Προς το περιεχόμενο

Μεταλλικος ήχος χορδής


GVC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Εχω ενα θεματάκι. Άλλαξα χορδες στην κιθάρα και μετά την αλλαγή, μόλις παιξει η Ε και η Α, ακουγεται ενας μεταλλικός ήχος σαν να βρίσκει η χορδή σε κάποιο τάστο. Η Α όχι τόσο πολύ όσο η Ε. σήκωσα λίγο το floyd του έδωσα μιση στροφή στην αρχή και μετά αάλλη μισή. αλλα δεν άλλαξε τπτ δραματικά. Κάνω κάτι λάθος;;

Βασικα οχι κάνω κατι λάθος..Αλλα τι λάθος κάνω;;;

Επεξεργασμένο από GVC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσες όλες τις χορδές και μετά τοποθέτησες τις καινούριες ή τις αντικαθιστούσες μια μια? Εάν τις έβγαλες ολες μαζί τότε δώσε κάνα δυο μέρες να επανέλθει το μανίκι στη θέση του.

 

Έχε υπόψη σου ότι οι αλλαγές χορδών είναι και λίγο λαχείο. Αποφεύγω να αλλαζω χορδές, συχνά, γιαυτό τον λόγο. Μετά έχω παράξενα buzz, συντονισμούς κλπ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ...ο δευτερος που μου το λεει αυτο. Ολες μαζί τις άλλαξα και μετά ακολουθησε το κλασσικο κουρδισε ξανακουρδισε και ξανα μανα κουρδισε για να ερθει σε ισορροπια το floyd. Πριν δεν το ειχα αυτο το θεμα και μου εκανε εντυπωση ότι εμφανιστηκε. Τις εχω αλλαξει τις χορδες εδω και 3 εβδομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου