Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
18 λεπτά πριν, KostasP είπε

Και λογικά να το πάρεις όμως δε μπορεί για παράδειγμα η LPC που έχει φτάσει 5000€

Πω... πω... 5 χιλιάρικα για να πάρεις μια κιθάρα με σώμα "μαόνι" Swietenia macrophylla - origin: India/Indonesia. Κλοπή...

Gibson LP= Μαόνι Ονδούρας, period.  Και χαρά σε όποιον την έχει.

Υπογραφή: Ο ξυλολάγνος 😄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πω... πω... 5 χιλιάρικα για να πάρεις μια κιθάρα με σώμα "μαόνι" Swietenia macrophylla - origin: India/Indonesia. Κλοπή...

Gibson LP= Μαόνι Ονδούρας, period.  Και χαρά σε όποιον την έχει.

Υπογραφή: Ο ξυλολάγνος 😄

 

Ξυλολάγνος μπορεί να μην είμαι όμως μου χει μείνει από τη παιδική ηλικία το WOW factor για συγκεκριμένα ξύλα, θεμιτό θα ήταν στα 5000€ να έχεις μαόνι Ονδούρας, έβενο, BR. RW κλπ. Το '17 πήρα Γιαπωνέζικη LPC λόγω μισής τιμής και έβενου, δε μπορούσα να διανοηθώ ότι ζήταγε τότε 3350€ για κανούρια LPC με richlite ταστιέρα. Επίσης, για να μαι και στο θέμα, όλες ανεξαιρέτως οι μεταχειρισμένες mint - close to mint LPC που βρήκα παγκοσμίως ήταν ακριβότερες από τη καινούρια! Όχι ότι οι naturally reliced πήγαιναν πίσω σε κόστος...

 

Το μόνο σίγουρο για όλα ανεξαιρέτως: Ότι θες πάρτο τώρα, σε μερικούς μήνες θα είναι ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και έχω δύο ηλεκτρικές που έχουν μεγάλο nut width,

 

Les Paul 

 

image.thumb.jpeg.585868f17aedd9ee67a86bf12f617709.jpeg

 

Strat 

 

image.thumb.jpeg.0576a7279128e04d44a79f6add7ca9c8.jpeg

 

θα σου πρότεινα κάποιες λύσεις του εμπορίου,μιας και οι δικές μου είναι χειροποίητες.

 

Αgile, από Αμερική

 

https://www.rondomusic.com/al3110csbfthruwide.html

 

https://www.rondomusic.com/AL-3010SE_Lemonburst.html

 

Κατά καιρούς ανεβαίνουν κάποιες και σε ευρωπαϊκά ebay, 

αλλά φεύγουν γρήγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, KostasP είπε

θεμιτό θα ήταν στα 5000€ να έχεις μαόνι Ονδούρας, έβενο, BR. RW

Το αντικειμενικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να τα έχεις, λόγω της δυσάρεστης πραγματικότητας ότι από την υπέρ- υλοτόμηση του παρελθόντος αυτά τα είδη είναι υπό εξαφάνιση, προστατεύονται και ότι κόβεται (επίσημα και με πιστοποιητικά) είναι ελάχιστο και πανάκριβο. Δεν τολμώ ούτε καν να σκεφτώ πόσα θα ζητούσε τώρα η Gibson για μια LP με τα original ξύλα του (ένδοξου) παρελθόντος- αν είχε πρόσβαση σε αυτά.

Αλλά δεν μπορείς να λες 5.000 για τις... τάβλες που κόβεις στα δάση της Ινδονησίας.

Βέβαια, πιθανώς να ζυγώνει η ώρα που και η Swietenia macrophylla να θεωρηθεί... Holy Grail.

19 λεπτά πριν, KostasP είπε

όλες ανεξαιρέτως οι μεταχειρισμένες mint - close to mint LPC που βρήκα παγκοσμίως ήταν ακριβότερες από τη καινούρια! Όχι ότι οι naturally reliced πήγαιναν πίσω σε κόστος...

 

20 λεπτά πριν, KostasP είπε

Το μόνο σίγουρο για όλα ανεξαιρέτως: Ότι θες πάρτο τώρα, σε μερικούς μήνες θα είναι ακριβότερο.

Για όλα δεν είμαι βέβαιος, αλλά κάποια σίγουρα ναι. Και όπως είπα στον OP στην αρχή, αναφορικά με την αξία μεταπώλησης, το τι γράφει το headstock είναι καταλύτης. Η εμπειρία σου με τις LPC συνηγορεί σε αυτό.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου