Προς το περιεχόμενο

Για τις αέναες αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

@Yannis Methenitisκαλά, πώς δεν έχεις πελαγώσει με όλα αυτά που λέμε, τα σημειώνεις; δε λέω, δημιουργικό brainstorming, αλλά έτσι και τα εφαρμόσεις όλα αυτά στη σελίδα, ή θα γίνει της τρελής ή θα γίνει πιό λειτουργική μεν αλλά θα πρέπει να μάθουμε το χειρισμό της εκ νέου και ίσως περάσει καιρός μέχρι να φέρει αποτελέσματα. Απο τη συμμετοχή εδώ πάντως, βλέπω οτι μάλλον όντως είναι αναγκαία μια αναβάθμιση.. καλή υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

ΣΚι αυτή είναι ελαφριά περίπτωση. Ο άλλος δίνει το JD800 για 1500 ευρώ. Ε, θα βαρεθείτε να το βλέπετε για κανα χρόνο ακόμα.. κι είναι και στην περιοχή μου, Φιλαδέλφεια. Ε, δε πρόκειται ούτε καν να πάω να το δώ. Επειδή δλδ το χρησιμοποίησε ο Jean Michel Jarre στα 90s.. Είναι OUTDATED λέμεε.. τίποτα αυτοί, 1500. Καλά, κάτσε και κοίτα το και περίμενε μπας και το δεί κανας Ολλανδός και το πάρει σε καναδυο χρόνια.. 

 

Και όχι μόνο στα synths. Ο μεγαλύτερος τζερτζελές γίνεται στους samplers. 

 

Θα το επαναλάβω: διάφοροι πάσχουν από το σύνδρομο reverb, βλέπουν εκεί τις τιμές στον θεό και ονειρεύονται ότι θα τα πουλήσουν εδώ στα ίδια, με τον αγοραστή να έρχεται και κάτω από το σπίτι τους να το πακετάρει κιόλας ο ίδιος. 

 

Οι αγγελίες χρειάζονται επειγόντως moderation. Πρέπει να ξεκαθαριστεί λίγο το πράγμα γιατί το smart οδεύει ολοταχώς προς το ψαρ.γρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2021 στις 10:02 ΠΜ, kebzer είπε

Όσον αφορά τις αγγελίες, μια άλλη πρόταση είναι να μπεί μέγιστος αριθμός ανανεώσεων. Εάν μετά απο π.χ. 10 φορές δεν έχει πουληθεί κάτι, είναι σίγουρο ότι κάτι δεν πάει καλά. Εαν φτάσει η αγγελία σε αυτό το σημείο, να κλειδώνει αναγκαστικά και να πρέπει ο χρήστης να την ξαναφτιάξει απο την αρχή, εάν το θέλει τόσο πολύ. Τώρα είναι πολύ εύκολο να βαράνε ανανεώσεις μέχρι να δύσει ο ήλιος.

 

Τέλος, οι αγγελίες χρειάζονται επειγόντως MODERATION. Παρατηρώ πολύ συχνά να ανεβάζουν λάθος γραμμένες τις μάρκες, να βάζουν μια μικρή τιμή πώλησης και μετά να γράφουν μέσα μόνο ζήτηση και άλλα μαργαριτάρια. Πρέπει να τσεκάρονται λίγο απο την διαχείρηση.

 

Υπάρχουν και άλλα ζητήματα, όπως π.χ. το feedback scoring που δεν προσφέρει κάποιου είδους ανταμοιβή στους καλούς πωλητές. Είναι γνωστό ότι πουλιούνται πάρα πολλά χαλασμένα μηχανήματα που παρουσιάζονται πάντα σε "άριστη κατάσταση". Αυτοί θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τρώνε άκυρο. Αντίστροφα, οι καλοί πωλητές θα πρέπει να ανταμοίβονται, π.χ. να φτιάξετε την αρχική να βγάζει μόνο top picks και εκεί να εμφανίζονται για 2 ημέρες οι νέες αγγελίες μόνο των καλών πωλητών. Και πάλι όμως, για να δουλέψει αυτό θέλει moderation γιατί σίγουρα θα προκύψουν ιστορίες με κακόβουλα feedbacks.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την πρόταση του μέγιστου αριθμού ανανεώσεων. Νομίζω ότι είναι παρέμβαση στον τρόπο που αναρτώνται οι αγγελίες η οποία ενδεχομένως να υπερβαίνει κάποια πράγματα. Ένα προιόν μπορεί να μην πουληθεί για δεκάδες λόγους ακόμα και αν η αγγελία είναι καλή και η τιμή είναι fair. Είχα αγγελίες που έμπαιναν - έβγαιναν για χρόνια και τελικά πουλήθηκαν. Απλά κάποια προιόντα μπορεί να μην αφορούν όλο τον κόσμο. Όσον αφορά τις τιμές είναι στην ευχέρεια του καθένα πόσο θα ζητήσει. 

 

Για το moderation θα συμφωνήσω, οι αγγελίες πρέπει να είναι ξεκάθαρες.

 

Για το feedback είναι μεγάλη κουβέντα: έχω δώσει αρκετά πράγματα και ποτέ δεν σκέφτηκα να ζητήσω/δώσω feedback, δλδ δεν μου πέρασε από το μυαλό, αν και τώρα το μετανιώνω. Νομίζω ότι είναι καλή ιδέα αυτό που λες αλλά θέλει προσοχή καθώς μπορεί να εμφανιστούν ψεύτικες κριτικές, καλές ή κακές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την πρόταση του μέγιστου αριθμού ανανεώσεων. Νομίζω ότι είναι παρέμβαση στον τρόπο που αναρτώνται οι αγγελίες η οποία ενδεχομένως να υπερβαίνει κάποια πράγματα. Ένα προιόν μπορεί να μην πουληθεί για δεκάδες λόγους ακόμα και αν η αγγελία είναι καλή και η τιμή είναι fair. Είχα αγγελίες που έμπαιναν - έβγαιναν για χρόνια και τελικά πουλήθηκαν. Απλά κάποια προιόντα μπορεί να μην αφορούν όλο τον κόσμο. Όσον αφορά τις τιμές είναι στην ευχέρεια του καθένα πόσο θα ζητήσει. 

 

Εάν κάτι χρειάζεται χρόνια για να πουληθεί, ας πουληθεί του χρόνου πάλι. Με το να βλέπουμε ασταμάτητα τις ίδιες 50 αγγελίες δεν βοηθάμε τις φρέσκες να φαίνονται. Ας μην είναι 10 ανανεώσεις, αλλά στις 20 φορές σημαίνει ότι δεν πάει το πράμα για φέτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, kebzer είπε

Θα το επαναλάβω: διάφοροι πάσχουν από το σύνδρομο reverb, βλέπουν εκεί τις τιμές στον θεό και ονειρεύονται ότι θα τα πουλήσουν εδώ στα ίδια, με τον αγοραστή να έρχεται και κάτω από το σπίτι τους να το πακετάρει κιόλας ο ίδιος. 

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι αν κάποια niche μηχανήματα πουλάνε 5 κομμάτια το χρόνο σε όλο τον κόσμο μέσω Reverb, στην Ελλάδα παίζει να μην πουληθούν ούτε σε 5 χρόνια. Οπότε καλύτερα είναι να τα βάζουν απευθείας Reverb μπας και τα καταφέρουν, αν βλέπουν ότι εδώ μετά από κάποιες ανανεώσεις δεν υπάρχει κοινό. 


Απ την άλλη βέβαια ας μην παραλείψουμε απ τη συζήτηση τους εξυπνάκηδες που επειδή αγοράζουν από Ελλάδα θεωρούν ότι η τιμή πρέπει να είναι χώμα και κάνουν lowballing προσφορές στο 1/3 της τιμής που έχουν τα μηχανήματα αυτά στην αγορά. Κάποιοι απ αυτούς μάλιστα είμαι σίγουρος ότι το κάνουν συστηματικά με σκοπό να βγάλουν μεροκαματάκι πουλώντας τα μετά στο εξωτερικό.

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν αυτοί που έχουν και τα δίνουν για μοναδικό εξοπλισμό. Αρά ποιο σύνδρομο Reverb? Έχω δει στην Ελλάδα πεταλιέρες και εξοπλισμούς ερασιτεχνικών home studio που κοστίζουν όσο μια γκαρσονιέρα στον Πειραιά.

 

 

 

 

 


 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι αν κάποια niche μηχανήματα πουλάνε 5 κομμάτια το χρόνο σε όλο τον κόσμο μέσω Reverb, στην Ελλάδα παίζει να μην πουληθούν ούτε σε 5 χρόνια. Οπότε καλύτερα είναι να τα βάζουν απευθείας Reverb μπας και τα καταφέρουν, αν βλέπουν ότι εδώ μετά από κάποιες ανανεώσεις δεν υπάρχει κοινό. 


Απ την άλλη βέβαια ας μην παραλείψουμε απ τη συζήτηση τους εξυπνάκηδες που επειδή αγοράζουν από Ελλάδα θεωρούν ότι η τιμή πρέπει να είναι χώμα και κάνουν lowballing προσφορές στο 1/3 της τιμής που έχουν τα μηχανήματα αυτά στην αγορά. Κάποιοι απ αυτούς μάλιστα είμαι σίγουρος ότι το κάνουν συστηματικά με σκοπό να βγάλουν μεροκαματάκι πουλώντας τα μετά στο εξωτερικό.

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν αυτοί που έχουν και τα δίνουν για μοναδικό εξοπλισμό. Αρά ποιο σύνδρομο Reverb? Έχω δει στην Ελλάδα πεταλιέρες και εξοπλισμούς ερασιτεχνικών home studio που κοστίζουν όσο μια γκαρσονιέρα στον Πειραιά.

 

 

 

Όπως τα λες είναι, απλά το σύνδρομο reverb χτυπάει μόνο όταν είναι ωρα να ανεβάσουν αγγελία στο smart 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Και κάτι ακόμα, μιας και μιλάμε για αλλαγές: Σαν μπας και γίνεται να έχουμε δυνατότητα dark theme στη σελίδα όπως κι εδώ; κάθε φορά που την ανοίγω, καίω και λίγο τον αμφιβληστροειδή μου απο την ασπρίλα της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ας να πω και γω την γνώμη μου.

Εχω μια αγγελία μήνες τώρα.Χειροποιητο μπασο με μοναδικά specs σε τιμή χώμα.Δεν υπάρχει το “make an offer” αλλα ένα παιδί επικοινώνησε μαζί μου,και μου έκανε ένα offer.Τα μιλήσαμε,του είπα ποιος είμαι και τι κάνω,μου είπε ποιος είναι και τι κανει και του το έκανα το offer.

Η αγγελία είναι ακόμα εκεί.Και θα είναι για χρόνια.Γιατι;Γιατι,εγω φτοιαχνω τα μπάσα οποτε και 15 πελάτες να βγαίνουν την ημέρα,η αγγελία παλι θα είναι εκεί.

Και δεν φταίνε οι φωτό ή η τιμή.

Οποτε το 10 η 20 φορές,εμένα,δεν με εξυπηρετεί.

Και 1 να είχα να πουλήσω,τα specs είναι για πολύ συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό που παλι δύσκολα να έφευγε.

BTW μόνο εγω και ένας στο αμερικα παίζουμε σε αυτήν την κατηγορία

Επεξεργασμένο από xtrm_basses
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με εξενευρίσατε, θα πω τα εξής ως προτάσεις.

 

- Αν θέλουμε moderation, θα πρέπει να το πληρώσουμε έμμεσα ή άμεσα με κάποιον τρόπο.

 

Αλλά ....

 

- Αν έχουμε moderation, πριν ανεβεί η οποιαδήποτε αγγελία, θα πρέπει ο πωλητής να στέλνει στο συγκεκριμένο τμήμα φωτογραφία (πρόσφατη) με serial του αντικειμένου (εννοείται ότι θα μένει για πάντα κρυφό αυτό, και θα εμφανίζεται μόνο σε διαπιστευμένη από τις αρχές περίπτωση κλοπής).

- Αυτό το serial, να έχει έναν μοναδικό κωδικό αγγελίας.

- Ο κωδικός αυτός να μπορεί να μπει για 30 μέρες, και αν δεν έχει γίνει συναλλαγή, να πρέπει να περάσουν άλλες 30 μέρες για να ξαναμπεί.

- Να επιτρέπονται τα σχόλια στις αγγελίες (σε περίπτωση κακόβουλου σχόλιου να έχει ο πωλητής την δυνατότητα να "καταγγείλει" το σχόλιο στην διαχείριση, και αν διαπιστωθεί ότι είναι κακόβουλο, να σβήνεται αμέσως).

- Να υπάρχει βαθμολόγηση αξιοπιστίας πωλητών/αγοραστών από τους συναλλασσόμενους (προϋπόθεση η απόδειξη συναλλαγής, για να μην υπάρχουν φαινόμενα fake σχολίων).

- Ύπαρξη offers μόνο αν θέλει ο πωλητής, ο οποίος να καθορίζει το αντίστοιχο ύψος πάνω από το οποίο θα γίνονται αποδεκτές.

 

Είναι κι άλλα πολλά, αλλά όπως (φαντάζομαι) καταλαβαίνετε, είναι ανέφικτα όλα αυτά.

 

Ένα ακόμα "τρελό", είναι να υπάρχει ένας χώρος noiz κάπου (πιθανότερο Αθήνα) στον οποίο όσοι θέλουν, να αφήνουν τα προς πώληση αντικείμενα για δοκιμή από υποψήφιους αγοραστές (ή να μπορούν να τον χρησιμοποιήσουν ως τέτοιον).

Αυτός ο χώρος θα μπορούσε να λειτουργήσει και ως noiz cafe, με μουσική, καφέ, ποτό, "κρύο πιάτο", bazaar, μικροεκθέσεις, κλπ.

 

Είναι αυτό που λέει ο Γιάννης, thinking out of the box.

 

Τα φιλιά μου σε όλους.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου