Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

παίζω νησιώτικα και κρητικά, χρησιμοποιώ 4χορδη λύρα όπως συνηθίζεται εδώ, και ψάχνω ένα μαγνήτη να βγάζει ωραίο ήχο.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει fishman v100 και fishman v200. Παίζεις, αλλά σε εσωτερική ηχογράφηση καταλαβαίνεις ότι αυτός ο ήχος δεν είναι καλός.

Μια καλή εναλλακτική που σκέφτηκα να δοκιμάσω είναι ο BTS που χρησιμοποιούν πολλά βιολιά, μιας και τον άκουσα και βγάζει πολύ ωραίο ήχο. Έχετε άλλους παρόμοιους να μου προτείνετε; Όχι όμως κάψες που κολλάνε σε καπάκι, αυτές είναι ότι καλύτερο για 3χορδες λύρες, όχι 4χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω πως για live αυτό που έχεις είναι καλή λύση. Οταν ηχογραφείς όμως, αν θες πιο σωστό ήχο, κοντα σε αυτόν του που βγάζει το όργανο ακουστικά, καλό είναι να προτιμάς ένα καλό εξωτερικό μικρόφωνο και όχι τον μαγνήτη piezo που έχει τα θετικά του αλλά και τον ιδιαίτερο ήχο.

 

Αν παρα ταύτα θέλεις, μπορείς να κοιτάξεις σύστημα με μικρόφωνο που σίγουρα έχει πιο πιστό ήχο, κοίτα για παράδειγμα αυτό ή κάτι σαν αυτό που θα σε βολέψει να το στηρίξεις στη λύρα.

 

https://www.thomann.de/gr/myers_pickups_the_grip_violin_mandolin.htm

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου