Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με βόμβο/Βουητό σε λαμπάτο ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Φίλοι,

 

Έχω στη κατοχή μου έναν fender hot rod deluxe ο οποίος αρκετές φορές παράγει ενα βουητό/βόμβο μετά απο κανα μισάωρο παιξίματος.

Να τονίσω οτι όταν αρχίζει να παράγεται αυτός ο ενοχλητικός βόμβος, η ένταση του ενισχυτή πέφτει αρκετά.

'Εχει κάποιος αντιμετοπίσει παρόμοιο πρόβλημα?

Φταίνε οι προενισχυτικες λάμπες του ενισχύτη?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ξεκινάμε με τις τελικές λυχνίες,συνεχίζουμε με τις προενισχυτικες και αν δεν φτιάχνει τον πάμε σε τεχνικό για πυκνωτές.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maple είπε

Καλησπέρα Φίλοι,

 

Έχω στη κατοχή μου έναν fender hot rod deluxe ο οποίος αρκετές φορές παράγει ενα βουητό/βόμβο μετά απο κανα μισάωρο παιξίματος.

Να τονίσω οτι όταν αρχίζει να παράγεται αυτός ο ενοχλητικός βόμβος, η ένταση του ενισχυτή πέφτει αρκετά.

'Εχει κάποιος αντιμετοπίσει παρόμοιο πρόβλημα?

Φταίνε οι προενισχυτικες λάμπες του ενισχύτη?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Τον πήγα σε μαγαζί και ο τεχνικός άλλαξε τις λάμπες (10 χρόνια ήταν οι εργοστασιακές).

Το κορυφαίο απ' όλα; Πάω σπίτι τον δοκιμάζω....και μετά από λίγη ώρα ξανά πρόβλημα. Δοκίμασα όλες τις πρίζες του σπιτιού, χρησιμοποίησα ακριβό πολύμπριζο. Το σπίτι που μένω έχει τα χρονάκια του.

Πήρα τον ενισχυτή και τον δοκίμασα στο πατρικό μου που είναι πιο καινούργια κατασκευή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Στο δικό μου σπίτι πλέον παίζω με έναν solid state.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Πάντα ξεκινάμε με τις τελικές λυχνίες,συνεχίζουμε με τις προενισχυτικες και αν δεν φτιάχνει τον πάμε σε τεχνικό για πυκνωτές.

 

Πρώτα δοκιμάζουμε άλλη πρίζα, άλλο δωμάτιο, άλλο σπίτι, και μετά ασχολούμαστε με τις λυχνίες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Πρώτα δοκιμάζουμε άλλη πρίζα, άλλο δωμάτιο, άλλο σπίτι, και μετά ασχολούμαστε με τις λυχνίες...

 

ε καλα,εδω σου λεει οτι ο ενισχυτης  εχει αυξομειώσεις στον ηχο.... 

8 ώρες πριν, Dixie είπε

Στο δικό μου σπίτι πλέον παίζω με έναν solid state.

 

δηλαδη οταν το σπιτι δεν εχει καλα ηλεκτρικα παιζουμε με ss?

 

αλλο και τουτο..... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Maple είπε

Καλησπέρα Φίλοι,

 

Έχω στη κατοχή μου έναν fender hot rod deluxe ο οποίος αρκετές φορές παράγει ενα βουητό/βόμβο μετά απο κανα μισάωρο παιξίματος.

Να τονίσω οτι όταν αρχίζει να παράγεται αυτός ο ενοχλητικός βόμβος, η ένταση του ενισχυτή πέφτει αρκετά.

'Εχει κάποιος αντιμετοπίσει παρόμοιο πρόβλημα?

Φταίνε οι προενισχυτικες λάμπες του ενισχύτη?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το πιο πιθανό είναι τροφοδοτικό.Αλλα αν δεν πας σε τεχνικό δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον αποφύγεις. Πρόσφατα αντιμετώπισα κι εγώ ένα θέμα βόμβου χαμηλών συχνοτήτων σε έναν καινούργιο Blues junior και τον πήγα σε εξουσιοδοτημένο του Νάκα. Τελικά δεν έκανε καλή επαφή το βύσμα του μεγαφώνου και δημιουργούσε το πρόβλημα. Από τότε έγινε αθόρυβος

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου