Προς το περιεχόμενο

Echoes (live in Dansk) guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Όχι ρε συ, αυτός είναι καλός.

 

στα σφραγίσματα ή τις εξαγωγές?

 

 

btw αυτό το λουρηντ το έχω και γω

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

στα σφραγίσματα ή τις εξαγωγές?

 

Δεν θα πήγαινα σ' αυτόν για τέτοια πράγματα.

Φοβάμαι.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

..massa  ...massa κάποτε θα πας!

 

Αμανείναι bona η massa ... τότενες θα είναι νόστιμη ασούμε.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ 4 σελίδες μέχρι τώρα και οι μισές είναι off topic και άκυρες με το θρεντ (εκτός του τελευταίου ποστ του mpamps...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εν τω μεταξύ 4 σελίδες μέχρι τώρα και οι μισές είναι off topic και άκυρες με το θρεντ (εκτός του τελευταίου ποστ του mpamps...)

 

Σωστά, σταματάω και ζητώ συγγνώμη από τον Γιώργο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2022 στις 11:54 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

Αναλυτικότερα: stratocaster->comp->ts9->op amp big muff->tape delay->Vox mv50 emulated output->cakewalk (λίγο EQ, reverb, και πανάρισμα δεξιά-αριστερά)

 

 

Λοιπόν δεύτερο ποστ στο φόρουμ και γράφω και πάλι για θέματα που ξέρω??? και έχω διαβάσει και δοκιμάσει κατά καιρούς..

 

Αλλά εγώ θα επιμείνω αλλού: στα πετάλια και τη σειρά που τα χρησιμοποίησες για να "προσομοιώσεις" τον ήχο του D.G. Γιατί με αυτό φαίνεται πως κάποιος ξέρει τι γίνεται και τί θέλει να πετύχει με τα πετάλια. Αυτό απαιτεί και εμπειρία και γνώση και πολλές δοκιμές και διάβασμα. ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. Επίσης φαντάζομαι οι περισσότεροι εδώ που ενδιαφέρονται για τον ήχο αυτό, 

έχουν κάποτε διαβάσει kitrae και gilmourish στο παρελθόν μεταξύ άλλων, αλλιώς δεν θα τους ενδιέφερε το θέμα.

 

ΤΕΣΠΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΛΟΓΟΣ.

 

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ ΜΕ ΩΡΑΙΟ PHRASING KAI εχεις πιασει το στυλ σε μεγάλο βαθμό, κάτι ιδιαίτερα δύσκολο για τον απλοικό;;;; χαχαχαχα gilmour , χώρια που στον ήχο με τελείως άλλο εξοπλισμό ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΗ ΣΚΕΨΗ τα καταφερες πολύ καλά κατα τη γνώμη μου. 

 

Να πετύχεις τί όμως;;;;;;; αυτό που εγώ λέω big stadium sound του gilmour και όχι τους πιο vintage 70s ήχους. Δηλαδή τους ήχους περίπου χρονικά από το delicate sound of thunder σαφώς λιγότερο αλλά σίγουρα των μετέπειτα live προεξέχοντος του PULSE και μετέπειτα GDANSK POMPEII 2016 κλπ κλπ που βασίζονται στο στήσιμο του PULSE παντως.

 

Δηλαδή πολύ κομπρεσσάρισμα και προενισχυτες (τώρα αν είναι alembic σε ρακ ή κάτι άλλο ή tubedriver κατά περίπτωση σε πετάλι και οι hiwatt μαζί το συζητάμε, σε κάθε tour κάτι άλλαζε όπως πετάλια και ενισχυτες - οι hiwatt και τα tubedriver ειναι τα σταθερα βασικά απ' ότι φαίνεται) και πολύ delay- ένα slapback αντί για reverb κι ένα συνήθως digital για μεγαλύτερα delay times. Παρεπιμπτόντως ο gilmour δεν χρησιμοποιεί reverb ποτέ. Ακόμα και στο abbey road που υπήρχαν τα standalone κεφάλια reverb της FENDER, αμφισβητείται αν τα χρησιμοποίησε ποτέ σε ηχογραφήσεις. SLAPBACK DELAY όμως αντ' αυτού πάντα εδώ και πολλές δεκαετίες.

 

Πάμε στα πετάλια τώρα που έβαλες: compressor για να κάνεις τον ήχο πιο συγκεντρωμένο και μασίφ και να μπουστάρεις-πιέσεις πιο πολύ το ΚΑΘΑΡΟ σήμα, TS9 για να κομπρεσάρεις/γλυκάνεις επιπλέον και ΚΥΡΙΩΣ να δώσεις μεσαία στο op amp big muff το οποίο είναι λίγο harsh και gainy κατά τη γνώμη μου αλλά δίνει τον ελαφρώς nasal και pinch ήχο του Butler *ή Chandler* Tubedriver. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ. ΜΕ ΑΠΛΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.. ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ... ΧΑΧΑΧΑ

 

Τώρα ως προς τα early 70s του GILMOUR *και όχι τα post PULSE ζωντανά που είπα πριν*  μιλάμε για fuzzface πετάλι σε blackface fender twin ή bandmaster, μονταρισμένους μεσαίους hiwatt με έξτρα gain stage μεταξύ άλλων οπως και coloursound colourdriver για επιπλέον μπουστάρισμα, αλλά και μπoυστάρισμα από το preamp του delay. Αλλά και αυτά τα ξέρετε όσοι είστε εδώ και είδα σε αρκετά ποστ να προτιμάτε τον DSOTM και 70-71 POMPEII ήχο.

 

Επίσης το WALL διαφοροποιείται και από τα πριν και από τα μετά το 80 live  **α ρε memoryman και electric mistress μαζι χαμος* αν και παίζει να είναι η βασική συνταγή για το στήσιμο σε μεγαλα σταδια.

 

Άρα να ξέρουμε σε ποιον ηχο αναφερόμαστε ανεξαρτητως τι μας αρεσει.

 

...οπου κανω λάθος διορθώστε με..ΔΕΚΤΟΝ... κατά καιρους διαβαζω και δοκιμαζω με ό,τι εχω και ο,τι μου μεινει στο μυαλο και θυμαμαι..

 

ουφ...τα είπα... αλλά βασικά με τράβηξε η ωραία εκτέλεση στο αρχικό ποστ.. :D

 

 

 

  

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από eeffed
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου