Προς το περιεχόμενο

Το τραγούδι που μας έκανε ν' ασχοληθούμε με τη μουσική.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άλλο το πρώτο που άκουσα

αλλο το πρώτο που έπαιξα

 

αυτό που με έκανε να ασχοληθώ ήταν αυτό

 

  • Like 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτος 1994. Με την αδερφή μου μας χωρίζουν 8,5 χρόνια (εγώ μικρότερος). Όταν εγώ λοιπόν ήμουνα δευτέρα δημοτικού (7 χρονών) εκείνη ήταν ήδη πρώτη λυκείου και οι ανταλλαγές κασετών μεταξύ συμμαθητών δίναν και έπαιρναν. Μαζί με εκείνη, καθότι είχαμε 1 κοινό δωμάτιο, άκουγα ότι άκουγε από το κασετόφωνο. Όλα ωραία τραγούδια, Golden Brown, Dust in the Wind, Stairway to Heaven, Wild World, Don't Cry, House of the Rising Sun, Hotel California κλπ κλπ. Όταν όμως άκουσα το Angie, έπαθα κάτι σαν αυτό που έπαθε ο Κατακουζηνός όταν άκουσε για πρώτη του φορά Σάκη Ρουβά. Στα δικά μου αυτιά αυτό το τραγούδι ξεχώριζε από όλα τα υπόλοιπα, κάπως όταν ξεκινούσε σα να άναβε ένας προβολέας και να το φώτιζε, και όταν τελείωνε, έκλεινε ο προβολέας και έπαιζε το επόμενο τραγούδι. Το repeat πήγαινε σύννεφο, μπορεί να το άκουγα 30 φορές τη μέρα. Απο εκεί ξεκίνησαν όλα. Και να σας πω και κάτι; 28 χρόνια μετά δε μου έχει περάσει, το ίδιο πράγμα αισθάνομαι όταν ακούω την εκπληκτική εισαγωγή του Keith.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι το 1989(14 ετων) ακουγα διαφορακαι κυριως τους δισκους του πατερα μου απο τα 60ς-70s(elvis,beatles,tom jones και καποια σκορπια ελληνικα)και οτι εδειχνε η τηλεοραση(μουσικοραμα κ μουσικα διαλλειματα)αλλα δεν μου ειχε κανει "κλικ"κατι για να ασχοληθω με τη μουσικη. μεχρι που οπως τα εφερε η τυχη με πηρε ο ξαδερφος μου στις 31 μαιου 1989 στο Ο.Α.Κ.Α στη συναυλια των pink floyd η συναυλια  ανοιξε με το shine on you crazy diamond και στην ουσια αυτο ειναι το τραγουδι που με εσπρωξε να ασχοληθω με τη μουσικη και να θελω να μαθω να παιζω.παντως αυτη η συναυλια σαν εικονα υπαρχει ακομα στο κεφαλι μου και ειναι σαν να μην τελειωσε ποτε..

ενα-δυο χρονια μετα εμαθα τον peter green απο το supernatural και αρχισα να ασχολουμαι με τα blues.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι τραγούδι συγκεκριμένο. Θυμάμαι όμως που κάπου εκεί στα 15 (1995-96) μέναμε στο Παγκράτι και στην Πανεπιστημιούπολη γινόταν κάθε χρόνο φεστιβάλ ΚΝΕ. Εγώ δεν ήξερα καν τι είναι αυτό αλλά με παρέσυραν κάτι φίλοι γιατί μου είπαν πώς έχει συναυλίες. Είναι πολυ πιθανό να μην είχα ξαναπάει σε συναυλία τότε, σίγουρα οχι σε κάτι αντίστοιχο.

 

Είχα ακούσει βέβαια τα κλασικά, μεηντεν μεταλλικα κλπ και πάντα με ενθουσίαζαν τα σόλο αλλά νόμιζα ότι αυτά μπορούν να τα κάνουν μόνο οι ξένοι :) Πήγαμε λοιπόν και είχε στημένο ένα τεράστιο stage σε μία αλάνα με γιγαντοοθόνη από πίσω, άπειρος κόσμος, και έπαιζε Βασίλης Παπακωνσταντίνου με τρομερή μπάντα στα ντουζενια τους ολοι, να παίζουν κομματάρες όπως Βικτώρια, Ασε με να κάνω λάθος, Ελλας Χαιρετϊσματα κλπ και Χριστόφορο Κροκίδη να ρίχνει ξεγυρισμένα σολίδια και να δείχνει ζουμ στα χέρια του πίσω στη γιγαντοοθόνη.

 

Το θυμάμαι σαν τώρα, ο εγκέφαλός μου ανατινάχτηκε τόσο πολύ που την επόμενη μέρα έψαξα να βρω δάσκαλο κιθάρας. 

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yannisp είπε

μεχρι το 1989(14 ετων) ακουγα διαφορακαι κυριως τους δισκους του πατερα μου απο τα 60ς-70s(elvis,beatles,tom jones και καποια σκορπια ελληνικα)και οτι εδειχνε η τηλεοραση(μουσικοραμα κ μουσικα διαλλειματα)αλλα δεν μου ειχε κανει "κλικ"κατι για να ασχοληθω με τη μουσικη. μεχρι που οπως τα εφερε η τυχη με πηρε ο ξαδερφος μου στις 31 μαιου 1989 στο Ο.Α.Κ.Α στη συναυλια των pink floyd η συναυλια  ανοιξε με το shine on you crazy diamond και στην ουσια αυτο ειναι το τραγουδι που με εσπρωξε να ασχοληθω με τη μουσικη και να θελω να μαθω να παιζω.παντως αυτη η συναυλια σαν εικονα υπαρχει ακομα στο κεφαλι μου και ειναι σαν να μην τελειωσε ποτε..

ενα-δυο χρονια μετα εμαθα τον peter green απο το supernatural και αρχισα να ασχολουμαι με τα blues.

 

 

Ξυνεις πληγες με αυτο το λαιβ.
Πεισματωσα που το διαλυσανε με τον Waters και ειπα δεν βλεπω Floyd χωρις Waters και δεν πηγα.

Μετα απο κανα δυο χρονια εβλεπα δορυφορικη τηλεοραση, τοTV Εspania και εδειξε αυτο το λαιβ στην Ισπανια -  ιδιο τουρ με Ελλαδα). Χτυπησα το κεφαλι μου στον τοιχο.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ξυνεις πληγες με αυτο το λαιβ.
Πεισματωσα που το διαλυσανε με τον Waters και ειπα δεν βλεπω Floyd χωρις Waters και δεν πηγα.

Μετα απο κανα δυο χρονια εβλεπα δορυφορικη τηλεοραση, τοTV Εspania και εδειξε αυτο το λαιβ στην Ισπανια -  ιδιο τουρ με Ελλαδα). Χτυπησα το κεφαλι μου στον τοιχο.

δυστυχώς μία απ τα ίδια...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου