Προς το περιεχόμενο

Σολο κιθάρας: Συντομο, ασυνήθιστο, αλλά... Καλό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Όταν επιλέγετε βιντεο για να κάνετε share μπορείτε να ορίσετε απο που ξεκινάει να παίζει. π.χ. το σημείο που αρχίζει το σόλο.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Όταν επιλέγετε βιντεο για να κάνετε share μπορείτε να ορίσετε απο που ξεκινάει να παίζει. π.χ. το σημείο που αρχίζει το σόλο.

εγω ζητησα τουλάχιστον να ακούει ο κόσμος όλο το κομμάτι

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν περνάει λόγω διάρκειας, αλλά μου είναι αδύνατο να μη το βάλω. Ακόμα με στοιχειώνει. Στο 2:47

 

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mpamps είπε

Δεν περνάει λόγω διάρκειας, αλλά μου είναι αδύνατο να μη το βάλω. Ακόμα με στοιχειώνει. Στο 2:47

 

 

" ...Αλλά να παίζονται οι νότες. Μην είναι ήχοι..."

 

Χμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jet72 είπε

" ...Αλλά να παίζονται οι νότες. Μην είναι ήχοι..."

 

Χμ.

Έχει μπόλικες  νότες και κάποιες από αυτές   δε μπορώ να καταλάβω πως τις κάνει. 3:09

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mpamps είπε

Έχει μπόλικες  νότες και κάποιες από αυτές   δε μπορώ να καταλάβω πως τις κάνει. 3:09

γιατί, ξέρει ο ίδιος?

(δεν ξέρω και ποιός είναι)

χωρίς να πω ότι δεν μου άρεσε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To solo ξεκινάει στο 1:50, βέβαια δεν ξέρω αν πληροί τις προϋποθέσεις του thread γιατί έχει κάποιου είδους reverse εφέ.

 

Πάντως @dimsonic μιας και ανέφερες τον Manzarek, θεωρώ ασυνήθιστα αλλά καλά πολλά από τα solos του Robbie Krieger. Αν θεωρήσουμε τους Doors ως classic rock μπάντα, ο Krieger είχε ένα ιδιαίτερο στυλ όταν έπαιζε σόλο ή φράσεις, που δεν ήταν ούτε ακριβώς πεντατονικό ούτε τζαζ ούτε φλαμένγκο, αλλά μια περίεργη μίξη όλων των παραπάνω, που του έδινε ένα πολύ ιδιαίτερο στυλ που ακούγοταν και ενδιαφέρον καθώς ''ξέφευγε'' από τις ''προβλεπόμενες'' νότες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Βγάζουμε έξω πεντατονικές, μπλου και δεν συμμαζεύεται

Βγάζεις έξω μερικά από τα ωραιότερα και πιο ανορθόδοξα σόλο όπου χρησιμοποιήθηκαν οι blues scales με τον πιο ασυνήθιστο τρόπο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

To solo ξεκινάει στο 1:50, βέβαια δεν ξέρω αν πληροί τις προϋποθέσεις του thread γιατί έχει κάποιου είδους reverse εφέ.

 

Πάντως @dimsonic μιας και ανέφερες τον Manzarek, θεωρώ ασυνήθιστα αλλά καλά πολλά από τα solos του Robbie Krieger. Αν θεωρήσουμε τους Doors ως classic rock μπάντα, ο Krieger είχε ένα ιδιαίτερο στυλ όταν έπαιζε σόλο ή φράσεις, που δεν ήταν ούτε ακριβώς πεντατονικό ούτε τζαζ ούτε φλαμένγκο, αλλά μια περίεργη μίξη όλων των παραπάνω, που του έδινε ένα πολύ ιδιαίτερο στυλ που ακούγοταν και ενδιαφέρον καθώς ''ξέφευγε'' από τις ''προβλεπόμενες'' νότες.

 

 

καλό είναι. Περνάει. Οι νότες είναι διακριτές και μακρυές οπότε το εφέ δεν τις χαλάει.

 

Για Krieger θα συμφωνήσω. Ήταν 'παράξενη" επιρροή στα νιάτα μου. Πχ αυτό σίγουρα ταιριάζει σ αυτά που βάζουμε

 

 

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Βγάζεις έξω μερικά από τα ωραιότερα και πιο ανορθόδοξα σόλο όπου χρησιμοποιήθηκαν οι blues scales με τον πιο ασυνήθιστο τρόπο.

 

 

αν είναι έτσι είναι μέσα. 

Εγώ είπα για καθαρά παραδοσιακά....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου