Προς το περιεχόμενο

Echoes (live in Dansk) guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ ωραίο το παίξιμο, ο ήχος αρκετά κοντά, λίγο πιό άδειος.

 

Βέβαια θα πω την αμαρτία μου, δεν μου αρέσει καθόλου η εκτέλεση αυτή, ούτε ο ήχος του Gilmour στην εκτέλεση αυτή.

Είναι βρώμικος, μπάσος με πολύ γρέζι. Είναι γενικά ο ύστερος μετά wall ήχος του που δεν με τραβηξε ποτέ ιδιαίτερα. Μάλλον θα έλεγα σιγά σιγά με έδιωξε.

Θα κρατήσω το ορίτζιναλ στο meddle και φυσικά αυτό

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ καθόλου να ακούω αυτόν τον ήχο, στην ορίτζιναλ έκδοση. Αδιάφορο και το παίξιμο του, σχετικά.

Με εκφράζει περισσότερο ο ήχος και το παίξιμο στο Gdansk.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν μπορώ καθόλου να ακούω αυτόν τον ήχο, στην ορίτζιναλ έκδοση. Αδιάφορο και το παίξιμο του, σχετικά.

Με εκφράζει περισσότερο ο ήχος και το παίξιμο στο Gdansk.

είναι πως συνήθισε κανείς.

Εγω πέρασα από αυτόν τον ήχο, στον ήχο dsotm, wish, animals, wall.

Μέχρι εκεί δεχόμουν τις αλλαγές ευχάριστα.

Εστω και λίγο μετα.

 

Αλλά τι συζητάμε τώρα....ο άνθρωπος έχει πίσω του όλα τα πετάλια και τις φέτες του πλανήτη, διότι έτσι πρέπει και εμείς ξυνίζουμε τα μούτρα μας....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 χρόνια απόσταση (1972 και 2008) μεταξύ τους οι ήχοι του Δαυίδ... όσο νά'ναι μια διαφορά θα την έχουν... 

 Γνώμη μου.., σήμερα εκείνος ο "άδειος" ήχος του απ'το πρωτότυπο ας πούμε ότι έχει ξεπεραστεί.. βέβαια και ο σημερινός του, τότε μάλλον θα ξένιζε!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

36 χρόνια απόσταση (1972 και 2008) μεταξύ τους οι ήχοι του Δαυίδ... όσο νά'ναι μια διαφορά θα την έχουν... 

 Γνώμη μου.., σήμερα εκείνος ο "άδειος" ήχος του απ'το πρωτότυπο ας πούμε ότι έχει ξεπεραστεί.. βέβαια και ο σημερινός του, τότε μάλλον θα ξένιζε!

 

φυσιολογικό είναι

απλά έτσι μάθαμε.

Υπάρχει κόσμος σήμερα που δεν μπορεί να ακούσει το umma gumma ή το obscured by clouds, δεν συζητάω κάν για πχ piper....

Κατα τη γνώμη μου ο ήχος του David φτιάχτηκε εκεί στο dark side και με τράβηξε στο shine on που το έπαιζα επί μήνες, με ενθουσίασε στο dogs και ίσως έφτιαξε μια ακόμα τελειότητα στο wall.

Αλλά όταν ακούσω meddle, θέλω τον ήχο του meddle, όχι του wall ασχέτως αν θεωρώ τον τελευταίο καλύτερο

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήχος απίστευτος, παίξιμο απίστευτο, τα πατήματα συμφωνώ και εγώ... πολύ καλά. Επίσης πιστέυω ότι όσο και να ήθελες να πλησιάσεις τον ήχο στο πρωτότυπο αυτός κουβαλάει την δικιά σου προσωπική ταυτότητα που την ακούω συνέχεια στις κιθάρες που γράφεις και αυτό το βρίσκω εξαιρετικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τη διαμαχη περι Γκντανσκ κ Πομπηιας ε ας μη μπερδευουμε τις @@ες με τις βουρτσες. Το ενα ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μουσικα φιλμ ολων των εποχων με μια μπαντα σχεδον στο απεξ της καριερας της ακριβως πριν γινει η μεγαλυτερη μπαντα ολων των εποχων, και ενας υμνος drumming-ταπωμα σε ολους τους ηλιθιους που ισχυριζονται οτι ο Mason δεν ξερει ντραμς, κ το αλλο ειναι ενα middle of the road live.

 

Παρεπιπτοντως σχετικα με το tube driver του Gdansk….επι χρονια αγοραζα κ πουλαγα tube driver πιστευοντας οτι θα ειναι το μυστικο του ηχου του θεου κ ολες τις φορες το πουλαγα εκνευρισμενος χωρις να μπορω μα καταλαβω γιατι δεν…..Μου πηρε πολυ καιρο να καταλαβω οτι θελει ενισχυτη πλουσιο σε μεσσαια κ υψηλες εντασεις. Ακριβως δηλ τα αντιθετα απ οτι κανω εγω: fender k εντασεις δωματιου. Σε αυτες τι συνθηκες ενα απλο boss bd2>>>>>tube driver.

 

sorry που δεν σχολιαζω τα περι κλιπ καθως εν μεσω μετακομισης δεν εχω ηχεια.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

επι χρονια αγοραζα κ πουλαγα tube driver πιστευοντας οτι θα ειναι το μυστικο του ηχου του θεου κ ολες τις φορες το πουλαγα εκνευρισμενος χωρις να μπορω μα καταλαβω γιατι δεν…..Μου πηρε πολυ καιρο να καταλαβω οτι θελει ενισχυτη πλουσιο σε μεσσαια κ υψηλες εντασεις. Ακριβως δηλ τα αντιθετα απ οτι κανω εγω: fender k εντασεις δωματιου

 

Την ίδια συζήτηση είχα με έναν γνωστό χθες, που το είχε δοκιμάσει. Ήχος λάσπη σε χαμηλές εντάσεις, και δεν έκανε δουλειά σε φεντερ ενισχυτή. Θέλει ενισχυτή με ζωντανά μεσαία.

(Το έβγαλα από τη λίστα μου😄)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου