Προς το περιεχόμενο

Are Digital Modelers For You?


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεξηγηματικότατο άρθρο του Premier Guitar.

 Digital Modelers, 4 Cables, Monitoring, Impulses και άλλα πολλά, όσον αφορά τον ήχο της ηλ. κιθάρας αναλύονται αναλυτικότατα....

 

https://www.premierguitar.com/diy/amp-diy/best-modeling-amps

 

Όπως όμως γράφει στον επίλογο του άρθρου ο συγγραφέας του...

""Finally, do what inspires you. Don’t overthink things or get distracted from the big picture, which is to enjoy making music.""

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι δεν είναι φορ γιου, το 99% των ακροατών της μουσικής που παράγεται σήμερα, σε ψηφιακό μέσο αναπαραγωγής θα το παίξουν.....οπότε μικρή σημασία έχουν όλα αυτά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Είναι δεν είναι φορ γιου, το 99% των ακροατών της μουσικής που παράγεται σήμερα, σε ψηφιακό μέσο αναπαραγωγής θα το παίξουν.....οπότε μικρή σημασία έχουν όλα αυτά.

 Μικρή σημασία έχουν όλα αυτά σήμερα γιατί το 99% (εντάξει μπορεί να είναι 96,5%...) των ακροατών σήμερα ακούνε trap, hip hop, Kanye West e.t.c αλλά επέτρεψε μου να πω ότι η καλή μουσική σε όποιο μέσο κι αν την ακούς, πάλι καλή μουσική θα είναι. Όπως και ο ωραίος ήχος κιθάρας σε LP, κασέτα, ταινία, cd, κ.τ.λ πάντα και πάντοτε ξεχώριζε και ήταν επιδραστικός σε χιλιάδες νέους ανθρώπους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, cigaret13 είπε

 Μικρή σημασία έχουν όλα αυτά σήμερα γιατί το 99% (εντάξει μπορεί να είναι 96,5%...) των ακροατών σήμερα ακούνε trap, hip hop, Kanye West e.t.c αλλά επέτρεψε μου να πω ότι η καλή μουσική σε όποιο μέσο κι αν την ακούς, πάλι καλή μουσική θα είναι. Όπως και ο ωραίος ήχος κιθάρας σε LP, κασέτα, ταινία, cd, κ.τ.λ πάντα και πάντοτε ξεχώριζε και ήταν επιδραστικός σε χιλιάδες νέους ανθρώπους!

Ναι ωρε .

Άλλο λέω.

Τι να το κάνεις το αναλογκ εκουιμπνετ....αφού σε ντιτζιταλ θα παίξει (εκτός αν λειτουργεί ως έμπνευση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, LK είπε

Τι να το κάνεις το αναλογκ εκουιμπνετ....αφού σε ντιτζιταλ θα παίξει (εκτός αν λειτουργεί ως έμπνευση)

 

Αν πχ τζιτζικίζει ο ήχος στην παραμόρφωση, όπου και να το παίξεις μετά, χάλια θα είναι.

Το θέμα είναι να μπορείς να προγραμματίσεις σωστά τον ήχο, και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες κάθε μηχανήσματος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αν πχ τζιτζικίζει ο ήχος στην παραμόρφωση, όπου και να το παίξεις μετά, χάλια θα είναι.

Το θέμα είναι να μπορείς να προγραμματίσεις σωστά τον ήχο, και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες κάθε μηχανήσματος.

Και σε αυτο σύμφωνοι.....απλά το όλο Point μου είναι ότι οι Audiophile ακροάσεις έχουν πεθάνει εδώ και 20 χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ πάντως με όσους εν έτει 2022 δίνουν 1000+ ευρώ για να πάρουν ενισχυτή. Με το modeller 

 

1. Δεν κουβαλάς

2. Έχεις άπειρους "ενισχυτές"

3. Έχεις top of the line effects

4. Έχεις καλύτερο ήχο (ειδικά το 99% των χρηστών που δεν ξερουν να μικροφωνιάζουν, που δεν εχουν χώρο να το βάζουν στο 6 και στο 8 και που δεν έχουν τους μαμάτους mic preamps). 

5. Σε όλες τις εντάσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JimmyPap είπε

Εγώ απορώ πάντως με όσους εν έτει 2022 δίνουν 1000+ ευρώ για να πάρουν ενισχυτή. Με το modeller 

 

Δεν έχεις κανένα άδικο, και προβάλλεις πολύ ισχυρά επιχειρήματα.

Θα έλεγα, όμως, ότι κάποιοι προτιμούν την απλότητα  σε συνδυασμό με τη "γνησιότητα" στον ήχο. Προτιμούν να έχουν ένα tube screamer και ενα fuzzface μπροστά από έναν καλό λαμπάτο, παρά να έχουν "όλο τον κόσμο" στα πόδια τους με ένα καλό modeler, και κάνουν τα πάντα απο τα pots της κιθάρας. Και ας μη ξέρουν να βάζουν το μικρόφωνο σωστά. Οι ίδιοι θα προτιμούν να έχουν ένα πικάπ, παρά να έχουν 10.000 δίσκους σε flac στο pc, και να φτιάχνουν playlists στο jriver.

Υπάρχουν και οι δύο όψεις. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Εγώ απορώ πάντως με όσους εν έτει 2022 δίνουν 1000+ ευρώ για να πάρουν ενισχυτή. Με το modeller 

 

1. Δεν κουβαλάς

2. Έχεις άπειρους "ενισχυτές"

3. Έχεις top of the line effects

4. Έχεις καλύτερο ήχο (ειδικά το 99% των χρηστών που δεν ξερουν να μικροφωνιάζουν, που δεν εχουν χώρο να το βάζουν στο 6 και στο 8 και που δεν έχουν τους μαμάτους mic preamps). 

5. Σε όλες τις εντάσεις.

 

Τα ίδια έλεγε και κάποιος που είδα σε tribute band στο Κύτταρο. Έπαιξε με Kemper. Δυσκολευόμασταν ν' ακούσουμε χροιά νότας. Ο έτερος που έπαιζε με JCM 800 ακουγόταν ότι έπαιζε κιθάρα. Μαντέψτε ποιος μετά από λίγο πουλούσε τον εξοπλισμό του.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

1. Εγώ απορώ πάντως με όσους εν έτει 2022 δίνουν 1000+ ευρώ για να πάρουν ενισχυτή. Με το modeller 

 

2. ειδικά το 99% των χρηστών που δεν ξερουν να μικροφωνιάζουν, που δεν εχουν χώρο να το βάζουν στο 6 και στο 8 και που δεν έχουν τους μαμάτους mic preamps

 

 

 

 

Αν και είμαι ανάλογης λογικής, να πω ότι ...

 

1. ο ενισχυτής είναι από τα βασικά συστατικά της ταυτότητας του ήχου καθενός. Δεν θέλουν όλοι πολλούς ενισχυτές, αλλά αυτόν που πάνω του θα στηρίξουν τον δικό τους προσωπικό ήχο.

 

2. Το 99% των χρηστών modeler, δεν μπορούμε/ξέρουμε (κι εγώ μέσα) να προγραμματίσουμε σωστά έναν ήχο, και επίσης η "αποκρυπτογράφηση" των δυνατοτήτων κάθε μηχανήσματος είναι μεγάλο ζόρι με όλα αυτά τα μενού και τα υπομενού και το πώς επηρεάζουν τελικά τον ήχο σε κάθε ένα.

Έχω φάει μέρες να φτιάχνω ήχους που σχεδόν κάθε φορά την άλλη μέρα μου φαινόταν χάλια.

 

 

3 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Τα ίδια έλεγε και κάποιος που είδα σε tribute band στο Κύτταρο. Έπαιξε με Kemper. Δυσκολευόμασταν ν' ακούσουμε χροιά νότας

 

Σίγουρα δεν φταίει το Kemper γι' αυτό πάντως.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου