Προς το περιεχόμενο

Μπυροποσία η αναψυκτική - '22 edition


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

ας τα βλέπουν αυτά οι νεώτεροι...

Oι νεοι καλο ειναι να μην κανουν τα λαθη που εκαναν οι παλιοι και να υποστηριξουν το επαγγελμα τους μη δεχομενοι να παιζουν για την ψυχη της μανας τους και να ζητανε καλες συνθηκες εργασιες, διαφανες απολαβες και τα ενσημα τους ολα. Και να παλεψουν και για αυτα τα ενσημα που δεν παραδεχτηκε ποτε κανενας. Τα ενσημα των προβων, γιατι κι αυτες οι μερες ειναι εργασιμες. Αν το κανουν ολοι θα νικησουν. Αν το κανουν λιγοι (οπως με τους παλιους) θα πεινασουν ολοι.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Oι νεοι καλο ειναι να μην κανουν τα λαθη που εκαναν οι παλιοι και να υποστηριξουν το επαγγελμα τους μη δεχομενοι να παιζουν για την ψυχη της μανας τους και να ζητανε καλες συνθηκες εργασιες, διαφανες απολαβες και τα ενσημα τους ολα. Και να παλεψουν και για αυτα τα ενσημα που δεν παραδεχτηκε ποτε κανενας. Τα ενσημα των προβων, γιατι κι αυτες οι μερες ειναι εργασιμες. Αν το κανουν ολοι θα νικησουν. Αν το κανουν λιγοι (οπως με τους παλιους) θα πεινασουν ολοι.
 

το ξέρω δυστυχώς από πρώτο χέρι. από τον στενό μου κύκλο όσοι ακολούθησαν καριέρα μουσικού ακόμα και μεγαλύτεροί μου ακόμα να μάσουν ένσημα, ενώ εγώ και άλλοι που εργαστήκαμε με "κανονικά" επαγγέλματα είμαστε ήδη 4 και παραπάνω χρόνια με κανονική (όχι μειωμένη) σύνταξη.

Αλλά είναι δύσκολη αγορά ακόμα και στο εξωτερικό

Και προβληματίζομαι γιατί έχω παιδί που σπουδάζει μουσική...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω δεν έχει να κάνει με τους μουσικούς, αλλά γενικά με το επίπεδο ευνομίας σε μια χώρα.. Αν ο εργοδότης δηλαδή μπορεί να σε κλέψει, η αν όχι.

 

Για να φτάσει το επίπεδο λειτουργίας του μουσικού επαγγέλματος σε ευρωπαϊκά επίπεδα (όπου στο επαγγελματικό επίπεδο πληρώνονται όλα, πρόβες, περιοδείες, κτλ), θα πρέπει να φτάσει η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή καθημερινότητα. Κάτι που δε θα γίνει ποτέ δυστυχώς.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimsonic είπε

ακόμα να μάσουν ένσημα

 

ΠΩΣ να τα....μασουν οταν υπαρχει αυτο το ΑΘΛΙΟ συστημα υπολογισμου των ημερων ασφάλισης....και δεν μπορεις σε αυτες να βαλεις και τις προβες....και ουσιαστικα εδω και 15 χρονια οι μουσικοι δουλευουν 1-2 φορες την εβδομαδα σε εργασια που δικαιολογει ένσημα?

Κανονικα επρεπε απο τη στιγμη που τα νομιμα χρηματα που παιρνουν ειναι κατα πολυ υψηλοτερα του βασικου να μπορουν να αγοραζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οσα ένσημα θελουν με τον τροπο που αγοραζονται και στην αυτασφαλιση....και στο ΙΚΑ θα έμπαιναν πολυ μεγαλυτερες εισφορες και δεν γινονταν και ολο αυτο το μπαχαλο της προσληψης και απολυσης καθε 2 ...ημερες.....

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

ΠΩΣ να τα....μασουν οταν υπαρχει αυτο το ΑΘΛΙΟ συστημα υπολογισμου των ημερων ασφάλισης....και δεν μπορεις σε αυτες να βαλεις και τις προβες....και ουσιαστικα εδω και 15 χρονια οι μουσικοι δουλευουν 1-2 φορες την εβδομαδα σε εργασια που δικαιολογει ένσημα?

Κανονικα επρεπε απο τη στιγμη που τα νομιμα χρηματα που παιρνουν ειναι κατα πολυ υψηλοτερα του βασικου να μπορουν να αγοραζουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οσα ένσημα θελουν με τον τροπο που αγοραζονται και στην αυτασφαλιση....και στο ΙΚΑ θα έμπαιναν πολυ μεγαλυτερες εισφορες και δεν γινονταν και ολο αυτο το μπαχαλο της προσληψης και απολυσης καθε 2 ...ημερες.....

 

βγάλε στην άκρη το σύστημα υπολογισμού κλπ

πάρε την ουσία

πρόβες, στούντιο, ηχογράφηση, κουβάλημα οργάνου, μετακίνηση κλπ, εννοείται διάβασμα παρτιτούρα =50 ευρώ το κομμάτι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου