Προς το περιεχόμενο

Inside a glitching mind - Guitar Meditation


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θέλω από τότε που μετακόμισα να γράψω ένα EP με ambient αισθητική. Το concept υπάρχει για το τι και πώς, αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα.

 

Το τελευταίο διάστημα κάνω κάτι σαν μουσικό διαλογισμό, κάθομαι μπροστά στο DAW, γράφω 2-3 λούπες και μετά ηχογραφώ διάφορων ειδών automation μέσω του midi keyboard. Κάτι τέτοιο είναι και το παρακάτω δίλεπτο.

 

Έχω χρησιμοποιήσει της Παναγιάς τα μάτια, οπότε ας μείνουμε στα βασικά που είναι Eventide Blackhole, Valhalla Shimmer, Soundtoys Echoboy και ο star του track, Portal by Output.

 

Η φωτογραφία είναι generated από AI, όπως θα είναι το μελλοντικό artwork για το EP.

IMG_2295.JPG

  • Like 14

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίο. Σχεδόν στέκεται μόνο του. Νομίζω ήθελε να το συνεχίσεις...

 

Επίσης, θα μου άρεσε πολύ περισσότερο εάν είχε πιο μαλακή ατάκα. Έμπαιναν "σκληρα" οι νότες. Θα χρησιμοποιούσα κομπρεσορα αρκετό, με αργό attack και να δίδει και λίγη ουρά στον καθαρό σου ηχο.

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να στρώσανε τα πράγματα εκεί στη χώρα της χάουντα

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια πολύ ωραία βάση για να προσθέσεις πράγματα. Μια που το κάνεις που το κάνεις το meditation, κάτσε και με την κιθάρα θα σου έλεγα και δες τι μπορείς να βάλεις από πάνω και πολύ σύντομα μπορεί να έχεις και μελωδικό θέμα.

 

Μου αρέσει η ατμοσφαιρική μελαγχολία και του κομματιού αλλά και του εξωφύλλου. Το τελευταίο δε, μου μοιάζει με μια πόλη κλεισμένη σε εσωτερικό χώρο.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο, αν και μερικά γκλίτσις (και delay repeats) δεν κάθονται καλά στον χρόνο.

Θέλει λίγο περισσότερη εξοικείωση με το timing του delay.

Ότι είπε ο JJ παραπάνω.

Σκέψου ένα μελωδικό ambient θέμα.

Σκίζει.

 

Πρέπει να έχεις λιώσει το κανάλι "Chords Of Orion" στο Youtube.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Θέλω από τότε που μετακόμισα να γράψω ένα EP με ambient αισθητική

 

αυτό, εδώ, φαίνεται να το έχεις βάλει μπρος και μπράβο.

Πολύ του γούστου μου και να το συνεχίσεις.

 

7 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Το τελευταίο διάστημα κάνω κάτι σαν μουσικό διαλογισμό, κάθομαι μπροστά στο DAW, γράφω 2-3 λούπες και μετά ηχογραφώ διάφορων ειδών automation μέσω του midi keyboard.

 

ο πειραματισμός είναι το ήμισυ του παντός!

Έτσι θα βρεις το δρόμο για αυτό που αναζητάς αλλά και θα ξεσκαρταρεις αυτά που θα κρίνεις ότι δε θα χρειαστείς μαζί σου.

Οπότε μη σταματήσεις να το κάνεις αυτό.

 

Εννοείται να το συνεχίσεις! (ακόμα και στα πλαίσια του πειραματισμού/διαλογισμού)

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και το feedback. Σημειώνονται όλα για το project.

 

16 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Πάρα πολύ ωραίο. Σχεδόν στέκεται μόνο του. Νομίζω ήθελε να το συνεχίσεις...

 

Επίσης, θα μου άρεσε πολύ περισσότερο εάν είχε πιο μαλακή ατάκα. Έμπαιναν "σκληρα" οι νότες. Θα χρησιμοποιούσα κομπρεσορα αρκετό, με αργό attack και να δίδει και λίγη ουρά στον καθαρό σου ηχο.

 

Σωστός, είχα κι εγώ δεύτερες σκέψεις, αλλά προτίμησα να δω πώς θα είναι το αποτέλεσμα με όσο πιο "κιθαριστικό" ήχο γίνεται. Είδα ότι με αρκετό compressor πήγαινε προς guitar/synth/pad ο ήχος. Σίγουρα πολύ χρήσιμο για το μέλλον.

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

πρέπει να στρώσανε τα πράγματα εκεί στη χώρα της χάουντα

Άνοιξε ξανά η ζωή επιτέλους, είχαν γίνει πολύ μίζερα τα πράγματα εδώ και 2-2.5 μήνες, αλλά τα ξέρεις φαντάζομαι.

 

14 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Είναι μια πολύ ωραία βάση για να προσθέσεις πράγματα. Μια που το κάνεις που το κάνεις το meditation, κάτσε και με την κιθάρα θα σου έλεγα και δες τι μπορείς να βάλεις από πάνω και πολύ σύντομα μπορεί να έχεις και μελωδικό θέμα.

 

Μου αρέσει η ατμοσφαιρική μελαγχολία και του κομματιού αλλά και του εξωφύλλου. Το τελευταίο δε, μου μοιάζει με μια πόλη κλεισμένη σε εσωτερικό χώρο.

Θέλω να πιστεύω πως στο EP θα υπάρχει μια ανεπτυγμένη έκδοση αυτού του κομματιού. Και τώρα έκανα κάποιες απόπειρες να προσθέσω στοιχεία (όχι μόνο κιθαριστικά), αλλά υπήρξαν αρκετά clashes και είπα προς το παρόν να μη μπλέξω.

 

Το συνολικό vibe προκύπτει από τις εμπειρίες μου στην Ολλανδία τους τελευταίους 6 μήνες, εκ των οποίων οι 3.5 είναι με πολύ αυστηρά περιοριστικά μέτρα. Βάλε μέσα σε αυτά και τον πολύ μουντό καιρό και δέσαμε. Το εξώφυλλο είναι από το AI "Wombo Dream". Του δίνεις μια λέξη, διαλέγεις "style" σχεδίασης και σε μερικά δευτερόλεπτα σου πετάει κάτι. Θα ήταν πολύ καλύτερο και διαδραστικό να μου την έκανε άνθρωπος αυτή τη δουλειά, αλλά νομίζω η "συμμετοχή" AI ταιριάζει με το όλο vibe που έχω στο μυαλό μου.

 

14 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Πάρα πολύ όμορφο, αν και μερικά γκλίτσις (και delay repeats) δεν κάθονται καλά στον χρόνο.

Θέλει λίγο περισσότερη εξοικείωση με το timing του delay.

Ότι είπε ο JJ παραπάνω.

Σκέψου ένα μελωδικό ambient θέμα.

Σκίζει.

 

Πρέπει να έχεις λιώσει το κανάλι "Chords Of Orion" στο Youtube.

Θέλουν μπόλικη δουλειά τα glitch-delay automations, μόλις εξοικιωθώ λίγο παραπάνω με τη φάση θα τα φτιάξω. Είναι λίγο χαοτικό το Portal και θέλει τρομερή λεπτομέρεια στο πώς προγραμματίζεις παραμέτρους, πάντα με την προϋπόθεση ότι θες ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα και όχι random ήχους.

 

Ναι το Chords of Orion είναι ένα από τα κανάλια που παρακολουθώ, μαζί με τον Antoine Michaud, τον Misha Mansoor και άλλους.

 

12 ώρες πριν, gmoukou είπε

ο πειραματισμός είναι το ήμισυ του παντός!

Έτσι θα βρεις το δρόμο για αυτό που αναζητάς αλλά και θα ξεσκαρταρεις αυτά που θα κρίνεις ότι δε θα χρειαστείς μαζί σου.

Οπότε μη σταματήσεις να το κάνεις αυτό.

 

Εννοείται να το συνεχίσεις! (ακόμα και στα πλαίσια του πειραματισμού/διαλογισμού)

Προσπαθώ το τελευταίο διάστημα να περνάω κάποιο μέρος της μέρας μου με μουσική, είτε αυτή είναι ambient, είτε electronic, είτε online course θεωρίας/αρμονίας, είτε κιθάρα. Με το ξεσκαρτάρισμα είχα πάντα ένα θέμα, ειδικά αν έχω δώσει πολύ χρόνο σε ένα project, αλλά προσπαθώ να το ξεπεράσω σιγά σιγά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου