Προς το περιεχόμενο

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?


Superfunk

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?  

77 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μάρκα Πένες χρησιμοποιείτε?

  2. 2. Τι τύπο?

  3. 3. Τι πάχος?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γενικώς με Dunlop tortex FLOW 1,5 και για strumming στις ακουστικές Dunlop tortex FLOW 0,50. 

Ααα!! στο παρελθόν έπαιζα και ακόμα παίζω μερικές φορές με Dunlop tortex teardrop 1,14. Πολύ καλή επίσης πένα, γρήγορη και με smooth ήχο!!!

Επεξεργασμένο από makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunlop stainless steel

 

Τη δοκίμασα το 2008 μετά από διάφορες μεταλλικές που είχα τσεκάρει πριν και με βόλεψε. Έχω δυο-τρεις αλλά δεν φθείρονται με τίποτα. Σχετικά λεπτή αλλά άκαμπτη, στα δικά μου αυτιά δίνει μια διαφάνεια, για άλλους απλά πρίμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dunlop Jazz iii κόκκινη μικρή είναι 1,38mm και nylon νομίζω αυτές 

 

Επίσης λατρεύω την Dunlop Petrucci trinity που είναι σώμα Flow με μύτη jazz iii . Φανταστική πένα 

 

Σύμφωνα με το σαητ της dunlop είναι ultex και με επιφύλαξη ως προς το πάχος πρέπει ναν είναι 1,40mm

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 1999 μέχρι το 2005 η αγορά πένας πήγαινε ως εξής: Έμπαινα σε καποιο κατάστημα με μουσικά είδη, πήγαινα στις πένες και αγόραζα από όλα τα σχέδια, πάχη και χρώματα από μία.

Μέχρι που κάποια στιγμή αγόρασα μία ίδια με την πρώτη από αριστερά (κόκκινη) πένα της φωτογραφίας και όταν έπαιξα κατάλαβα ότι "εδώ είμαστε". Ήταν η στιγμή που αντιλήφθηκα μεγάλη διαφορά και στην ευκολία αλλά και στο παίξιμο μου. Έτσι ξεκίνησα να αγοράζω συνέχεια τέτοιες. Για την ιστορία η συγκεκριμένη πένα είναι Ibanez Hikizume 1.0 ...

...μέχρι που σταμάτησαν να βγαίνουν. Οπότε έψαχνα αντίστοιχες σε σχήμα και πάχος πένες και ευτυχώς η καλή μας Harley Benton (που όλους μας έχει σώσει σε καποια φάση της ζωής) έβγαζε ήδη αυτό που έψαχνα (δεύτερη πένα από αριστερά - μαύρη).

Μετά από καιρό ανακάλυψα ότι και η Fender βγάζει πένα δάκρυ (teardrop λέγεται αυτό το σχήμα), οπότε σαν γνήσιoς Fenderhead θεώρησα cool εκτός από τους ενισχυτές, τις κιθάρες και τα καλώδια μου να παίζω και με πένες Fender. Όπως η τρίτη πένα από αριστερά σε tortoise.

Ωστόσο πριν από 2 χρόνια σαν καλή ψωνάρα αποφάσισα να φτιάξω τις δικές μου custom πένες σε έναν γ@μ@το τύπο στην Αμερική, παρήγγειλα 100, μου έστειλε 115, πλήρωσα 55 ευρώ μαζί με μεταφορικά και πλέον μπορώ να πω οτι θα έχω πένες για όλη την υπόλοιπη κιθαριστική ζωή μου. Σχήμα teardrop, πάχος 1.14 , τριγωνική μύτη και τζιβιτζουλιάρικο χρωματάκι (η μοβ τέρμα δεξιά).

εικόνα_Viber_2022-02-02_19-22-41-658.jpg

Επεξεργασμένο από Nicholas_tsili
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Nicholas_tsili είπε

και πλέον μπορώ να πω οτι θα έχω πένες για όλη την υπόλοιπη κιθαριστική ζωή μου.

Να γίνεις διάσημος να τις πετάς σε εμάς στο κοινό ώστε να ανακαλέσεις το παραπάνω αυθαίρετο συμπέρασμα 😛

  • Χαχα 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Να γίνεις διάσημος να τις πετάς σε εμάς στο κοινό ώστε να ανακαλέσεις το παραπάνω αυθαίρετο συμπέρασμα 😛

Τις Harley Benton θα σας πετούσα Rebel! Αλλά too old and lazy for dat shit πλεον, το πλοιο σάλπαρε μακριά.

Επεξεργασμένο από Nicholas_tsili
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
  • d'Andrea Ultra Plecs 1,5mm που για ένα μεγάλο διάστημα τις έχασα αλλά επανήλθαν στην παραγωγή λόγω ζήτησης
  • Dunlop Jazz II

Και οι δύο για μένα βγάζουν κάτι κοινό στον ήχο (ίσως όγκο μιας και η μια είναι μια παχιά 351, ενω η άλλη κοντή) αν και είναι απο διαφορετικό υλικό. Όμως έχουν ιδιαίτερη συμπεριφορά και προσαρμόζομαι εύκολα για κάποιο λόγο, όποια και να έχω. Επίσης δεν έχουν μυτερή μύτη.

Χωρίς μια απο αυτές δεν μπορώ να παίξω, οπότε κρατάω κάβα.

 

Οι πένες μου

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου