Προς το περιεχόμενο

Για τις αέναες αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο-τρεις φορές που εβαλα αγγελία ζήτησης υπηρξε σημαντική ανταπόκριση. Βέβαια έβαλα μία νορμάλ τιμή και όχι σκότωμα, αλλα ούτε και κάτι αηδίες που ζητάνε κάποιοι. Τις θεωρώ χρήσιμες, ίσως απλά θα έπρεπε να ξεχωρίζουν περισσότερο.

 

Γενικώς όπου υπάρχει λογική η άκρη βρίσκεται. Δυστυχώς δεν υπάρχει φίλτρο για τη βλακεία, οπότε το σύστημα αγγελιων κατ'εμέ λειτουργεί μια χαρά ως έχει.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη αγορά είναι η ελεύθερη αγορά και η μόνη ελεύθερη αγορά είναι η μαύρη αγορά..

Οπότε ας πουλάει καθένας ότι θέλει στην τιμή που θέλει.

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 1:19 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Αυτό δυστυχώς εξαρτάται απο τους πωλητές και μόνο. Το αναφέρουμε στις οδηγίες πως καλό είναι να μπαίνουν αυθεντικές φωτογραφίες αλλά... αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα και το αρχικό ποστ.

εγώ ποτέ μου δεν μπόρεσα να ποστάρω φωτογραφία από το κινητό μου , τις απέρριπτε πάντα λόγω μεγέθους αρχείου  

 

Καλά τα λέτε , αλλά δε φταίμε όλοι 😛

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H φωτογραφία απο το κινητό μπορεί να είναι τόσο βαριά (όχι μεγάλη) που θα κάνει την σελίδα της συγκεκριμένης αγγελίας πολύ αργή στο φόρτωμα, τόσο που θα την παρατήσει ένας ενδιαφερόμενος και θα πάει στην επόμενη. Σκέψου πως μια επιτρεπόμενη φωτογραφία στις αγγελίες έχει το μέγεθος ενός mp3 ολόκληρου!

Γι αυτό τον λόγο και μέχρι όλοι να αποκτήσουμε 5G στο κινητό ή fiber στο σπίτι θα υπάρχει αυτός ο "περιορισμός" σε κάποιες προδιαγραφές που σε διαβεβαιώνω δεν είναι καθόλου χαμηλών προδιαγραφών.

 

Οι εταιρίες κινητών επιλέγουν να διαφημίζουν τα πολλά megapixel ως ποιοτικό κριτήριο της φωτογραφικής τους μηχανής χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα αληθές απο ένα σημείο και μετά, ενω αυτό αυξάνει το κόστος σας σε bandwidth όταν στέλνετε (share) τις φωτογραφίες σας σε κάποιον και ταυτόχρονα τις καθιστά δύσχρηστες στο διαδίκτυο όπως στις αγγελίες που ανέφερα παραπάνω.

Το πρώτο πράγμα που κάνω σε ενα κινητό, είναι να ρυθμίσω την ανάλυση των φωτογραφιών σε κάτι ανθρώπινο. 

Στις οδηγίες δε, αναφέρουμε καθαρά πως μπορεί κάποιος να ρυθμίσει το μέγεθος και τις διαστάσεις τους.

 

Παράθεση

Πώς ανεβάζω φωτογραφία;
Κατά τη διαδικασία της δημοσίευσης, θα βρείτε τις οδηγίες για τη φόρτωση φωτογραφιών. Πρέπει απλά να τις ακολουθήσετε. Η διαδικασία φόρτωσης φωτογραφιών είναι απλή και μπορείτε να ανεβάσετε έως και 6 φωτογραφίες ανά αγγελία. Προτεινόμενες διαστάσεις 1366Χ768. Η μεγαλύτερη επιτρεπόμενη διάσταση είναι 4000 Χ 3000 και 4.5mb.  Αν η διάσταση είναι σωστή αλλά δεν ανεβαίνει η φωτογραφία, αλλάξτε το όνομα του αρχείου με ένα που να έχει μόνο λατινικούς και αριθμητικούς χαρακτήρες, χωρίς παύλες και κενά. Η φόρτωση 6 φωτογραφιών είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Πως αλλάζω τις διαστάσεις της φωτογραφίας;
Μπορείτε να χρησιμοποιείσετε κάποιον επεξεργαστή εικόνας, όπως το Photoshop ή κάποιο άλλο δωρεάν πρόγραμμα όπως το https://www.photoscape.org . Εναλλακτικά δοκιμάστε τον online image editor στο https://www.picresize.com/ ή https://compressjpeg.com/.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

αναφορικά με τις μπαγιάτικες αγγελίες, δυστηχώς η αγορά έχει κάτσει εδώ και ένα χρόνο. Γενικά δεν φέυγουν πράγματα, είτε στο smart ή και το reverb ακόμα. Ίσως αυτό να προσθέτει στο πρόβλημα με τις πανάρχαιες αγγελίες.

 

Όσον αφορά γενικά το smart, προτείνω να μπεί ένα γενικό όριο αγγελιών ανά account. Βλέπω συχνά να ανεβάζουν ένα-ένα βιβλία, CD, κομμάτια απο υπολογιστές κλπ. με αποτέλεσμα να υπάρχουν μέρες που θάβονται όλες οι υπόλοιπες αγγελίες επειδή κάποιος ανέβασε μαζεμένες 20 αγγελίες από άκυρα πράγματα. Ναι μεν θα μπορεί να φτιάξει 2ο ή και 3ο account για να ανεβάζει απο εκεί τις υπόλοιπες, αλλά είναι σίγουρο ότι θα κόψει πολλούς λόγω βαρεμάρας.

 

Επίσης, αν μπορεί η διαχείρηση να αυξήσει τον μέγιστο αριθμό αγγελιών ανά σελίδα. Ξέρω ότι θέλετε τα έσοδα απο τις (επαναλαμβανόμενες) διαφημίσεις ανά σελίδα, αλλά για εμάς που απλά σκρολλάρουμε τις πρώτες σελίδες, είναι φοβερά κουραστικό να αλλάζουμε τόσες πολλές σελίδες για να δούμε τις αγγελίες της ημέρας (αυτές συνήθως είναι 20+ σελίδες).

 

Τέλος, σκεφτείτε και το κουμπί MAKE AN OFFER στις αγγελίες πώλησης και βάλτε όριο 30-40%, όπως στο reverb.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Μήπως θα βόλευε, αν εμφανιζόταν η ημερομηνία της πρώτης φοράς που δημοσιεύτηκε η αγγελία κι όχι της τελευταίας; Νομίζω οτι αυτό θα λειτουργούσε ψυχολογικά σε 2 ταμπλώ: α) Αυτός που έβαλε την αγγελία, βλέποντας πόσο έχει παλιώσει θα αλλάξει κάτι για να την κάνει πιό ελκυστική (μείωση τιμής, καλύτερες φωτογραφίες) και β) Αυτός που τη διαβάζει, βλέποντας πόσο παλιά είναι, θα νιώσει πιό άνετα να την παζαρέψει, ακόμα κι αν ο πωλητής έχει ορίσει μή συζητήσιμη τιμή. Π.χ. πουλάει ένας ένα συνθ 700 ευρώ εδώ και κανα 8μηνο. Το έχω δεί, το θέλω, αλλά δε διαθέτω πάνω απο 600 ευρώ. Εφόσον ο πωλητής γράφει "μη συζητήσιμη τιμή", δεν τον ενοχλώ. Αλλά όταν το 8μηνο γίνει 20μηνο και φαίνεται/αναγράφεται, τότε θα τον ενοχλήσω για μείωση τιμής και ίσως τότε και ο ίδιος να μειώσει την τιμή απο μόνος του, βλέποντας οτι δε φεύγει τόσο καιρό. Αλλά αυτό το "τόσο καιρό" πρέπει με κάποιο τρόπο να το συνειδητοποιήσει, οπότε αν η σελίδα του λέει "δημοσιεύτηκε 30 Νοεμβρίου του 2019" ίσως και να μπεί στη διαδικασία να αλλάξει κάτι.. και ναι, πιστεύω οτι οι αστρονομικές τιμές που ζητάνε κάποιοι είναι ο βασικότερος λόγος που διαιωνίζονται αυτές οι αγγελίες. Όσο καινούριο και του κουτιού να είναι το Korg Oasys φίλε μου, τα 3000 ευρώ που ζητάς είναι εκτός πραγματικότητας. (εδιτ) Ώπα, λάθος έκανα, 3800 ευρώ.. και δεν το γράφω τυχαία το παράδειγμα, αυτήν την αγγελία τη βλέπω απο τότε που μπήκα στο φόρουμ και είναι η υψηλότερη τιμή σε προσφορές για synth.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Πάνος Χελιδόνης

Αν είναι να πουληθεί κάτι θα πουληθεί, ασχέτως τιμής. 
Ευτυχώς που στις αγγελίες υπάρχουν και φθηνά και ακριβά, και σε άριστη κατάσταση και σε όχι καλή κατάσταση. Για κάθε μηχάνημα υπάρχει αγοραστής. Είναι θέμα χρόνου να πουληθεί.

@Yannis Methenitis

Κάτι που πρέπει να διορθωθεί στις αγγελίες είναι η σωστή ημερομηνία και ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

Για κάθε μηχάνημα υπάρχει αγοραστής.

Είναι θέμα χρόνου να πουληθεί.

 

 

Κάτσε βρε Μανώλη, αν βάλω εγώ αγγελία μια Squier στα 4 χιλιάρικα, λες κάποια στιγμή να φύγει?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 ώρες πριν, kebzer είπε

Επίσης, αν μπορεί η διαχείρηση να αυξήσει τον μέγιστο αριθμό αγγελιών ανά σελίδα. Ξέρω ότι θέλετε τα έσοδα απο τις (επαναλαμβανόμενες) διαφημίσεις ανά σελίδα, αλλά για εμάς που απλά σκρολλάρουμε τις πρώτες σελίδες, είναι φοβερά κουραστικό να αλλάζουμε τόσες πολλές σελίδες για να δούμε τις αγγελίες της ημέρας (αυτές συνήθως είναι 20+ σελίδες).

 

Τέλος, σκεφτείτε και το κουμπί MAKE AN OFFER στις αγγελίες πώλησης και βάλτε όριο 30-40%, όπως στο reverb.

 

Μετάφραση: "Το ξερω πως όλα τα κάνετε εις βάρος μας για να κονομήσετε αλλά αλλάξτε αυτό για εμας που το θέλουμε αλλιώς."   

Και περιμένεις σοβαρή απάντηση.😄

Παρα ταυτα, οι 20 αγγελίες ανα σελίδα είναι πιο εύχρηστες για το desktop καθως επιστρέφεις γρήγορα σχετικά στην κορυφή. Ισως όμως με πιο πολλές να βάζαμε περισσότερες διαφημίσεις ενδιάμεσα ε...😁

Θα το κοιτάξω τώρα που το λες.

Το Make an offer είναι μια καλή πρόταση και έχει δοκιμαστεί αλλά όχι επιτυχώς. Θα το ξαναβάλω στα σχέδια μπας και...

 

2 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Μήπως θα βόλευε, αν εμφανιζόταν η ημερομηνία της πρώτης φοράς που δημοσιεύτηκε η αγγελία κι όχι της τελευταίας;

Θα δω αν γίνεται.

 

25 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@Yannis Methenitis

Κάτι που πρέπει να διορθωθεί στις αγγελίες είναι η σωστή ημερομηνία και ώρα.

Δεν το έπιασα αυτό Μανώλη. Εγω σωστά τις βλέπω.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
28 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κάτσε βρε Μανώλη, αν βάλω εγώ αγγελία μια Squier στα 4 χιλιάρικα, λες κάποια στιγμή να φύγει?

Εντάξει, εδώ ξεφεύγεις. Δεν μιλάμε για τέτοια πράγματα.

Αλλά και πάλι, αν αυτή η Squier έχει κάτι το πολύ ιδιαίτερο, λέω γω τώρα - υποθετικά μιλάμε, ίσως και να στέκει ένα τέτοιο ποσό.

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου