Προς το περιεχόμενο

Ποιές είναι οι αγαπημένες σας μπύρες;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

στην δική μου εφηβεία που τις πίναμε δέκα δέκα πριν και κατόπιν σχολείου (στα κονδινά καφενεία αρχικά και pub αργότερα), δεν υπήρχαν πολλές επιλογές... θυμάμαι μόνο τις Αmstel, Kaiser, Heiniger και Heineken (που μόλις πρωτοήρθε έγινε της μοδός και μάλλον ήμουν ο μόνος που δεν την έπινε) και πάπαλα... αν υπήρχαν άλλες δεν έφταναν σε μένα... προτιμούσα κυρίως την πρώτη σε καθημερινή βάση και την δεύτερη πιο σπάνια (υιέ μου είδες το DNA; 😉)...

 

αν και μου αρέσει ως ποτό δεν έχω εντρυφήσει και τώρα στην απίστευτη ποικιλία που υπάρχει δεν είμαι δύσκολος και θα ακολουθήσω εύκολα την παρέα χωρίς ενστάσεις... αν είναι μια που θα την πρότεινα θεωρώντας της ξεχωριστή που αξίζει τον  κόπο (αν και την βρίσκω πολύ δύσκολα) είναι η Chios ale house (επίσης θα ανέφερα και την μοναδική με πραγματική μαστίχα Chios Beer Wheat αλλά την θεωρώ κάτι ιδιαίτερο που ξεφεύγει αρκετά σε γεύση)...

 

τέλος να αναφέρω (για να μου κόψουν κάποιοι συνγέροντες εδώ την καλημέρα😁) ότι μπύρα πίνω μόνο απόλυτα παγωμένη, σε μικρό ποτηράκι κρασιού και αυστηρά χωρίς αφρό...

  • Like 2
  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πλεον στην Ελλαδα ΜΟΝΟ

 

Nymfi Beer

 

ΠΩΣ εβγαλε τετοια μπυρουκλα η ΑΖ δεν κΣερω αλλα μη τους το πουμε και τη χαλασουνε 🤣

 

Ειναι η ΜΟΝΗ ελληνικη μπυρα που οταν...ΚΑΤΕΒΑΖΩ πιστα (μετα απο την παραμονη στο...χωρΓιο μου καθε Αυγουστο στο οποιο πινω τις καλυτερες μπυρες του πλανητη μια και πλεον τις βρισκεις και εκτος Βαυαριας) δεν μου προκαλει αναγουλα

20220813_090528.thumb.jpg.cbfe4aa4d33327a7b4875d389adf070e.jpg

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Λοιπόν μάγκες μου, πρόσφατα ανακάλυψα μια μπύρα που για την τιμή της σκοτώνει.

Είναι αυτή ...

 

https://www.sklavenitis.gr/kava/mpires-milites/monastiriakes-alles-mpires/-1470820/

 

Όποιος πιστός των μοναστηριακών ας σπεύσει.

Για την τιμή της είναι φοβερό VFM.

 

Με τις υγείες σας. :classic_tongue:

Ωωωω τι λες τώρα! Θα πάρω. Με τέτοια συσκευασία δε θα την άγγιζα ποτέ, σα ρετπούλ είναι. Θα πάρω να δοκιμάσω, μάρεσνε οι μοναστηριακές. 

15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγω πλεον στην Ελλαδα ΜΟΝΟ

 

Nymfi Beer

 

ΠΩΣ εβγαλε τετοια μπυρουκλα η ΑΖ δεν κΣερω αλλα μη τους το πουμε και τη χαλασουνε 🤣

 

Ειναι η ΜΟΝΗ ελληνικη μπυρα που οταν...ΚΑΤΕΒΑΖΩ πιστα (μετα απο την παραμονη στο...χωρΓιο μου καθε Αυγουστο στο οποιο πινω τις καλυτερες μπυρες του πλανητη μια και πλεον τις βρισκεις και εκτος Βαυαριας) δεν μου προκαλει αναγουλα

20220813_090528.thumb.jpg.cbfe4aa4d33327a7b4875d389adf070e.jpg

 

Δεν είναι καθόλου άσκημη η Νυμφη. Πολύ ωραίες μπύρες είχα πιεί και στα χανιά (σόρρυ @gkourmoul1), από μια ζυθοποιία που μου διαφευγει τώρα. Και η Κάρμα εδώ κάτι έχει το κατιτίς της.

 

Γενικά της μπύρας της πάει να ειναι γκουρμέ μου φαίνεται, να είναι καθαρά της περιοχής και να υπάρχουν αμέτρητες.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Πολύ ωραίες μπύρες είχα πιεί και στα χανιά

 

ενταξει εχουμε και στην Ελλαδα συμπαθεστατες microbreweries αλλα εγω μιλαω για μπυρες που μπορει καποιος να βρει ευκολα και παντου και δεν κανουν πολλα $$$$ λογω της φυσης της αγορας στην Ελλαδα οι μικροι παραγωγοι εχουν αναγκαστικα πολυ υψηλες τιμες....  (οι μπυρες που ποσταρα παραπανω στη Γερμανια εχουν 0,80 σεντσ στο σουπερμαρκετ βεβαια η μπυρα στη Γερμανια ΔΕΝ εχει ΦΠΑ γιατι μαζι με το ψωμι ειναι ειδος ΠΡΩΤΗΣ αναγκης ,το εμφιαλωμενο νερο ΕΧΕΙ 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2022 στις 7:02 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

1. Κάτσε ρε μάστορα. Εσύ είσαι στα Χανιά δεν είσαι?

Ή μήπως είσαι στα Νέα Χανιά?:classic_tongue:

 

2. Να τον πάρεις από το χέρι αφού είναι κολλητός σου, και να τον πας αμέσως να τον δει ένας γιατρός.

Έχει σοβαρό πρόβλημα το παλικάρι.

Χανιά είμαι κουμπάρο αλλά από Αθήνα είμαι (Βύρωνα).Έχω στα Χανιά από το 2005 και ο κουμπάρος - κολλητός που έχει και καταγωγή από Χανιά είναι ακόμα Βύρωνα...μεγαλη ιστορια.Δεν έχει θέμα καθόλου ειδικά σχετικά με τις μπύρες πρέπει να τις έχει δοκιμάσει ΟΛΕΣ με το καφάσι....του δίνει και καταλαβαίνει...πήγε Βέλγιο και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να πάει εκδρομή στο εργοστάσιο ζυθοποιίας στο Leuven... 

Άμα αυτός κατέληξε να πίνει ΑΜΣΤΕΛ είναι όντως γιατί "Έτσι του αρέσει" σαν τη διαφήμιση!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, npap είπε

μπύρα πίνω μόνο απόλυτα παγωμένη, σε μικρό ποτηράκι κρασιού και αυστηρά χωρίς αφρό...

 

Μπύρα πίνω σε ότι θερμοκρασία να 'ναι, αυστηρά μόνο σε μικρό ποτήρι του κρασιού, και χωρίς αφρό (εκτός εξαιρέσεων).

Μόνο στην θερμοκρασία διαφωνούμε.

5 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Χανιά είμαι κουμπάρο αλλά από Αθήνα είμαι (Βύρωνα).Έχω στα Χανιά από το 2005 και ο κουμπάρος - κολλητός που έχει και καταγωγή από Χανιά είναι ακόμα Βύρωνα...μεγαλη ιστορια.Δεν έχει θέμα καθόλου ειδικά σχετικά με τις μπύρες πρέπει να τις έχει δοκιμάσει ΟΛΕΣ με το καφάσι....του δίνει και καταλαβαίνει...πήγε Βέλγιο και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να πάει εκδρομή στο εργοστάσιο ζυθοποιίας στο Leuven... 

Άμα αυτός κατέληξε να πίνει ΑΜΣΤΕΛ είναι όντως γιατί "Έτσι του αρέσει" σαν τη διαφήμιση!!!

 

Μου έχεις πει βρε.

 

Στις 10/6/2022 στις 12:35 ΠΜ, leon7pap είπε

Ζω στα Χανιά από το 2005 αλλά από Αθήνα είμαι.Βυρωνα.Ανεβαινω 2-3 φορές το χρόνο.Γονεις αδέρφια κολλητοί όλοι είναι ακόμα εκεί.Τωρα για το δεύτερο σκέλος...ο τύπος είναι all weather.Δεν μπορώ να του πω κάτι....μπορεί να πιει από AMSTEL κουτάκι ΖΕΣΤΗ (σα τους λιμενεργάτες στο Πέραμα έως...τα πάντα ολα ) Πήγε Βέλγιο στο Leuven μόνο και μόνο για ξενάγηση στο εργοστάσιο ζυθοποιίας....

 

Εγώ δεν τρελαίνομαι για μπύρες....

Αν βρω θα πάρω καμιά Grolsch να κρατήσω τα κόκκινα λαστιχακια για strap locks η καμιά Fischer....μόνο και μόνο επειδή έτσι έλεγαν τον αγαπημένο μου σκακιστή!!!Κατά τ αλλά άσχετος....ότι βρεθεί στο τραπέζι θα το πιω.

 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παλιότερα είχα 100+ μπουκάλια για ντεκόρ (βλ. φωτο κάτω), αλλά εντέλει κράτησα μόνο τα πιο όμορφα από αυτά (βλ. ανάποδη)... Σαν αγαπημένη έχει καταγραφεί στο μνημονικό μου η ταπεινή άσπρη που φαίνεται κάπου στην αρχή της δεύτερης σειράς στη φωτογραφία με τις πολλές παρακάτω, μία ολλανδική του αποστακτηρίου De Molen που ήπια μια μέρα σε γνωστό μπυρομαγαζί του Ηρακλείου (δεν μπορούσαν να τη βρουν και μας την πρότειναν σαν σπάνια ευκαιρία όταν μία φορά την έφεραν). Μπορεί ωστόσο άμα την ξαναπιώ να μην έχω την ίδια άποψη, μιας που ήταν μια κι έξω.

 

Γενικά τα καλά βαρέλια όπου πάω είναι οι πρώτες προτιμήσεις μου, αλλιώς μετά μοναστηριακές, βέλγικες, Indian Pale Ale. Τα τελευταία χρόνια όμως πίνω περισσότερο κουτάκια "Μάμος" και παρεμφερείς μάρκες (με μπόλικα πατατάκια) με παρέα σπίτι όταν βλέπουμε μπάσκετ ή ταινία.

161796629_10221717553661734_644799196789

CAM00097.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μπύρα πίνω σε ότι θερμοκρασία να 'ναι, αυστηρά μόνο σε μικρό ποτήρι του κρασιού, και χωρίς αφρό (εκτός εξαιρέσεων).

Μόνο στην θερμοκρασία διαφωνούμε.

 

Μου έχεις πει βρε.

 

 

Eντυπωσιαζομαι με την ομοιότητα της απάντησης που ΞΑΝΑεδωσα....μάλλον γίνομαι σιγά σιγά ο πεθερός μου που ΚΑΘΕ Κυριακή θα μας πει την ίδια ιστορία με τον Ανδριτσοπουλο τον ναυαρχο  από τότε που υπηρέτησε στο ναυτικό....

 

:-) 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Χαχα 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Mε ρόλο κοτόπουλο

 

Μας έπιασαν οι ζέστες και αρχίσαμε τα ρολά τα μπαλκονάτα μετά μπυρός?

Ωραίο το έχετε πάντως, με τα φυτά του, τις τριανταφυλλιές του, τα φαναράκια του, άψογα.

Σούπερ το περιβάλλον.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου