Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μένεις στην Αθήνα ή κάπου κοντά, θα σου έλεγα να κάνεις μερικές επισκέψεις στα γνωστά μεγάλα καταστήματα με κιθάρες, και να δοκιμάσεις μερικές Les Paul, ώστε αρχικά να δεις τι είναι αυτό που σου "κάθεται" καλύτερα. Και μετά βρίσκεις κάποια σε καλή τιμή σε προσφορά ή κάποια μεταχειρισμένη στις αγγελίες, εφόσον ξέρεις από πριν τι ακριβώς χαρακτηριστικά σε καλύπτουν (βάρος , πάχος μπράτσου, πλάτος ταστιέρας κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Η καλύτερη μακράν Les Paul που θα βρεις στο budget σου απ όλες τις απόψεις είναι κάποια παλιά (πριν το 2010) Gibson Les Paul Studio Alpine White. Για να την βρείς όμως σε αυτό το budget θα πρέπει να κοιτάς συνέχεια αγγελίες εδώ ή στο Reverb.

 

Η συγκεκριμένη GIBSON κάνει 5 χιλιάρικα, γι αυτό και γω πρότεινα την αντίστοιχη Epiphone που ουσιαστικά είναι Replica και κάνει μόλις 640 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Η συγκεκριμένη GIBSON κάνει 5 χιλιάρικα, γι αυτό και γω πρότεινα την αντίστοιχη Epiphone που ουσιαστικά είναι Replica και κάνει μόλις 640 🤣

Gibson Les Paul Studio 2009 Alpine White with ebony fretboard + original case https://reverb.com/item/49090369-gibson-les-paul-studio-2009-alpine-white-with-ebony-fretboard-original-case?utm_source=android-app&utm_medium=android-share&utm_campaign=listing&utm_content=49090369

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

Α οκ είπες Studio, εγώ σκέφτηκα την Custom

https://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_custom_aw.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Α οκ είπες Studio, εγώ σκέφτηκα την Custom

https://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_custom_aw.htm

Βασικά και σε αυτή την τιμή να τη χτυπήσει τη συγκεκριμένη Studio δεν πρόκειται να χάσει λεφτά. Μη σου πω ότι μες το εξάμηνο μάλλον βγάζει κι ένα 300αρι χέρι με χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Μιας και μιλάμε για μεταπωλητική αξία, σε αντίστοιχη συζήτηση που είχα με τον καθηγητή μου, μου είπε ότι εάν δεν έχουν την κλασσική γραμμή γύρω γύρω χάνουν στην πώληση. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά είναι πιο εύκολο να πουληθεί μια κιθάρα που έχει αυτήν την κλασσική γραμμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, geos3 είπε

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Μιας και μιλάμε για μεταπωλητική αξία, σε αντίστοιχη συζήτηση που είχα με τον καθηγητή μου, μου είπε ότι εάν δεν έχουν την κλασσική γραμμή γύρω γύρω χάνουν στην πώληση. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά είναι πιο εύκολο να πουληθεί μια κιθάρα που έχει αυτήν την κλασσική γραμμή?

 

Δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο καθηγητής σου. Κάθε μοντέλο κρίνεται ως εμπορικό ανάλογα με τη ζήτηση στην κατηγορία τιμής του και το πόσο καλά κρατἀει ή ανεβάζει τιμή σε σχέση με την τιμή αγοράς του.  Παράδειγμα: Μια καινούργια Studio στα 1.500€ που έχει χειρότερα specs από μια Studio του 2010 την οποία βρίσκεις με 900 ευρώ μεταχειρισμένη δεν είναι εμπορική. Απ την άλλη αυτή η παλιά Studio πιθανότατα θα ανεβάζει συνέχεια τιμή, καθώς πλέον η Gibson παράγει το συγκεκριμένο μοντέλο με χειρότερα specs. Άρα μια παλιά Studio με σκούρα rosewood ἠ εβένινη ταστιέρα στα 800-900€ πιθανότατα είναι πάρα πολύ εμπορική.   

 

Λέω "πιθανότατα" γιατί έτσι κι αλλιώς φαίνεται πως η αγορά έχει κορεστεί. Συζητιέται και σε fora στο εξωτερικό που "ζούσαν" όλον αυτά τα χρόνια απ τις αγγελίες. Πλέον έχουν παραχθεί πολλές καλές κιθάρες όλα αυτά τα χρόνια, ο καθένας μας έχει κι από 5-6 όργανα και η ζήτηση, που επί εποχής Covid-19 lockdown είχε ένα ακόμη  boom, έχει πλέον πέσει στα τάρταρα. Με αυτό το δεδομένο δεν ξέρω ποιες και πόσες κιθάρες θα κρατήσουν τιμή στο μέλλον. Ιδιαίτερα αν κάποιον τον ενδιαφερει και η γρήγορη πώληση. 

 

Πάντως το να γράφουν Gibson ή Fender ως τώρα ήταν μια εξασφάλιση. Υπἀρχουν και κάποια συγκεκριμένα μοντέλα που είναι εμπορικά από άλλες εταιρείες αλλά εκεί γίνεται ακόμη πιο πολύπλοκο το θέμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάμε για την Gibson les paul studio alpine white GOLD HARDWARE αυτή έχει έβενο, η chrome hardware (ή silver, όπως το λένε τελοσπάντων) έχει rosewood.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, geos3 είπε

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Μιας και μιλάμε για μεταπωλητική αξία, σε αντίστοιχη συζήτηση που είχα με τον καθηγητή μου, μου είπε ότι εάν δεν έχουν την κλασσική γραμμή γύρω γύρω χάνουν στην πώληση. Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά είναι πιο εύκολο να πουληθεί μια κιθάρα που έχει αυτήν την κλασσική γραμμή?

 

Όλες οι κιθάρες πωλούνται εύκολα αρκεί να τις βάλεις στην σωστή τιμή.

Οι Gibson Les Paul με την γραμμή (με binding) δηλαδή σειρά classic ή standard (ή traditional που τις σταματησαν) θα χάσει μεταπωλητική αξία πχ 15% ενώ μια studio χωρίς binding γύρω στο 25%.

Βέβαια οι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ τιμές όλων των Gibson έχουν ανέβει αισθητά και πολλοί ''πονηροί'' πουλάνε μεταχειρισμένα όργανα 10ετίας με βάση τις ΝΕΕΣ τιμές του πόσο κάνει μια καινούργια.

 

Πχ βλέπω συνέχεια στις αγγελίες Gibson Les Paul Standard 10ετίας να πωλούνται με 1800 ευρώ (μιας και κανούργια κάνει πάνω από 2000 πλεόν) ΑΛΛΆ όταν την αγόρασαν πριν 10 χρόνια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έκανε πολυ παραπανω από 1800.

 

Στις Studio ευτυχώς δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο και οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι νορμάλ. 

 

Πάντως επειδή θες να αγοράσεις κιθάρα και όχι μετοχές, και επειδή σου αρέσει το στυλ της Les Paul, αυτή είναι η κιθάρα που πρέπει να παρεις μιας και αυτή σου έκανε κλικ. Άσε τα χιλιοστά και την μεταπωλητική αξία, δεν έχουν νόημα αν σου κάνει ''κλικ'' το όργανο. Η απάντηση σου δόθηκε από το πρώτο ποστ: με το μπάτζετ σου είτε πας οριακά σε μεταχειρισμένη αμερικάνικη les paul studio (που όμως είναι πιο ''φτωχή'' οπτικά -αν και εμένα μου αρέσει η απλότητα και αμεσότητα που μου βγάζει το συγκεκριμένο design) είτε σε καινούργια κινέζικη epiphone (που σε αυτό το μπάτζετ παίζουν αξιοπρεπέστατες επιλογές).

 

Καλές αγορές!

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

...Βέβαια οι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ τιμές όλων των Gibson έχουν ανέβει αισθητά και πολλοί ''πονηροί'' πουλάνε μεταχειρισμένα όργανα 10ετίας με βάση τις ΝΕΕΣ τιμές του πόσο κάνει μια καινούργια.

 

Πχ βλέπω συνέχεια στις αγγελίες Gibson Les Paul Standard 10ετίας να πωλούνται με 1800 ευρώ (μιας και κανούργια κάνει πάνω από 2000 πλεόν) ΑΛΛΆ όταν την αγόρασαν πριν 10 χρόνια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έκανε πολυ παραπανω από 1800.

 

 

Δεν θα πω ότι μου αρέσει αλλά είναι νόμος της αγοράς. Προ internet (δεκαετία '90) είχα δει κατάστημα στην Αθήνα να ανεβάζει τιμή σε κιθάρα συνεχώς μιας και την είχε 10+ χρόνια σε στοκ άρα οι ιδιώτες δε θα το κάνουν; Κιθάρες, πετάλια, μεγάφωνα, ενισχυτές περασμένων δεκαετιών πωλούνται σε υψηλότερες τιμές γιατί κάποιοι τα δίνουν. Βλέπεις CTS pot του '50 και του '60 σε υπέρογκες τιμές γιατί κάποιοι δε μπορούν να διανοηθούν ότι η παλιά κιθάρα τους θα έχει νέο ποτενσιόμετρο, όταν η βλακεία φτάνει σε τέτοιο επίπεδο καλά κάνουν κάποιοι και τους τα παίρνουν.

 

Και λογικά να το πάρεις όμως δε μπορεί για παράδειγμα η LPC που έχει φτάσει 5000€ να δωθεί 1500€ επειδή τόσο την αγόρασε κάποιος στα 90's. Γι αυτό άλλωστε θεωρούνται κάποια πράγματα και επενδύσεις, γιατί ανεβαίνουν διαρκώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου