Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

                      V100     epi lp std pro   g5222        strat/tele

  1o ταστο     35mm        35mm          35mm        35mm

15ο ταστο     45mm        46mm          46mm        44mm

 

Και η δική μου στα ίδια νούμερα παίζει. 36mm & 45mm.

Μήπως ξέρει κάποιος πόσο περίπου παίζουν οι les paul που προαναφέρθηκαν?

2 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Εάν ο ένας απ'τους δυο είναι ο Mustang μείνε με αυτόν, θα μάθεις και την λειτουργία των πεταλακίων και διάφορων ενισχυτών μέσω του fuse..

 Εάν όχι, για αρχή πάρε έναν modeling ενισχυτή για την ώρα. Καλοί οι λαμπάτοι, αλλά για αργότερα..

Και οι 2 Mustang είναι.Mustang 1 & Mustang LT25. Απλά νομίζω ότι ο ήχος από έναν λαμπάτο θα είναι πιο ζεστός και πιο ωραίος και θα γουστάρω καλύτερα...

Και μιας και μιλάμε για ενισχυτές, οι κεφαλές Hughes & Kettner  που μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός τους είναι καλοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, geos3 είπε

Και η δική μου στα ίδια νούμερα παίζει. 36mm & 45mm.

Μήπως ξέρει κάποιος πόσο περίπου παίζουν οι les paul που προαναφέρθηκαν?

 

Καινούριες από 400 οι v100 μέχρι 550+ οι gretcsh και epiphone

 

13 λεπτά πριν, geos3 είπε

 

Και μιας και μιλάμε για ενισχυτές, οι κεφαλές Hughes & Kettner  που μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός τους είναι καλοί?

 

Καλοί είναι, αλλά δεν θα καταφέρεις να ακούσεις τη ζεστασιά τους μεσα σε δωμάτιο. Είναι πολύ δυνατοί και "ζητάνε" ανοικτό χώρο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος μου έλεγε για Les Paul τα 700 ευρώ, θα του έλεγα τυφλά κατευθείαν Epiphone Les Paul Custom (έρχεται σε μαύρο, άσπρο και φυσικό ξύλο, με "χρυσό" hardware).Είναι πανέμορφες κατά τη γνώμη μου, πολύ καλής ποιότητας για τα χρήματα, και σίγουρα ότι πιο κοντά σε Gibson Les Paul. Tώρα αυτό με το μπράτσο δε το ξέρω. Σίγουρα πάντως είναι κάτι που συνηθίζεται, ειδικά αν είσαι αρχάριος δε πρέπει να το σκέφτεσαι και πολύ.

 

Τώρα για μεταπώληση όποιασδήποτε κιθάρας, αν κάνει καινούργια 700 ευρώ, πολύ δύσκολο. Η μετά-αξία συνήθως έρχεται στις (πολύ) ακριβές κιθάρες, και συνήθως μετράει για τις american-made Gibson, Fender, άντε και PRS, που σίγουρα δε θα βρεις σε αυτά τα χρήματα, ακόμα και ως πολύ μεταχειρισμένες. Όχι ότι συμφωνώ, αλλά αυτό έχω παρατηρήσει. Υπάρχουν και άλλες ψαγμένες μάρκες αλλά επειδή είναι ψαγμένες, μη περιμένεις να πουληθούν γρήγορα, ειδικά αν μιλάμε για Les Paul.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Από αυτά που περιγράφεις κοίταξε καλύτερα σε Yamaha revstar η κάποια ibanez.

Yamaha revstar rs320 έχω φίλε μου απλά ψάχνω και για μια Les paul

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Καινούριες από 400 οι v100 μέχρι 550+ οι gretcsh και epiphone

 

Μιλάς για αυτές που προαναφέρθηκαν? Αν όχι μπορείς να μου πεις μοντέλα?

 

Και μια ερώτηση ακόμη. Πόσο περίπου ζυγίζουν αυτές που λέμε και πόσο η φτηνή ή η αμέσως πιο ακριβή σειρά της Gibson?

 

 

 

Επεξεργασμένο από geos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι epiphone είναι οι πιο βαριες, συνήθως, σε σχεση με τις φτηνες chambered gibson. 

Κάπως σε πιο χαμηλό βάρος είναι οι v100 και οι gretcsh. 

Εάν δεν θέλεις βάρος... πάρε μια thinline tele...

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Καλοί είναι, αλλά δεν θα καταφέρεις να ακούσεις τη ζεστασιά τους μεσα σε δωμάτιο. Είναι πολύ δυνατοί και "ζητάνε" ανοικτό χώρο.

Παίζει και το studio του αδερφού μου να  πηγαίνω για να το ευχαριστιέμαι 😉😉, αν δεν το ευχαριστιέμαι στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν σου ότι οι les paul είναι αρκετά βαριές προσωπικα είχα μια και την πούλησα ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

Ίσως μια Gibson η epiphone sg να σε βολεψει έχουν πιο φαρδιά ταστιέρα.

Αναφερθηκα σε πιο ακριβά μοντέλα ,yamaha revstar που είναι κορυφαία όργανα.

Πάντως μιας και είσαι αρχάριος και δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις καλύτερα να πας να δοκιμάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η καλύτερη μακράν Les Paul που θα βρεις στο budget σου απ όλες τις απόψεις είναι κάποια παλιά (πριν το 2010) Gibson Les Paul Studio Alpine White. Για να την βρείς όμως σε αυτό το budget θα πρέπει να κοιτάς συνέχεια αγγελίες εδώ ή στο Reverb.


Γιατί είναι η καλύτερη; Έχει specs που πλέον δεν μπαίνουν πλέον ούτε σε πιο ακριβές κιθάρες της Gibson με βασικότερο όλων την ταστιέρα που είναι από έβενο στις λευκές κιθάρες εκείνης της εποχής (το rosewood έκανε bleed στο φινίρισμα απ όσο γνωρίζω).

Είναι μια κιθάρα εντελώς under the radar ακόμη αλλά η αξία της σίγουρα ανεβαίνει και γρήγορα μάλιστα όσο όλοι καταλαβαίνουν ότι η αγορά έχει ξεμείνει από ξύλα και πλέον έβενοι και σκούρα rosewoods μπαίνουν μόνο σε custom shop, άνω των 3.000 ευρώ όργανα. 

 

Θα πρότεινα να μείνεις μακριά από αντίγραφα. Καλύτερα να δώσεις 150 ευρώ παραπάνω και να ξέρεις ότι αυτό που πήρες έχει αν μή τι άλλο μεταπωλητική αξία. Ιδιαιτέρως μείνε μακριά από 70s γιαπωνέζικες ή 80s Κορεάτικες απομιμήσεις. Overpriced χωρίς αντίστοιχη ποιότητα.




 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου