Προς το περιεχόμενο

Τιμές ρεύματος και άλλα θηρία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ώρα να αποφασίσω αν θα παραμείνω στον πάροχο ρεύματος που ήμουν ή αν θα αλλάξω.

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις τιμές, τη ρήτρα αναπροσαρμογής, την οριακή τιμή συστήματος και το λουρί της μάνας.

Βλέπω τα όρια των που έχει ο κάθε πάροχος και είναι σε πολλές περιπτώσεις διαφορετικά, κάποιοι έχουν διπλά νούμερα και είναι όλα για το 2021.

Πράγμα που έχει ενδιαφέρον άλλα δε με αφορά πλέον, αυτό πάει, το πλήρωσα. 

Έχει κάποιος καλύτερη πληροφόρηση;

Έχει βγάλει κανείς άκρη; Ποιος είναι ο φθηνότερος πάροχος για επαγγελματικό: 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν Protergia, απαράδεκτη, καθώς με είχαν βάλει και σε λάθος πρόγραμμα, και μου είχαν βάλει κρυφές χρεώσεις από αυτά που μου χε πει ο πωλητής. Μετά πήγα Watt & Volt, μου φάνηκε λίγο καλύτερα στην αρχή αλλά τώρα τελευταία είδα τις τεράστιες αυξήσεις και λέω τι φάση? Κάτι δεν πάει καλά. Φαντάσου κάνω κατανάλωση 100-150KW, οπότε η χρέωση ρεύματός μου είναι 5-10 ευρώ κάθε μήνα το πολύ. Τα υπόλοιπα είναι το θέμα, φόροι, ρήτρες κτλ.

 

Πλήρωνα 20-30 ευρώ το μήνα και ξαφνηκά Δεκέμβρη μου σκάει λογαριασμός 70 ευρώ. Αιτία μια ένδειξη "προζαρμοζόμενες χρεώσεις", που είναι το ίδιο με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Απ'ότι έχω καταλάβει, αυτό πρέπει να είναι ίδιο σε όλες τις εταιρίες καθώς είναι το πόσο αγοράζουν το ρεύμα από τη ΔΕΔΔΗΕ - και αυτό είναι που αυξήθηκε.

 

Από την άλλη τώρα τον Γενάρη μου ήρθε 2,5 ευρώ, και δεν έχω καταλάβει τι παίχτηκε. Πληρώνω μόνο εκκαθαριστικούς γιατί βάζω εγώ την κατανάλωση online. Οπότε δε ξέρω τι θα κάνω, περιμένω να δω και τον επόμενο μέσα του άλλου μήνα.

 

Έλεγα να παώ στη ΔΕΗ πάλι γιατί κάνουν και έκπτωση 15% όταν πληρώνεις στην ώρα σου, αν θυμάμαι καλά, και δεν έχουν κρυφές χρεώσεις και πάγια νομίζω, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Υπάρχουν και κάτι άλλα προγράμματα που σου δίνουν fixed τιμή, τύπου 25ευρώ/μήνα όσο κάψεις, μέχρι ένα όριο - μετά φαντάζομαι σε κοπανάνε.

 

Για επαγγελματικά προγράμματα φαντάζομαι τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά. Υπάρχουν sites τύπου skroutz που συγκρίνεις τιμές και χαρακτηριστικά, αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο. Πρέπει να κάνεις τηλεφωνήματα και να κρατάς σημειώσεις για να δεις τι ταιριάζει στη δική σου κατανάλωση, γιατί εν τέλει αυτό είναι που μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω έχω ΔΕΗ και ξέρω ένα πράγμα. Κάθε φορά που είναι ο λογαριασμός να βγεί έναντι παίρνω ένδειξη και την στέλνω.

Διότι αν δεν στείλειες αυτοί θα πάρουν ένδειξη στο 4μηνο και φυσικά η κατανάλωση θα είναι τεράστια και θα τιμολογήσουν με την μεγάλη κλίμακα. Αλλιώς θα στείλουν δυο εκκαθαριστικούς με την χαμηλότερη κλίμακα.

Μια φορά την πάτησα και δεν το ξανακάνω.

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

 

Έλεγα να παώ στη ΔΕΗ πάλι γιατί κάνουν και έκπτωση 15% όταν πληρώνεις στην ώρα σου, αν θυμάμαι καλά, και δεν έχουν κρυφές χρεώσεις και πάγια νομίζω, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Υπάρχουν και κάτι άλλα προγράμματα που σου δίνουν fixed τιμή, τύπου 25ευρώ/μήνα όσο κάψεις, μέχρι ένα όριο - μετά φαντάζομαι σε κοπανάνε.

 

 

μη χαίρεσαι.

Το 15% είναι στην βασική τιμή. Δηλαδή σε λογαριασμό πχ 300 ευρώ που το ρεύμα σου άντε να είναι 70 θα έχεις έκπτωση στον επόμενο 10 ευρώ.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μη χαίρεσαι.

Το 15% είναι στην βασική τιμή. Δηλαδή σε λογαριασμό πχ 300 ευρώ που το ρεύμα σου άντε να είναι 70 θα έχεις έκπτωση στον επόμενο 10 ευρώ.


Προφανώς, σιγά μη σου κόψουν από τα υπόλοιπα. Α στη ΔΕΗ παλιά έκαναν και έκπτωση 1 ευρώ αν έβαζες να σου έρχεται online ο λογαριασμός (μόνο online, να μην έρχεται καθόλου χαρτί). Ένα ευρώ από δω, ένα από κει, ΦΑΣΟΥΛΙ ΤΟ ΦΑΣΟΥΛΙ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Προφανώς, σιγά μη σου κόψουν από τα υπόλοιπα. Α στη ΔΕΗ παλιά έκαναν και έκπτωση 1 ευρώ αν έβαζες να σου έρχεται online ο λογαριασμός (μόνο online, να μην έρχεται καθόλου χαρτί). Ένα ευρώ από δω, ένα από κει, ΦΑΣΟΥΛΙ ΤΟ ΦΑΣΟΥΛΙ... :P

δεν σώνεσαι με 10+1 ευρώ σε λογαριασμό των 300.

Δες από πριν τις κλιμακες χρέωσης και μην αφήνεις (τουλάχιστον στην ΔΕΗ) να σε χρεώνει ανα τετράμηνο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μετα το πρώτο εγκεφαλικό απο την τεράστια διαφορά στον λογαριασμό που έλαβα, διάβασα για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και παραδέχτηκα πως χρωστάω μιας και εφαρμόστηκε η ρήτρα.

 

Η ρήτρα αφορά τα συμβόλαια με κυμαινόμενα τιμολόγια όπου ο πάροχος εγγυάται μια διακύμανση της χονδρικής τιμής απόκτησης της ενέργειας.

Αν ξεπεράσει αυτό το όριο τότε δύναται να μετακυληθεί στον καταναλωτή η αύξηση με την ενεργοποίηση της Ρήτρας Αναπροσαρμογής, σαν επιπρόσθετο κόστος.

Εδώ διαβάστε αναλυτικά πως.

 

Ολα καλά όσο τα πράγματα ήταν φυσιολογικά αλλά με την κάθετη αύξηση προμήθειας της ενέργειας οι τιμές εκτοξεύτηκαν.

Οι βασικές αιτίες της παγκόσμιας αύξησης της ενέργειας είναι:

  • Η άνοδος των τιμών πετρελαίου λογω της απότομης αύξησης της παραγωγικής δραστηριότητας μετά τη λήξη των περιοριστικών μέτρων απο την πανδημία.
  • Η άνοδος των τιμών φυσικού αερίου λόγω των προβλημάτων ροής απο την Ρωσία. Και αυτό χρησιμοποιείται σε ποσοστο 40-50% για την παραγωγή ρεύματος.

Γι αυτό προέκυψαν και τα συμβόλαια σταθερού τιμολογίου που είναι μεν ακριβότερα αλλά δεν περιμένεις εκπλήξεις.

Π.χ. Στο κυμαινόμενο συμβόλαιο που διαθέτω, αγοράζω την κιλοβατώρα 6 λεπτά (με ρήτρα) ενω σε εναλλακτικό μη κυμαινόμενο, 25 λεπτά. Δεν το λες και φτηνό. Μια η άλλη σου βγαίνει περίπου με τις σημερινές τιμές με ρήτρα.

 

Ο πάροχος μου έστειλε νέα πρόταση συμβολαίου με σταθερό τιμολόγιο με διετή δέσμευση. Δεν εχω αποφασίσει ακόμα. Λίγο πολύ όλοι το ίδιο κάνουν.

 

Το θεμα είναι πως, όπως πάνε τα πράγματα η τιμες δεν θα μειωθούν σύντομα, μιας και η Ρωσία απ' όπου η Ευρώπη προμηθεύεται το περισσότερο φυσικό αέριο, είναι στα μαχαίρια με την Ουκρανία όπου περνούν οι αγωγοί και σήμερα - αύριο μπορεί να υπάρξει σύρραξη. Και κλάψ' τα Χαράλαμπε... ποιος ξερει που θα πάει το αέριο.

 

Αν θες να πληροφορηθείς και να δεις ανταγωνιστικές τιμές δες εδώ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως ακριβώς τα λέει το αφεντικό για την ρήτρα-οριακή τιμή συστήματος. Εκεί είναι η τεράστια παγίδα των παρόχων. Στην ουσία πασάρουν το ρίσκο τους ως επιχείρηση, στον καταναλωτή.
Ήμουν για πολλά χρόνια στον Ηρωνα σε πρόγραμμα -45% από την τιμή κιλοβατώρας της ΔΕΗ αλλά μετά με έγδερναν με την ρήτρα.

Μετά από αρκετή έρευνα αγοράς επέστρεψα στη ΔΕΗ, ευτυχώς προ 2/12/2021 καθώς αλλάξανε εκτάκτως τα τιμολόγια εννοείται προς τα πάνω. Το καλό με την ΔΕΗ είναι ότι δεν έχει ρήτρες, οπότε αυτό που καις θα πληρώσεις στην τιμή που έχεις συμφωνήσει.

Οι πάροχοι δεν είναι κακοί αλλά δυστυχώς, όσο υπάρχουν ρήτρες δεν υπάρχει καμία σιγουριά ως προ το τι θα σε χρεώσουν κάθε μήνα. Πάνω κάτω όλοι ξέρουμε πόσο ρεύμα καίμε, το θέμα είναι πόσο θα μας το χρεώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και η ΔΕΗ έχει ρήτρες.

Το θεμα είναι να γνωρίζεις τι πρόγραμμα διαλέγεις.

Κυμαινόμενο ή σταθερό;

Φυσικά το κυμαινόμενο επιλέγεις γιατί είναι πολύ φτηνότερο σε φυσιολογικές συνθήκες.

Σχεδόν το 1/3 της τιμής του σταθερού.

Σε καταστάσεις όμως σαν τις σημερινές θέλεις το σταθερό, έτσι δεν είναι;

Οπότε κοιτάξτε ποιος πάροχος δίνει το φτηνότερο σταθερό αν θέλετε να αλλάξετε πάροχο. Βεβαια θα σας δεσμεύσουν με συμβόλαιο για μια διετία για να βγάλουν τα σπασμένα κι αυτοί. Ενω το κυμαινόμενο το διακόπτεις όποτε θες.

You win some, you loose some, που λένε.

Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα και τον σκύλο χωρίς απώλειες.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ενέργεια είναι χρηματιστήριο.

Και σιγα μη σ αφήσουν οι καρχαρίες να μπεις συνέταιρος. Συνεταιρος στη χασούρα τους ναι. Στα κέρδη όχι βέβαια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

η ενέργεια είναι χρηματιστήριο.

 

Οχι και χρηματιστήριο .

Φυσικό φαινόμενο είναι η αύξηση των τιμών. 🤪

 

Κατά τα άλλα, σε όποια εταιρία και να πάτε, πάνω κάτω τα ίδια είναι, το έψαξα το καλοκαίρι.

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου