα επικαλεστεί)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, PeterGriffin said:

εχεις δικιο απλα η ελπιδα ειναι οτι η αναφορα σε τετοιες ενοχλητικες συμπεριφορες ισως γυρισει καποια τετοια μυαλα στο να ενεργουν σωστα και οχι σα να ζουν σε μια κοινωνια του ενος

 

Η πλειοψηφία κάνει περιστασιακή χρήση των αγγελιών και αμφιβάλλω ότι έχει ανάγκη κατήχησης. Σε κάθε χώρο, κάθε κομμάτι της αγοράς. Άλλοι τύποι είναι που αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος και κάνουν και τον περισσότερο θόρυβο, ας μην είναι το πιο μεγάλο κομμάτι σε απόλυτα νούμερα. Ξέρετε ποιους εννοώ... Από θαμώνες των αγγελιών ή "γκουρού" της συνοικίας σε αναζήτηση ακροατηρίου, μέχρι χασομέρηδες ή junkies του πούλα-αγόρασε... 
Αυτοί υπάρχουν σε κάθε αλυσίδα, και είναι μάστιγα. Όχι μόνο στα μουσικά.

Κατά τ' άλλα μάλλον θεωρείται ευλογία να τα έχεις χοντρά και να τα χώνεις χοντρά σε κιθάρες και ενισχυτές, αλλά όταν αγοράζεις βουλιμικά επόμενο είναι ότι θα περάσεις πολύ χρόνο ανεβάζοντας listings στις αγγελίες... άρα, θα αντιμετωπίσεις πολλή φύρα.

(τι μας λες τώρα κι εσύ ρε φίλος, έχουμε και τα φράγκα, έχουμε και τον πειρασμό, θα δούμε παρακάτω!)

 

 

Αλλά όταν πουλάμε θέλουμε (το πολύ δέκα λεπτά αφού ανέβει η αγγελία)

 

- να χτυπήσει το τηλέφωνο

- να μας έχει πάρει ένας ευγενής νεαρός που να μιλά στον πληθυντικό

- να έχει € 1000 cash 

- να μένει τρία λεπτά με τα πόδια απ' το σπίτι μας

- να μπορεί να μας φιλοξενήσει στο σπίτι του γιατί η γυναίκα μας καραδοκεί

- να μη θέλει να κάνει δοκιμή καν, να καίγεται να ξεφορτωθεί τα μιαρά χαρτονομίσματα

 

Και όταν αγοράζουμε θέλουμε όλους τους χτυπημένους απ' την ανάγκη/άσχετους με το αντικείμενο να πουλάνε Gretsch και Rivera με € 150, και να στείλουμε και pm "an mu t afiseis 100 erxomai simera kiolas. Alliws ksexase me".😒

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολα τα "ειδη" των πωλητων παντως διασκεδαζω ιδιαιτερα με τα εξης:

1) Αυτους που για να σου αποδειξουν ποσο ακριβη ειναι η κιθαρα τους παραθετουν καποιο link κυριως απο reverb με την ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ τιμη μιας ιδιας, ενω ταυτοχρονα υπαρχουν κι αλλες 10 ιδιες που μπορει να πωλουνται αρκετα φθηνοτερα (μιλαω για διαφορα στην τιμη μεχρι και 100%) λες κι εσυ επεσες σημερα το πρωι απο τον πλανητη Κρονο και δεν ξερεις τι γινεται

2) Αυτους που σου παραθετουν μια φωτο πχ του Hendrix δεκατριων ετων που παιζει μια danelectro σε καποιοα αυλη για να σου αποδειξουν ποσο καλη κιθαρα ειναι η danelectro που πουλανε

3) Αυτους που πουλανε μεταχειρισμενα πραγματα πιο ακριβα απο τα καινουρια στα μαγαζια (και μιλαω για Ελληνικα μαγαζια και για ακριβως τα ιδια πραγματα)

  • Like 2

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω "αδυναμία" σε εκείνους που πουλάνε μια standard squier του 2000, ψιλοαναβαθμισμένη, και την δίδουν 500+ ευρώ διότι παίζει καλύτερα από φεντερ ή είναι σπάνιο μοντέλο κλπ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα, αφού έγραψα "μόνο για γνώστες".

Είσαι γνώστης?

Αν δεν είσαι, και λ7 να έχεις στα π@π@ρια μου, δεν στην δίνω.

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον αυτοί είναι σχετικά ακίνδυνοι τους αγνοείς και τελείωσε υπάρχουν και κάτι άλλα διαμάντια από σου λένε έρχομαι να το πάρω αύριο αν μου κάνεις καλύτερη τιμή τους κάνεις καλύτερη τιμή εξαφανίζονται για καμιά εβδομάδα και μετά σου λένε sorry βρήκα άλλο προϊόν που με ενδιαφέρει. 

Ή κάτι άλλοι απίστευτη τύποι που σε φωνάζουν να τους φέρεις όργανο στην άλλη άκρη της Αττικής για να το αγοράσουν υποτίθεται το δοκιμάζουν Και λένε δεν μου κάνει αν δεν μου ρίξεις την τιμή 30%. 

Επεξεργασμένο από PeterGriffin

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miltos23 είπε

...ή πόσο τέλειες είναι οι telecaster θα ασχολούμαστε; 😛

 

Άσε να γελάσουμε λίγο με ιστορίες καθημερινής τρέλας! 

Γελάμε και μ' αυτό.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν BillTrantos κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου