Προς το περιεχόμενο

Λύση για να μην έχω hum στο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπίτι έχω θέματα με τα ηλεκτρικά, έχω αρκετό θόρυβο όταν ηχογραφώ κιθάρα. Δυστυχώς, πλεον, δε χρησιμοποιώ καθόλου μονοπηνιους (σε παραγωγές), καθώς και με low gain ρυθμίσεις, πάλι υπάρχει hum που περνάει στο μιξ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, με κάποια συσκευή που θα απομονώνει τον θόρυβο, να μην έχω hum στον χώρο που κάνω παραγωγές? Όχι εντελώς, αλλά τουλαχιστον να μην έχω θόρυβο παίζοντας με cleanish ήχο. Κάτι δοκιμασμένο...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Κάτι δοκιμασμένο

 

Ξεκίνα με έναν καλό ηλεκτρολόγο. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το συμπέρασμα ποιο είναι?

 

Ότι οι τιμές ξεκινάνε από τα 5 χιλιάρικα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το πιο οικονομικά conditioner των 200-300 δεν θα μου κάνουμε δουλειά για ένα πολυπριζο που έχω pc και λοιπές συσκευές?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν φτάσεις στα 5 χιλιάρικα...φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου τσεκαρει τη γείωση στο σπίτι....(250ε σκάψιμο εξω και τριγωνική γείωση) Αναλογα το πώς κινείσαι στον χώρο με την κιθαρα εχεις παρατηρησει αυξομείωση του hum;Πρεπει να αφαιρέσεις πρώτα όλα τα άλλα πιθανά αίτια... troubleshooting.

1. Η κιθάρα έχει shielding;

2.Τα ηλεκτρικα της είναι ποιοτικά;

3.Ψυχρες κολλήσεις....γείωση κιθάρας...wiring γενικά

4.Ιδιο καλώδιο άλλη κιθαρα

5.Η ίδια κιθάρα σε άλλο σπίτι είναι αθόρυβη;

6.Ειναι ο ενισχυτής απευθείας στην πρίζα και όχι σε πολυπριζο;

7.Αλλες συσκευές στην ίδια γραμμή;

8.Οθονες υπολογιστή ...μετασχηματιστες...φώτα fluorescent....στο χώρο;

9.Στα αλλά δωμάτια έχει hum;

10.Ξεκινα καρφί στον ενισχυτή και πρόσθετε ένα ένα τα parts του signal chain μπας και κρύβεται εκεί ο ένοχος...

 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 3
  • Συμφωνώ 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ξεκίνα με έναν καλό ηλεκτρολόγο. 

Η μεγαλη προυποθεση ειναι αυτη παντως. Και κομματι κομματι κ τ αλλα . Εγω με τα conditioners καταλαβα οτι θελει ψαξιμο στα χαρακτηριστικα ενδελεχως.  Εγω νοιωθω εντονα οτι οι ενισχυτες μου παιζουν πολλες φορες διαφορετικα απο μερα σε μερα.

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ξεκίνα με έναν καλό ηλεκτρολόγο. 

Η μεγαλη προυποθεση ειναι αυτη παντως. Και κομματι κομματι κ τ αλλα . Εγω με τα conditioners καταλαβα οτι θελει ψαξιμο στα χαρακτηριστικα ενδελεχως.  Εγω νοιωθω εντονα οτι οι ενισχυτες μου παιζουν πολλες φορες διαφορετικα απο μερα σε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Πριν φτάσεις στα 5 χιλιάρικα...φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου τσεκαρει τη γείωση στο σπίτι....(250ε σκάψιμο εξω και τριγωνική γείωση) Αναλογα το πώς κινείσαι στον χώρο με την κιθαρα εχεις παρατηρησει αυξομείωση του hum;Πρεπει να αφαιρέσεις πρώτα όλα τα άλλα πιθανά αίτια... troubleshooting.

1. Η κιθάρα έχει shielding; 

2.Τα ηλεκτρικα της είναι ποιοτικά;

3.Ψυχρες κολλήσεις....γείωση κιθάρας...wiring γενικά

4.Ιδιο καλώδιο άλλη κιθαρα

5.Η ίδια κιθάρα σε άλλο σπίτι είναι αθόρυβη;

6.Ειναι ο ενισχυτής απευθείας στην πρίζα και όχι σε πολυπριζο;

7.Αλλες συσκευές στην ίδια γραμμή;

8.Οθονες υπολογιστή ...μετασχηματιστες...φώτα fluorescent....στο χώρο;

9.Στα αλλά δωμάτια έχει hum;

10.Ξεκινα καρφί στον ενισχυτή και πρόσθετε ένα ένα τα parts του signal chain μπας και κρύβεται εκεί ο ένοχος...

 

 

Στο προηγούμενο σπίτι είχα λιγότερα θέματα με hum, με τον ιδιο εξοπλισμό. Στο διαμέρισμα που μετακομισα προ 6μήνου, τα ηλεκτρικά είναι χάλια.  Σε καθαρό κανάλι χωρίς πετάλι, σε όλες τις πρίζες, έχω θόρυβο. Άκομα και με διπλοπήνιους μαγνήτες έχω θέμα όταν έχω παραμόρφωση.

Με τις ίδιες κιθάρες και εξοπλισμό, εκει που έκανα πρόβα μέχρι πέρσι δεν είχα hum ούτε με μονοπήνιους, σε συνδυασμό με βρώμικο ήχο. Το ίδιο και σε λάιβ που έχω κάνει, με ακριβό εξοπλισμό. Οι κιθάρες μου δεν έχουν κάποιο σοβαρό shielding, αλλα εφόσον έχω παίξε με αυτές χωρίς θόρυβο, σημαίνει ότι θα μπορούσα να το ξανακάνω, υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις.

Οθονη υπολογιστή έχω στον χώρο. Μετασχηματιστές κάτιτις από τις περιφερειακές συσκευές στο pc. Φώτα τίποτα το παράξενο. Όλα είναι σε μια πρίζα, με πολύπριζο. Δεν υπάρχει άλλη στον χώρο.

Σε όλα τα δωμάτια έχω hum, σε άλλες γραμμες πολύ, σε άλλες κάπως λιγότερο. Εξοπλισμός κλπ είναι ελεγμένος, δεν τρέχει κάτι με την αλυσίδα. Όπως είπα, και καρφί σε ενισχυτή με καθαρό ήχο, έχω θόρυβο.

 

Όλα τα παραπάνω δε με ενοχλούν και τόσο, αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω παραγωγές παίζοντας με μονοπήνιους, όπως έκανα στο προηγούμενο μου σπίτι. Γιαυτό και ψάχνω λύση, εάν υπάρχει, μόνο για τον χώρο που έχω το pc (παίζω και σε άλλους χώρους κιθάρα).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου