Προς το περιεχόμενο

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?


Superfunk

Τι Πένες χρησιμοποιείτε?  

77 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μάρκα Πένες χρησιμοποιείτε?

  2. 2. Τι τύπο?

  3. 3. Τι πάχος?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/11/2022 στις 12:36 ΠΜ, kpeyos είπε

Σήμερα προτιμώ την 0.88 αφού έτσι κι αλλιώς τη χρησιμοποίω ώς μαλακότερη πένα:
 image.jpeg.562e8c5db0ae6550e7ab6717491e32af.jpeg

 

 

Σημερα συνειδητοποίησα ότι η "πράσινη πένα" που εδώ και χρόνια ( ! ) είχα ξεχασμένη στο συρτάρι του γραφείου μου είναι αυτή η 0.88

Καλή φαίνεται στο χέρι και πρέπει να δοκιμαστεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίες μέρες έχω φάει κόλλημα με την ibanez jtc. Σωστό μέγεθος, δεν γλιστράει με τίποτα, λεία σαν γυαλί (άρα και ηχαρα), και έχω τέλεια αίσθηση γενικότερα. Με τα 2,5mm που έχει, και με τη μύτη σαν βελόνα που εχει, μου δίδει πολλή ακρίβεια.

 

31lSfCjmsOL._AC_.jpg.671ee5a688ae85dcf4eb8c3f09c001fc.jpg

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Τελευταίες μέρες έχω φάει κόλλημα με την ibanez jtc. Σωστό μέγεθος, δεν γλιστράει με τίποτα, λεία σαν γυαλί (άρα και ηχαρα), και έχω τέλεια αίσθηση γενικότερα. Με τα 2,5mm που έχει, και με τη μύτη σαν βελόνα που εχει, μου δίδει πολλή ακρίβεια.

 

31lSfCjmsOL._AC_.jpg.671ee5a688ae85dcf4eb8c3f09c001fc.jpg

 

Ενδιαφέρουσα πενα. Αλλα πολυ χοντρή για τα γούστα μου. Βγαίνει πιο λεπτή κοντά στα 1.35-1.50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Ψάξε το διότι έχει κι άλλες.

Παντως είναι το τέλειο υλικό. Εντελώς λείο, και δεν γλιστράει με τίποτα στα δάκτυλα μου. Τυχαία την πήρα για δοκιμή.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ξέρω. Ψάξε το διότι έχει κι άλλες.

Παντως είναι το τέλειο υλικό. Εντελώς λείο, και δεν γλιστράει με τίποτα στα δάκτυλα μου. Τυχαία την πήρα για δοκιμή.

 ΟΚ. Είδα ότι στα γούστα ταιριάζουμε, μιας και οι 2 είχαμε καταλήξει σε Jazz III Tortex.
Οπότε θα τις δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα! Μόνο σε 2.5mm την έχουν.

 

Βλέπω όμως ότι βασίζονται στην KALEIDO σειρά από πένες που έχουν από το ίδιο υλικό (...made of "Tritan," a copolyester material...) η  οποία βγαίνει σε 1.2mm και στο σχήμα που θέλω(Short Teardrop Shape).
Θα ψάξω να τη βρω (αν και με ενα πρωτο search, απογοητεύτικα). Με αρέσει και οπτικά. Link

p_region_CP16XH_P10_0B_01_A.png.3ff7263380d0aeee51aaccbb7352b5a4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mpamps είπε

Μπα! Μόνο σε 2.5mm την έχουν.

 

Βλέπω όμως ότι βασίζονται στην KALEIDO σειρά από πένες που έχουν από το ίδιο υλικό (...made of "Tritan," a copolyester material...) η  οποία βγαίνει σε 1.2mm και στο σχήμα που θέλω(Short Teardrop Shape).
Θα ψάξω να τη βρω (αν και με ενα πρωτο search, απογοητεύτικα). Με αρέσει και οπτικά. Link

p_region_CP16XH_P10_0B_01_A.png.3ff7263380d0aeee51aaccbb7352b5a4.png

 

Τσεκαρε και την πάνω αριστερά εάν υπάρχει σε άλλα νούμερα.

Είναι επίσης πολύ καλή, θυμίζει τορτεξ αλλά σε πιο λείο. Ίσως να σε βολεύει το υλικο (παίζει να είναι το ίδιο με την jtc).

 

IMG_20221209_141711.thumb.jpg.fdb4eb9e2918fe4c88ed2117f9312ad0.jpg

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AliExpress ατσάλινες 

 

s-l500.jpg

41273wY5p4L._AC_SY1000_FMwebp_.webp

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

 

Dunlop Flow Tortex (κυρίως σε πάχος 1,14mm έως 1,5mm το πολύ). Και σε άλλα υλικά, αλλά το Tortex με βολεύει πιο πολύ απ' όλα.

 

Επίσης με βολεύουν οι Dunlop Jazz III XL και οι Dan's guitar picks (τις γαλάζιες precision picks). Κυρίως όμως Dunlop Flow (παίζω ρυθμική πιο πολύ και κάτι ψιλά από lead).

Επεξεργασμένο από grinder

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου