Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XII


gutter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

 Ηχάρα!!! Πέρα από το παίξιμο του..😩 ο ήχος του είναι όπως ακριβώς θέλω να ακούγετε μια Strat με μονούς!

 Άρα σχεδόν όλα (εντάξει ποιητική αδεία..) είναι στην πένα και στο touch (που λένε στο χωριό μου..). Εδώ ο άνθρωπας παίζει με διπλούς σε μια Ibanez και έχει περισσότερο attack & twang από fender με μονούς...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Ηχάρα!!! Πέρα από το παίξιμο του..😩 ο ήχος του είναι όπως ακριβώς θέλω να ακούγετε μια Strat με μονούς!

 Άρα σχεδόν όλα (εντάξει ποιητική αδεία..) είναι στην πένα και στο touch (που λένε στο χωριό μου..). Εδώ ο άνθρωπας παίζει με διπλούς σε μια Ibanez και έχει περισσότερο attack & twang από fender με μονούς...

 

Καταλαβαίνω ότι είμαστε πρωτίστως σε forum μουσικού εξοπλισμού, άρα νομοτελειακά οι συζητήσεις θα είναι κυρίως γύρω από gear, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι λίγοι σαν τον Andy Timmons, να μας βάζουν στη θέση μας ασ'ούμε.

 

Τα είπα και τις προάλλες μια αφορμή ένα άσμα του @Ali Barout, το θέμα είναι να έχεις κάτι να πεις, να ξέρεις τι θέλεις να εκφράσεις μέσα από οποιοδήποτε όργανο, αλλά και να έχεις την τεχνική να το υποστηρίξεις. Τώρα αν παίζεις με single coil Fender, ή με Ibanez, ή οτιδήποτε άλλο, μικρή έως ελάχιστη σημασία έχει.

 

Έχουν σταματήσει καιρό να με απασχολούν αυτά τα πράγματα, οι ίδιες πρασινάδες βγαίνουν ό,τι και να πιάσω. 😂

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 Καταλαβαίνω ότι είμαστε πρωτίστως σε forum μουσικού εξοπλισμού, άρα νομοτελειακά οι συζητήσεις θα είναι κυρίως γύρω από gear

Βρήκες άνθρωπο τώρα να μιλήσεις για guitar gear.... ούτε καν, μεσάνυχτα έχω! Εάν πρόσεξες Βασίλη μίλησα για πενιά και δάχτυλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Βρήκες άνθρωπο τώρα να μιλήσεις για guitar gear.... ούτε καν, μεσάνυχτα έχω! Εάν πρόσεξες Βασίλη μίλησα για πενιά και δάχτυλα...

Ναι δεν εννοούσα εσένα, τους περισσότερους από εμάς εννοώ που θα σταθούμε στον μαγνήτη και στο... καλώδιο, αντί για την προσέγγιση του οργάνου, τις δυναμικές, τα articulations γενικά.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ναι δεν εννοούσα εσένα, τους περισσότερους από εμάς εννοώ που θα σταθούμε στον μαγνήτη και στο... καλώδιο, αντί για την προσέγγιση του οργάνου, τις δυναμικές, τα articulations γενικά.

Αυτό ακριβώς "φωνάζω"... από τότε που άρχισα να γράφω στο Noiz.

 Προσωπικά, η υπερβολική ενασχόληση με το gear μας (να βρω τον ήχο μου κ.τ.λ..), μου δείχνει άνθρωπο "τεμπέλη" στα της μουσικής και την εκμάθηση του οργάνου.. όσο απόλυτο κι αν ακούγεται αυτό!

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

το θέμα είναι να έχεις κάτι να πεις, να ξέρεις τι θέλεις να εκφράσεις μέσα από οποιοδήποτε όργανο, αλλά και να έχεις την τεχνική να το υποστηρίξεις. Τώρα αν παίζεις με single coil Fender, ή με Ibanez, ή οτιδήποτε άλλο, μικρή έως ελάχιστη σημασία έχει.

Παν μέτρον άριστον! Και ο εξοπλισμός είναι γνώση, κι η γνώση είναι δύναμη. Μην είστε σαν κι εμένα που είχε έρθει πριν από κάτι χρόνια ο @billaraskats27 σπίτι και μου έλεγε "Πώς παίζεις έτσι ρε Γιώργη;" και μου έφτιαχνε τον ήχο στον ενισχυτή. Και καθόμουν εγώ σαν τα μικρά που τους δένει η μάνα τα κορδόνια.😂

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Παν μέτρον άριστον! Και ο εξοπλισμός είναι γνώση, κι η γνώση είναι δύναμη. Μην είστε σαν κι εμένα που είχε έρθει πριν από κάτι χρόνια ο @billaraskats27 σπίτι και μου έλεγε "Πώς παίζεις έτσι ρε Γιώργη;" και μου έφτιαχνε τον ήχο στον ενισχυτή. Και καθόμουν εγώ σαν τα μικρά που τους δένει η μάνα τα κορδόνια.😂

Η γνώση είναι δύναμη, αλλά τι να την κάνεις αν δεν γίνεται πράξη.

 

Το λέω εξ ιδίας πείρας, είναι πολύ πιο "εύκολο" να κάτσεις να διαβάσεις πώς γίνεται κάτι και να το καταλάβεις σε θεωρητικό επίπεδο, από το να εφαρμόσεις τελικά. Το δυσκολότερο όλων (για μένα) είναι να απολαμβάνεις τη διαδικασία και όχι το αποτέλεσμα. Γι'αυτό και δε γράφω τίποτα τελευταία, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου