Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε παιδιά καλά όλα αυτά που γράφετε, αλλά το παλικάρι έγραψε το από πάνω.

Άλλο είναι αυτό.

 

 

 

Βρε τον τόνο τον βρίσκεις και δεν μπορείς να το πεις λόγω έκτασης φωνής ή δεν τον βρίσκεις και τον ψάχνεις?

Δεν τον βρίσκω αυτό λέω.  Δεν μπορώ να βρω έναν τόνο που να "ταιριάζει " με τη φωνή μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Μπ. είπε

Δεν τον βρίσκω αυτό λέω.  Δεν μπορώ να βρω έναν τόνο που να "ταιριάζει " με τη φωνή μ

Ξεκινάς και βλέπεις. Σου βγαίνει στο άνω όριο?

Όχι. Σου λείπουν πόσα ημιτόνια 2? Κατεβαίνεις τουλάχιστον 2.

Αν μετά δεν σου βγαίνει στο κάτω όριο....το ξεχνάς, ή....πηδάς οκτάβες ή αυτοσχεδιάζεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ξεκινάς και βλέπεις. Σου βγαίνει στο άνω όριο?

Όχι. Σου λείπουν πόσα ημιτόνια 2? Κατεβαίνεις τουλάχιστον 2.

Αν μετά δεν σου βγαίνει στο κάτω όριο....το ξεχνάς, ή....πηδάς οκτάβες ή αυτοσχεδιάζεις

Ευχαριστώ ,  θα προσπαθήσω.  Αν στείλω ένα μέρος ηχογράφησης μπορείτε να μ πείτε αν είναι σωσφιε ο τόνος η πρέπει να ανέβω η να κατέβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβάμαι (όμως) ότι αυτό που ζητάς να μάθεις απο μας είναι προαπαιτούμενη γνώση για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τραγούδι ή (όπως βλέπω) πλήκτρα. Αρα έχεις δρόμο μπροστά σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

φοβάμαι (όμως) ότι αυτό που ζητάς να μάθεις απο μας είναι προαπαιτούμενη γνώση για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τραγούδι ή (όπως βλέπω) πλήκτρα. Αρα έχεις δρόμο μπροστά σου

Δεν είπα ότι θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά. 

 

Γι αυτό δεν είναι το φόρουμ,  να βοηθάτε εσεις οι πιο έμπειροι εμάς τους πιο άπειρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Μπ. είπε

Δεν είπα ότι θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά. 

 

δεν νομίζω ότι ανέφερα εγώ "επαγγελματικά"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιατί όμως? Δεν φτάνεις κάποιες νότες? Δεν σου αρέσει ο ήχος σου? 

Δε μ αρέσει ο ήχος μου καθώς η φωνή ακούγεσται σαν ψεύτικη. Οι νότες , αν τις βάλω σε ένα πρόγραμμα Pitch Correction βγαίνουν σωστες χωρίς καμία διόρθωση . 

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν νομίζω ότι ανέφερα εγώ "επαγγελματικά"

Σαν ερασιτέχνης,  όσο ζω θα μαθαίνω.  Έτσι πιστεύω τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Γιάννης Μπ. είπε

Δεν τον βρίσκω αυτό λέω.  Δεν μπορώ να βρω έναν τόνο που να "ταιριάζει " με τη φωνή μ

 

Για να καταλάβω τι εννοείς.

 

Όταν ακούς ένα κομμάτι και πας να το πεις δεν βρίσκεις την τονικότητα (πχ αν είναι από ΝΤΟ), ή δεν μπορείς να ακολουθήσεις την μελωδική γραμμή γιατί έχει νότες που είναι εκτός της έκτασής σου και δεν μπορείς να τις πεις?

 

Αν είναι το πρώτο τότε ear training, αν είναι το δεύτερο, διάλεξε κομμάτια με μικρό μελωδικό εύρος στην φωνή, και χρησιμοποίησε κάποιες από τις τεχνικές που σου έγραψαν τα παιδιά παραπάνω για να "φέρεις" κάποιες νότες στα μέτρα σου, ή κάνε τρανσπόρτο το κομμάτι έτσι ώστε να έρθει πιο κοντά στην φωνή σου.

 

Θα σύστηνα να προσπαθήσεις κομμάτια που έχουν πει γυναίκες, για να είναι πιο κοντά στην δική σου φωνή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κατάλαβα ότι:

θέλει να πει το Χ τραγούδι.

Ξεκινάει και δεν του βγαίνει. Είτε πάνω είτε κάτω.

Και το ερώτημα είναι "αφού δεν του βγαίνει, από εκεί που ξεκινάει ένα τραγούδι, πού να το πάει για να μπορέσει να βγει".

 

Αν όντως είναι αυτό, δεν μπορούμε άμεσα να βοηθήσουμε γιατί δεν έχουμε αρκετά δεδομένα.

 

Το να γνωρίζεις που τελειώνει η φωνή σου και πόσα ημιτόνια παραπάνω απαιτεί το τραγούδι που θες να πεις, είναι βασική γνώση που αποκτά κανείς με εξάσκηση.

Αν υπάρχει τώρα ανάγκη για κάποιο συγκεκριμένο να βρεθεί άμεση λύση θα πρέπει μάλλον να υπάρξει ένα ηχογραφημένο δείγμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου