Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο με τον fender blues junior και γενικά τον λαμπάτο ήχο σε συνθήκες δωματίου αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να εξετάσεις την περίπτωση του spark της positive grid. 

 

https://www.positivegrid.com/spark

 

Τον έχω από τότε που βγήκε 1,5 χρόνο τώρα και έχω κι έναν λαμπάτο 5w και 5 καλά πετάλια. Χρησιμοποιώ τον spark 80 - 20.

 

Εχει άπειρους ήχους, παίζει πολύ και σε πολύ χαμηλές εντάσεις, έχει ακουστικά, bluetooth, line in backing track και άλλα.  

 

Αν σου ταιριάζει θα τον ευχαριστηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SibLt είπε

Αν θέλεις να ακούσεις λάμπα fender

 

1. Πάρε τον blues junior αν έχεις τα φράγκα 

 

2. αν έχεις περισσότερα πάρε τον deluxe reverb 

 

3. αν έχεις λίγα παραπάνω από τα περισσότερα πάρε τον twin 

 

η κουβέντα για το που μπορούν να ακουστούν αυτοί είναι άκυρη.
 

Η απάντηση είναι ΠΑΝΤΟΥ 

 

Θεωρώ αυτονόητο τον ότι δεν αγοράζουμε χωρίς να δοκιμάσουμε 

Δηλαδή τι προτείνεις για τη περίπτωση του blues junior, να βάλω attenuator για παράδειγμα; 
Τον ήχο θέλω να τον περιορίσω στα πλαίσια του δωματίου με κλειστή πόρτα αλλά χωρίς να ακούγεται χάλια γιατί θα έχω ένα τέτοιο θηρίο τόσο χαμηλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kpeyos είπε

Ένας ενισχυτής 5w κουμπωμένος στην ίδια καμπίνα έχει μόλις τη μισή ένταση από έναν ενισχυτή 50w. Δεν κάνει για σπίτι πάνω απ το 1.

 

Είπα να κάνω μια μικρή δοκιμή....

Έβαλα σε efficient καμπίνα με v30 τον laney cub 5 (αρκετά πιο δυνατός 5αρης σε σχέση με τον dsl5) στο 2 και έπαιξα λίγο. Η ένταση ήταν κοντα με μέση ενταση τηλεορασης. Πλήρως κατάλληλο σεταπ για σπίτι και έχω πάρα πολύ καλό ήχο, χρησιμοποιώντας τα δύο πράσινα πετάλια.

 

Πάνω από το 4-5, όντως, είναι δυνατά και θα ακούγεται λιγο στο δίπλα διαμέρισμα. Καμία φορά τον παίρνω σε πρόβα (χωρίς καμπίνα), και τον έχω στο 5.

 

 

 

 

IMG_20220117_081053.thumb.jpg.36f2bedae18e1e65a7df8180a5b1ccb6.jpg

 

Με κινητό ηχογράφησα, και πάλι.

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 7:15 ΜΜ, LeonidasKik είπε

Καλησπέρα,

 

Βρίσκομαι στην αναζήτηση ενισχυτή για το σπίτι. Δεν παίζω live, είμαι ερασιτέχνης κιθαρίστας, ΜΟΝΟ στο σπίτι παίζω.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι νέος οικογενειάρχης με 9 μηνών βρέφος στο σπίτι, οπότε δεν έχω τη πολυτέλεια για τα επόμενα χρονάκια να παίζω με δυνατή ένταση.

Έχω έναν Boss Katana Mini που απλά τη κάνει τη δουλειά σαν τρανζιστοράκι δεν είναι σοβαρός ενισχυτής..

Κοιτάω να πάρω τον Yamaha THR30ii όπου έχει τις καλύτερες κριτικές και λένε ότι είναι ""ότι πιο κοντινό σε tube amp" από θέμα ήχου και ταυτόχρονα σε low volume για τα δεδομένα υπνοδωματίου.

Από την άλλη ο λαμπάτος πάντα θα είναι λαμπάτος και θα βγάζει τον πιο καθαρό ήχο.. Οπότε κοιτάει το μάτι μου και τον Fender Blues Junior IV.. Δεν έχω κανέναν απολύτως ενδοιασμό για την αξία του αλλά το θέμα είναι ότι φοβάμαι ότι θα είναι πολύ δυνατός για σπίτι! Είναι 15W. Το καλό είναι ότι εκτός από volume έχει και master οπότε μπορώ να παίξω με τα 2 τους για να μειώσω την ένταση αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορώ να το κάνω αυτό παίρνοντας λαμπάτο ήχο σε επίπεδο έντασης που όταν κλείνω τη πόρτα του δωματίου να μην ενοχλώ στο υπόλοιπο σπίτι..

Η ερώτησή μου είναι ότι αξίζει για τη χρήση που το θέλω εγώ? 

Γενικότερα για να βγάλεις τον επιθυμητό ήχο από λαμπάτο ενισχυτή δεν πρέπει να ξεπεράσεις κάποιο επίπεδο έντασης? Άλλοι λένε ότι ο συγκεκριμένος δεν αξίζει για χρήση στο σπίτι και άλλοι λένε ότι και σε low volumes (δηλαδή όταν κλείνω την πόρτα του δωματίου να μην ενοχλεί στο υπόλοιπο σπίτι) βγάζει ποιοτικό ήχο. Όχι τον καλύτερό του αλλά και πάλι καλύτερο από οποιονδήποτε digital ενισχυτή που σχεδιάστηκε για bedroom use. Ακόμα και από τον Yamaha THR30ii που φτιάχτηκε για τέτοιο λόγο.

 

Έχει κάποιος φίλος τον  Fender Blues Junior IV? Αξίζει να δώσω 700 ευρώ για τη χρήση που αναφέρω παραπάνω? Ή σε χαμηλή ένταση δεν θα δώσει κάτι καλύτερο από έναν Yamaha THR? 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Φίλε Λεωνίδα είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα. Ο γιος μου είναι πιο μεγάλος βέβαια, τεσσάρων, αλλά έχω κι εγώ ένα πενηντάρη κατάνα. Μένω σε διαμέρισμα πυκνοκατοικημένης περιοχής και έχουν περάσει πολλά πράγματα από τα χέρια μου τα τελευταία χρόνια. Ξεκίνησα με 1 watt backstar (λάμπα), συνέχισα με EVH 5150 στα 50 watt και 2χ12 καμπίνα. Πήγα σε κατοστάρη Framus Cobra, Axe Fx II, plugins και τέλος στον κατάνα. Όλα αυτά για χρήση στο σπίτι! Πριν πάρω τον boss σκεφτόμουν κι εγώ τον blues jr. Από όλα αυτά που σου ανέφερα, αν εξαιρέσεις το blackstar και το katana, όλα τα υπόλοιπα ήταν πεταμένα λεφτά. Ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν έχεις λόγο να αφήσεις τον boss, αφού βγάζει παραπάνω από τίμιο ήχο, αλλά έσύ ξέρεις τι θέλεις. Δες αν σε ενδιαφέρει τον blackstar στο 1 watt ή στα 5 watts. Ο πεντάρης έχει και loop για να βάλεις κάποιο delay ή ότι άλλο μπορεί να πάρεις στο μέλλον. Αν δε θέλεις να ξοδέψεις και πολλά, κυκλοφορεί στις αγγελίες από αρκετά παιδιά. Πάντως ότι και αν πάρεις, μην το πάρεις χωρίς να το ακούσεις. Άσε στην άκρη το YouTube, γιατί ξεγελάει. Πήγαινε σε ένα κατάστημα, κούμπωσε στον ενισχυτή ότι θέλεις (για εμένα πάρε και τη κιθάρα σου μαζί), σετάρισε τον ενισχυτή όπως θέλεις και άκου τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοκιμή σε κατάστημα έχε υπόψη ότι δεν είναι όλα ίδια.

Δοκίμασα πριν ένα χρόνο τον 50άρη κατανα σε δυο καταστήματα, το ένα ήταν ενιαίος χώρος σχεδόν 150 τετραγωνικών  ψηλοτάβανο και το άλλο είχε ξεχωριστό χώρο δοκιμής. Στο ένα το είχα στο 5 και στο άλλο στο 1.5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LeonidasKik είπε

Για να πάρω αυτόν το πολυπόθητο λαμπάτο ήχο με τον συγκεκριμένο θα ξεσηκώσω το σπίτι (δε μιλάω καν να φτάσουμε ως τους γείτονες...) ή όλα θα είναι προβλεπόμενα? Στη περίπτωσή μου το "δεν ενοχλώ" σημαίνει ότι όταν κλείσω τη πόρτα του δωματίου ο ήχος πρέπει να μένει μέσα σε αυτό το δωμάτιο. 

Αργότερα όταν ο 9 μηνών γιος μου γίνει 3-4 ετών και πάνω, τότε θεωρώ ότι θα είμαι πιο άνετος αλλά για τα επόμενα 2-3 χρόνια όταν είναι ξύπνιος δε θέλω να ακούει εντάσεις με παραμόρφωση κλπ κλπ.

Νομιζω οτι εισαι καπως υπερβολικος τοσο ως προς τον βαθμο ενοχλησης που θα εχει το παιδι εαν παιξεις και λιγο πιο δυνατα οσο και ως προς το εαν ενας δυνατοτερος ενισχυτης δεν θα μπορει να αποδωσει και σε χαμηλες εντασεις.

 

Προσωπικα απο το 16 που εγινα και εγω πατερας ημουν με εναν deluxe reverb II (Rivera) ο οποιος ειναι λαμπατος στα 22watt ο οποιος θεωρητικα ειναι παρα πολυ δυνατος για οποιαδηποτε χρηση εντος σπιτιου. Επαιζα οπως επαιζα ανεκαθεν, στο καθαρο καναλι με πεταλια, σε εντασεις δωματιου με κλειστη πορτα και με γνωμονα να μην προκαλλω ενοχληση στους γειτονες, και πιστεψε με δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μην περιοριζεσαι λοιπον σε ενισχυτες 5watt κλπ, δεν σου λεω να πας σε stack 100αρι, αλα κοιταξε και λιγο πιο περα ωστε να εχεις και στο μελλον ενα πιο versatile ενισχυτη. Το παιδι δεν θα ειναι για παντα 1 χρονων.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 7:15 ΜΜ, LeonidasKik είπε

Έχει κάποιος φίλος τον  Fender Blues Junior IV? Αξίζει να δώσω 700 ευρώ για τη χρήση που αναφέρω παραπάνω?

 

Τον έχω εγώ φίλε.

 

Υπέροχος μεν, αλλά για τη χρήση που θέλεις όχι και τόσο. Μπορεί να αποδώσει πολύ όμορφα καθαρά με αξιοπρεπέστατο reverb σε εντάσεις ψιθύρου/χαμηλές δωματίου, αλλά μέχρις εκεί. Αν θέλεις να τον φτάσεις σε breakup σε τέτοιες εντάσεις δεν μπορεί να το κάνει, πρέπει να τον ανοίξεις και θα ακουστεί πολύ δυνατά

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Προσωπικα απο το 16 που εγινα και εγω πατερας

 

Διαβάζοντας βιαστικά, διάβασα ...

 

"Προσωπικα απο τα 16 που εγινα και εγω πατερας" και έμεινα κάγκελο.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου