Προς το περιεχόμενο

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?


Superfunk

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?  

77 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μάρκα Πένες χρησιμοποιείτε?

  2. 2. Τι τύπο?

  3. 3. Τι πάχος?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

20 ώρες πριν, Freedom είπε

Dunlop Primetone Classic Sharp Tip 3mm (477-305) εδώ και πάμπολλα χρόνια μετά απο δοκιμές ενός κουβά πένες για πάσα νόσον και πάσα whatever...

 

ΥΓ: polycarbonate είναι το υλικό

 

 

Α ξέχασα...και για να καταλήξω στις συγκεκριμένες (ναι ξέρω, "ανώμαλη" επιλογη, story of my life) πέρασα από αυτές (και μερικές άλλες που χαρίστηκαν με το κιλό σε φίλους, γνωστούς και αγνώστους):

 

signal-2022-02-03-133357_002.thumb.jpeg.1aa3bed5a3a1cf55e15a4ba7f896f95c.jpeg

 

Τωρα που το σκέφτομαι μετά από όλες αυτές τις δοκιμες, αυτές με τις οποίες είχα/έχω κολλήσει παιζω/επαιζα ουσιαστικά τα τελευταία 25  χρόνια ήταν (για τουλάχιστον 10 χρόνια) οι Dunlop oi μωβ Derlin στα 1.5mm και οι Primetone(s) που χρησιμοποιώ τώρα...

 

ΟΚ, κάποιο μικρό διάστημα (λιγότερο από 6μηνο πριν απο πολυ καιρο) ειχα κολήσει και με τις V-picks αλλα δεν...

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, Reborn είπε

Πλέον παίζω με Dunlop Prime Tone Grip 1.3.

 

Οι αγαπημένες μου πένες, βέβαια, είναι οι Fender Extra Heavy και οι D’Andrea Extra Heavy (αρκετά εφάμιλλες). Δυστυχώς ιδρώνω εύκολα και πολλές φορές χάνω το χειρισμό (ρημάδι Celluloid). Δεν βρήκα ποτέ τρόπο να μπορώ να τις χρησιμοποιώ για ώρα αποτελεσματικά…

 

Αν έχετε κάποια λύση, θα χαρώ να την ακούσω!

Δοκίμασε τον διακορευτή εγγράφων που αναφέρθηκε πιο πάνω, αλλά είναι πρακτικό σε πένες μέχρι 1.00 - 1.20 πάχος. 

Αυτό που κάνω εγώ σε όλες σχεδόν τις extra heavy πένες είναι πολυ μικρά 'τσιμπήματα' και στις δύο πλευρές με αιχμηρό ηλεκτρικό κολλητήρι. Αγριεύει την επιφάνεια και αποκτά grip!!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ο μεγάλος νικητής αυτής της συζήτησης... η Dunlop 🤣

 

Και μάλιστα, οι περισσότεροι με tortex και άνω του 1mm.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Αγόρασα λίγες πενες από musicland για να δοκιμάσω. Παχυτερες από 1,5mm που είναι η jazz 3, και μπορώ να πω ότι οι ibanez είναι τέλειες σε αίσθηση. H ernie ball είναι επίσης καλή, αλλά πολύ μικρή για τα γούστα μου. 

 

 

Screenshot_2022-11-14-16-22-03-132-edit_com_miui.gallery.thumb.jpg.5ff1f0da78265883d194d268ccbe70bd.jpg

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι πιο αγαπημένες για κιθάρα....image.thumb.jpeg.ebe5e166cbb4810b0910ede8e188c413.jpegκαι για τις (σχετικά σπάνιες) περιπτώσεις που θα χρησιμοποιήσω πένα στο μπάσο, κάτι τέτοιο image.thumb.jpeg.bf02e2c6c95052df3df73ebd475c0816.jpeg

Επεξεργασμένο από musician
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου