Προς το περιεχόμενο

Λύση για να μην έχω hum στο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ένα απλό active di είναι. To συνδέεις και απευθείας στην κάρτα ήχου για να φορτώσει σωστά τους μαγνήτες και να γράψεις direct αλλά λειτουργεί και ως buffer αν το βάλεις πριν τα πετάλια/ενισχυτή. Δεν είναι load/attenuator.

 

Απλά σε κάποια live με έχει βοηθήσει το ground lift που έχει. Σε άλλα όχι. Υπάρχει και πιο φθηνό στον Thomann με 10 ευρώ για να κάνεις δοκιμή, αλλά αυτό το εχω δοκιμάσει και είναι οκ, κάνει τη δουλειά. Είναι μια ιδέα απλά, δεν εγγυώμαι κάτι. 

 

https://www.thomann.de/gb/onlineexpert_page_di_boxes_the_earth_lift.html

 

 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Το di100 τι κάνει ακριβώς, και πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμο σε σχέση με τον θόρυβο?

Παίρνει φορτίο αντί καμπίνας και δίδει di?

γαλβανική απομόνωση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δες και αυτό. Το έχω πάρει να βρίσκεται στην τσάντα με τον εξοπλισμό του live (μερικοί χώροι είναι αστα να πάνε από θόρυβο δυστυχώς...) αλλά δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω ακόμα. 

https://www.thomann.de/gr/behringer_microhd_hd400.htm 

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο θόρυβος που άκουσα δεν είναι από τις κιθάρες-μαγνήτες.Μαλλον το δίκτυο σου είναι χάλια οπότε μην ξοδέψεις χρήμα και χρόνο για τις κιθάρες διότι μάλλον μια τρύπα στο νερό θα κάνεις.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 26/1/2022 στις 11:02 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Έχει κάτι power conditioners ο Θωμάς. Κάνουν τίποτα?

 

Πχ αυτό 

 

https://www.thomann.de/gr/furman_m10lx_e.htm

Εγω θα το δοκίμαζα. Ετσι όπως διαβάζω, (και ακούω) είναι η μόνη σου πιθανή λύση.

Δεν είναι hum ο θόρυβος by the way. Είναι buzz και για αυτό δεν σου κάνει το hum eliminator που έχεις.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χαλάσεις λεφτά σε εξτρα εξοπλισμό, ξεκίνα με την χρονοβόρα διαδικασία της αποσύνδεσης & επανασυνδεσης σταδιακά όλου του gear σου, μέχρι να εμφανιστεί ξανά ο θόρυβος. Σε πρώτη φάση θα πρέπει απλά το PC+κάρτα ήχου να παίζουν χωρίς θόρυβο στα ηχεία σου κ.α.

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα πριν κάποιους μήνες και η αιτία ήταν το Pin 1 του καλωδίου FW της κάρτα ήχου που έστελνε ρεύμα ενώ η κάρτα ήταν σε εξωτερική τροφοδοσία. Το μόνωσα και το πρόβλημα έφυγε.

 

Επίσης, πέραν απο τις μπρίζες που αναφέρθηκαν ήδη, πρόβλημα είναι πολλές φορές και τα καλώδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου