Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

 

Ειμαι 17 χρονών , κ έπειτα από 7 χρόνια ενασχόλησης με τη μουσική ,  συγκεκριμένα με αρμόνιο ,  αποφάσισα να ασχοληθώ και με τραγούδι  -Χωρίς να έχω κάνει και να έχω σκοπό να κάνω μαθήματα φωνητικής,  απλως για την πλάκα μου- . Μετά από 3-4 μήνες προσπάθειας κατέληξα στο εξής πρόβλημα:  Στα πιο πολλά τραγούδια δεν βγάζω ωραίο αποτέλεσμα γιατί δεν μπορώ να βρω τον κατάλληλο τόνο για τη φωνή μ, παρότι δοκιμάζω +- 2-3 ημιτονια κάθε φορά.  

 

Θα ήθελα βοήθεια στο εντοπισμό της κατάλληλης τονικοτητας. Ή φωνή μου δεν είναι εντελώς αντρική ακόμη,  και το εύρος της που βρήκα σήμερα πάνω στο πιάνο είναι F2-G3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης Μπ. είπε

Θα ήθελα βοήθεια στο εντοπισμό της κατάλληλης τονικοτητας.

 

Ear training λέγεται, και είναι must σε όλους αυτούς που ασχολούνται με την μουσική.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Για παράδειγμα αν σας πω ένα τραγούδι μπορείτε να μου πείτε τον κατάλληλο τόνο;(δεδομένης της έκτασης που έδωσα πριν)

 

 

Επισης ,Μήπως η έκταση αυτή είναι πολύ μικρή κ γι αυτό δεν μπορώ να βρω τόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σωστός τονος προϋποθέτει ότι η έκταση των φωνητικων του κομματιού είναι εντός του εύρους της φωνής σου. Για να βρεις τον τόνο, εμπειρικά, ψάχνεις τη υψηλότερη και χαμηλότερη νότα, και τσεκαρεις εάν είναι εντός του εύρους σου. Εάν δεν είναι τότε χαμηλώνεις ή ψηλώνεις τονικότητα μέχρι να πέσεις μέσα στο εύρος σου.

 

Μπορείς, επισης, να κάνεις και διαφορες "κλέψεις", όπως να χαμηλώσεις οκτάβα σε κάποια σημεία, ή και να αλλάξεις νότες εντός κλιμακας.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Γιάννης Μπ. είπε

1. Για παράδειγμα αν σας πω ένα τραγούδι μπορείτε να μου πείτε τον κατάλληλο τόνο;(δεδομένης της έκτασης που έδωσα πριν)

 

 

2. Επισης ,Μήπως η έκταση αυτή είναι πολύ μικρή κ γι αυτό δεν μπορώ να βρω τόνο;

 

1. Το πιθανότερο

 

2. Καθόλου απίθανο. Το θέμα είναι να μπορείς να βρεις τον τόνο έστω σε άλλη οκτάβα αν η έκταση είναι μικρή.

Εννοείς ότι μπορείς να βρεις τον τόνο στο πιάνο (αρμόνιο) και δεν μπορείς να τον πιάσεις στην φωνή?

Γιατί εγώ άλλο κατάλαβα, και μπορεί φυσικά να κάνω λάθος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί θα έκανα εγώ:

Αφού έχεις στη φωνή σου μέχρι και τη νότα στο κλειδί του σολ (αν κατάλαβα καλά), τότε θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις τρανσπόρτο το τραγούδι ώστε να "καθέται" πάνω στη φωνή σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Συνήθως αυτό σημαίνει ότι η ψηλότερη νότα των φωνητικών (μετά το τρανσπόρτο) θα είναι το σολ ή λίγο πιο κάτω.. Σε πιο σπάνιες περιπτώσεις θα επιλέξεις πιο χαμηλές νότες από αυτές για λόγους εφέ σε ένα συγκεκριμένο τραγούδι.

Την πρόβα θα την κάνεις κάνοντας τρανσπόρτο όλα τα μέρη εκτός από τη φωνή - άρα χρειάζεσαι μια λειτουργία καραόκε.. (τα παραπάνω γίνονται από διάφορα προγράμματα mp3 player)

Όταν βρεις τον σωστό τόνο του κομματιού, μετά έρχεται το δύσκολο μέρος: πρέπει να βρεις τα σημεία που δεν βγάζεις το σωστό αποτέλεσμα, να βρεις γιατί, να το διορθώσεις και να το λες σωστά και με συνέπεια..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι: Δοκιμάζω να τραγουδήσω το τραγούδι ανεβάζοντας η κατεβάζοντας το 1-2 ημοτονια και δε μου βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Γιάννης Μπ. είπε

 

Θα ήθελα βοήθεια στο εντοπισμό της κατάλληλης τονικοτητας.

 

Βρε παιδιά καλά όλα αυτά που γράφετε, αλλά το παλικάρι έγραψε το από πάνω.

Άλλο είναι αυτό.

 

 

5 λεπτά πριν, Γιάννης Μπ. είπε

Εννοώ ότι: Δοκιμάζω να τραγουδήσω το τραγούδι ανεβάζοντας η κατεβάζοντας το 1-2 ημοτονια και δε μου βγαίνει

 

Βρε τον τόνο τον βρίσκεις και δεν μπορείς να το πεις λόγω έκτασης φωνής ή δεν τον βρίσκεις και τον ψάχνεις?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου