Προς το περιεχόμενο

Μήπως κάποιος εγκατέστησε τα Windows 11;


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
18 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μπορεί κάποιος να μη βλέπει προβλήματα, αλλά πχ μέχρι πολύ πρόσφατα, οι AMD επεξεργαστές είχαν μείωση 20% στο performance, που είναι τραγικό για έναν επαγγελματία. Το έφτιαξαν μόλις πριν από λίγες μέρες νομίζω αλλά γενικά εμφανίζονται πολλά τα οποία μπορεί να μην είναι άμεσα αντιληπτά, τύπου - δε τρέχει ένα πρόγραμμα. Θα τρέχουν κανονικά, απλά δεν είναι αντιληπτό αν κάτι τρέχει στο 100% των δυνατοτήτων του.

 

Δεκτό, αλλά με τη δουλειά που κάνω και τα προγράμματα που τρέχω, ακόμα και 50% μείωση στο performance να είχα δε θα επηρέαζε κάπου το workflow μου. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι κάποιος με περισσότερες απαιτήσεις θα είχε θέμα. Εγώ από τη στιγμή που δεν τρώω crashes/freezes, κλπ είμαι οκ. Επίσης ένας επαγγελματίας μπορεί να τρέχει Excel και SPSS, επαγγελματίας μπορεί να τρέχει Cubase και video editing software. Δε μπαίνουν όλα στο ίδιο σακί.

21 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Τα δοκιμασα, μετα απο χρονια σε win7 (τα οποια και θεωρω οτι πιο σταθερο σε περιβαλλον windows) και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα. Πολυ ωραιο σαν περιβαλλον, αλλα πολλα πραγματα ειναι δυσχρηστα και δυσκολευουμουν τα βρω. Δυσκολη προσαρμογη.

 

Πήγα από Win10 και δεν είχα το παραμικρό θέμα στο να βρω κάτι. Ίσως σου έκατσε απότομα η μετάβαση γενικώς.

 

Ο λόγος που έγραψα θετικό σχόλιο για τα 11 είναι κυρίως το περιβάλλον τους. Γράφω, διαβάζω και κάνω έρευνα όλη μέρα στην ίδια οθόνη, το σημαντικότερο πράγμα για μένα είναι η οπτική άνεση και τα 11 είναι σίγουρα 1 επίπεδο πάνω από τα 10.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεκτό, αλλά με τη δουλειά που κάνω και τα προγράμματα που τρέχω, ακόμα και 50% μείωση στο performance να είχα δε θα επηρέαζε κάπου το workflow μου. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι κάποιος με περισσότερες απαιτήσεις θα είχε θέμα. Εγώ από τη στιγμή που δεν τρώω crashes/freezes, κλπ είμαι οκ. Επίσης ένας επαγγελματίας μπορεί να τρέχει Excel και SPSS, επαγγελματίας μπορεί να τρέχει Cubase και video editing software. Δε μπαίνουν όλα στο ίδιο σακί.


Σίγουρα, απλά το αναφέρω γιατί κάποιος μπορεί όντως να χρειάζεται αυτό το παραπάνω. Πιο αναλυτικά, εδώ έχει δημοσιεύσει η Microsoft τα μεγάλα γνωστά προβλήματα και τα αντίστοιχα patches:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-health/status-windows-11-21h2

Σιγά σιγά σταθεροποιείται, αλλά στην αρχή φαινόταν περισσότερο σα να είναι ακόμα σε beta. Από την άλλη, είναι κατά 90% ίδια με τα 10, οπότε αν κάποιος τρέχει 10 τότε η αλλαγή θα είναι πιο εύκολη από όλες τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows ισχύει το if it ain't broke, don't fix it. 

 

Αν έχουμε απλά περιέργεια και όχι πραγματική ανάγκη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναβαθμίσουμε main σύστημα σε φρέσκα windows. Αν έχουμε κάποιο backup μηχάνημα του οποίου η λειτουργία δεν είναι σημαντική και θέλουμε να δούμε πώς είναι το καινούριο λειτουργικό, φυσικά και μπορούμε να το κάνουμε.

 

Αλλιώς, καινούρια έκδοση windows, πριν περάσει τουλάχιστον 6μηνο από την κυκλοφορία, δε βάζουμε.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ αναβάθμισα πρώτα απ όλα γιατί με τρώει το χέρι μου σε κάτι τέτοια αλλά και δεύτερον γιατί θέλω να είμαι καλυμμένος όσο γίνεται περισσότερο σε θέματα ασφάλειας. Επίσης έχω καινούργιο υπολογιστή και θέλω η έκδοση του λογισμικού να είναι η πιο optimised, για να εκμεταλλεύται την ισχύ του όσο δυνατόν καλύτερα. 

Προς τα πρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα. Κάποια πράγματα που γίνονταν με διπλό κλικ τώρα θέλουν ένα αλλά είναι απλά θέμα συνήθειας.

 

Για όσους ασχολούνται με daw και plugins πάντως συστήνεται με επιφύλαξη, αν και πάντα μπορείς να τρέξεις τα διάφορα προγράμματα σε compatibility mode.

 

Στα θετικά το linux/os look των νέων windows. Είναι ίσως το πιο όμορφο λειτουργικό που έχουν βγάλει μέχρι τώρα. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Στα windows ισχύει το if it ain't broke, don't fix it.

 

Έτσι.

Ξου Που ρε, και τα μυαλά στα κάγκελα.

 

Φαντάζομαι όταν βάλω 10άρια στο νέο pc που θα φτιάξω τι έχω να τραβήξω.

Ωχ μάνα μου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Στα windows ισχύει το if it ain't broke, don't fix it. 

 

Τεράστια αλήθεια.

Κάθε φορά που έκανα transition έτρωγα και από μιά ήττα κάποιου είδους.

Θα ήθελα να μπορώ να κάνω δοκιμή πχ στο laptop (που είναι και Intel) αλλά εκεί δυστυχώς έχω την παλιά έκδοση 10.5 του cubase που τρέχει χωρίς πρόβλημα το fishman και όλα του τα πραγματικά dated kontakt κλπ (ΑΝ του βάλεις το ντονγκλ και τις άδειες από τα waves σε στικάκι και δεν θέλω να τα πειράξω, τουλάχιστον μέχρι να κάνω εκεί ένα σωστό remaster σε παλιά κομμάτια. Αν τύχει θέμα ασφάλειας γιατί είναι το μόνο που μπαίνω για τράπεζες κλπ ίσως αναγκαστώ να το κάνω.

Κατά τα άλλα όπως είπα στο καινούργιο ryzen που ακόμα δεν συμπλήρωσε χρόνο και ο υπολογιστής είναι 95% μόνο για μουσική δεν θα πειράξω ακόμα κι αν τα 11 αποδειχτούν γενικά βράχος.

 

Δυστυχώς κάθε αλλαγή εγκυμονεί κινδύνους που δεν θα τους δεις αμέσως. Και όταν θα τους δεις, πλέον θα έχεις κάνει την τράμπα και θα είναι αργά.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πήρα ένα καινούργιο desktop (Turbo X από το πλαίσιο), το οποίο παρότι έλεγε windows 10 είχε 11 (όπως διαπίστωσα αφού το επέστρεψα γιατί ο ένας δίσκος ήταν χαλασμένος και το motherboard δεν είχε wifi όπως έλεγε στο σάιτ... θυμήθηκα γιατί ποτέ δεν αγοράζω τίποτε από Ελλάδα :) ). 

 

Τέλος πάντων, ακόμη δεν έχω βάλει πολύ πράγμα για να έχω άποψη για drivers κτλ. Κατα τη γνώμη μου και μόνο που δε μπορείς να κάνεις ungroup τα εικονίδια στο taskbar είναι για πέταμα.. είναι τα απλά πράγματα που κάνουν τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα εβαζα 11 μόνο αν έπαιρνα νέο- σεταρισμενο μηχάνημα αυτή τη στιγμή....τουλάχιστον για να μην τρέχω με τα βασικά.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου