Προς το περιεχόμενο

Πώς μαθαίνω ένα κομμάτι; (αρχάριος)


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Phoenix2022 είπε

1. Ενώ έμαθα όλες τις νότες, αυτό που παίζω είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

2. Ένα πράγμα που ενώ είναι οι σωστές νότες, δεν ακούγεται αυτό που πρέπει.

 

3. Προσπαθώ να το σπάσω κομμάτι κομμάτι, το ακούω σε χαμηλό τέμπο αλλά δεν βγαίνει άκρη.

 

4. Εκτός από επανάληψη-εξάσκηση-επανάληψη-εξάσκηση, ακρόαση του κομματιού και μελέτη της ταμπλατούρας, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;

 

 

 

1. Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Τι εννοείς "εκτός τόπου και χρόνου"?

 

2. Γιατί κατά την γνώμη σου συμβαίνει αυτό (από την στιγμή που όπως λες "έχεις" τις απαραίτητες τεχνικές)?

Τι θα έπρεπε να είναι αλλιώς για να ακουστεί σωστά?

 

3. Τι εννοείς "δεν βγαίνει άκρη"? Κομμάτι - κομμάτι μπορείς? Υπάρχει κάποιο κομμάτι που να σε δυσκολεύει και κόλλησες ή δεν μπορείς να παίξεις καλά κανένα κομμάτι του σόλο?

 

4. Της Παναγιάς τα μάτια πρέπει να κάνεις, όχι για να παίξεις σωστά κάποιο συγκεκριμένο σόλο, αλλά για να αποκτήσεις "επαφή" με αυτό που προσπαθείς να παίξεις.

 

Τα βασικά εργαλεία (ακκόρντα, κλίμακες, αρπέτζιος, διαστήματα, ακουστική εκπαίδευση, κλπ) καλό θα είναι να τα εξασκείς καθημερινά και πολύπλευρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Θέλεις να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Τι εννοείς "εκτός τόπου και χρόνου"?

 

2. Γιατί κατά την γνώμη σου συμβαίνει αυτό (από την στιγμή που όπως λες "έχεις" τις απαραίτητες τεχνικές)?

Τι θα έπρεπε να είναι αλλιώς για να ακουστεί σωστά?

 

3. Τι εννοείς "δεν βγαίνει άκρη"? Κομμάτι - κομμάτι μπορείς? Υπάρχει κάποιο κομμάτι που να σε δυσκολεύει και κόλλησες ή δεν μπορείς να παίξεις καλά κανένα κομμάτι του σόλο?

 

4. Της Παναγιάς τα μάτια πρέπει να κάνεις, όχι για να παίξεις σωστά κάποιο συγκεκριμένο σόλο, αλλά για να αποκτήσεις "επαφή" με αυτό που προσπαθείς να παίξεις.

 

Τα βασικά εργαλεία (ακκόρντα, κλίμακες, αρπέτζιος, διαστήματα, ακουστική εκπαίδευση, κλπ) καλό θα είναι να τα εξασκείς καθημερινά και πολύπλευρα.

Πω...πω... Τυφώνας λαίμαι 🤩

Λοιπόν αγαπητέ Phoenix 2022, ο αξιαγάπητος κ. Στράτος που "πυροβόλησε" εδώ πέρα, είναι ένας από τους συγκλονιστικότερους κιθαρίστες που κυκλοφορούν στο noiz, οπότε pay attention σε αυτά που θα πει. 

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε σε πρώτη φάση κάτι σαν το black magic woman με σχεδόν καθαρό ήχο και μετά σόλο από ανθρώπους που ηταν μια μπάντα από μόνοι τους κι ας τους έλειπε κάνα δαχτυλο

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζω ως "Κατρίνα" που λέει κι ο Τέρρυ.

 

- Αν βάλεις το κομμάτι να παίζει, όταν φτάσει στο σόλο, μπορείς να το "τραγουδάς"/μουρμουρίζεις ταυτόχρονα (χωρίς να παίζεις κιθάρα)?

Μην σε νοιάζει αν είναι σωστές οι νότες, μπορείς να κάνεις ντάρα ντάρα ταυτόχρονα με το σόλο?

Έστω και από μέσα σου στην αρχή.

 

- Ξέρεις τι παίζεις? Ξέρεις ποιες νότες (όχι τάστα στην κιθάρα, νότες) είναι, και τι σχέση έχουν με τα ακκόρντα? Σίγουρα δεν είναι τυχαίες. Η συναίσθηση του τι παίζουμε, καμιά φορά κάνει αυτό που έχουμε να παίξουμε πιο βατό, γιατί το κατανοούμε, το αντιλαμβανόμαστε.

 

- Υπάρχει κάποιο κομμάτι (το απλούστερο) που να πιστεύεις ότι μπορείς να το παίξεις σωστά?

Αν όχι, στην θέση σου θα άφηνα κατά μέρος για την ώρα το μοτίβο "εύκολα ακκόρντα-δύσκολο σόλο, δύσκολα ακκόρντα-εύκολο σόλο" και θα πήγαινα στο "εύκολα ακκόρντα-εύκολο σόλο", αλλά για κομμάτια που σου αρέσουν μόνο.

Μέχρι να βγάλεις κάποια κομμάτια σωστά, να ευχαριστηθείς.

 

Μην απογοητεύεσαι, γιατί είναι πολύ λίγος ο χρόνος που ασχολείσαι.

Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου, και σιγά σιγά όλα θα βρίσκουν σταδιακά τον δρόμο τους.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ Phoenix, θα το συνοψίσω ως εξής (ανακαλώντας το ακόλουθο λατρεμένο άσμα): It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'N' Roll)

 

Ήρθες σήμερα και μας πήγες πίσω (τουλάχιστον εμάς τους κάποιας... ηλικίας), όταν τα πράγματα τότε δεν ήταν όπως σήμερα: Τότε, μια κασέτα και ότι άκουγες, κάνοντας ατελείωτα μπρος- πίσω για να καταλάβεις αν είναι D ή E... 😄

 

Σήμερα- και μπράβο- όλα είναι στο "πιάτο", αλλά πάντα It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'N' Roll).

 

Επειδή όμως ακούγεσαι λίγο "αγχωμένος", ως "γερούνδιος" θα σου πω τούτο: Χαλαρά... 

Κάνουμε ότι κάνουμε για το soul fulfillment, δεν μας κυνηγάει κανείς. Κάνε αυτό που κάνεις με αγάπη και φρόντισε στην πορεία να βρεις συνοδοιπόρους. Η μουσική είναι ομαδικό "άθλημα". Έχει πολύ μεγαλύτερη πλάκα όταν είναι με παρέα. 

Και ένα τελευταίο: Ποτέ μην βάλεις ταμπέλες- πχ. "εγώ παίζω ροκ".  IMHO η σωστή διατύπωση είναι "παίζω μουσική". 

 

Πάντα θα είναι  a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'N' Roll), αλλά ποτέ μα ποτέ μη χάσεις το fun- και όλα θα έρθουν. 

 

EDIT: Τώρα θα το πω γιατί θα σκάσω... Έχεις τον κ. Στράτο να βάζει Henderson με Wooten και Smith... Έλεος κ. Στράτο μας, είμεθα και κάποιας ηλικίας. Δεν αντέχουμε τόσες συγκινήσεις 😄 

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ναι, ήταν κακή επιλογή κομματιού για να καταπιαστώ. Αλλά αν δεν είναι και κάτι να σου αρέσει σαν άκουσμα δεν έχει και νόημα, έτσι δεν είναι;

Το ρυθμικό κομμάτι το βγάζω σωστά.

Εύκολο ρυθμικό-δύσκολο σόλο και τούμπαλιν, όταν λέω εννοώ πως δεν ΒΡΙΣΚΩ κομμάτια με κάποια ισορροπία (εύκολο-εύκολο), όχι πως επιλέγω επίτηδες κάποιο κομμάτι με δύσκολο ρυθμικό ή σόλο. Γι΄αυτό ρώτησα αν έχετε να προτείνετε κάτι.

Το smells like teen spirit το χάνω στο muting κομμάτι. Είναι αρκετά γρήγορο κομμάτι (θα μου πεις το Paranoid είναι αργό;)

Για να απαντήσω κάπως και στον Τυφώνα fusiongtr που με κόλλησε στον τοίχο (με την καλή έννοια! :) )

Όχι δεν ξέρω τι παίζω... Δεν ξέρω πολύ θεωρία. Δεν ξέρω πεντάγραμμο.

Κατά τα άλλα πεντατονικές, συγχορδίες, κλίμακες και πως προκύπτει το κάθε τι.

Εμπειρικά ό,τι κάνω. Ο δάσκαλος μου εξηγεί και θεωρία για να καταλαβαίνω τι παίζω (όπως σωστά είπες) αλλά ακόμα χάνομαι και δεν είμαι 100% στο έδαφος. Δεν ξέρω αν είναι επειδή σκέφτομαι μόνο "να βγάλω αυτό το κομμάτι! να μάθω εκείνο! κλπ" ή αν δεν έχω μπει ακόμα σε αυτο το τριπάκι. Κοιτάω να βελτιώσω την τεχνική για να μπορώ να κινούμαι κάπως πιο εύκολα στην ταστιέρα.

Τέλος ναι, αγχώνομαι. Το κάνω καθαρά για προσωπική διασκέδαση. Χαίρομαι απίστευτα όταν βγάζω 4-5 νότες που μοιάζουν με ένα γνωστό ριφάκι ακόμα και αν ακούγεται σαν τον Κακοφωνίξ και "πέφτω" όταν δεν μπορώ να καταφέρω κάτι. Απλά και λόγω ηλικίας, εργασίας και οικογένειας σκέφτομαι πως "The sands of time for me are running low" και πως δε μου μένει πολύς χρόνος για να τον αξιοποιήσω και ίσως γι αυτό αγχώνομαι (και βιάζομαι καμιά φορά).

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Όχι δεν ξέρω τι παίζω... Δεν ξέρω πολύ θεωρία. Δεν ξέρω πεντάγραμμο. Εμπειρικά ό,τι κάνω. Ο δάσκαλος μου εξηγεί και θεωρία για να καταλαβαίνω τι παίζω (όπως σωστά είπες) αλλά ακόμα χάνομαι και δεν είμαι 100% στο έδαφος.

 

Είσαι σε καλό δρόμο. Θεωρία δεν ξέρεις, αλλά προφανώς εμπιστεύεσαι το αυτί σου, και μπορείς με αυτό να κάνεις πολλά. Βέβαια, όταν ο δάσκαλος σου εξηγεί, παράλληλα, αναλύοντας τις κλιμακες, τότε καταλαβαίνεις και γιατί παίζεις αυτό που παίζεις. Μην το σταματήσεις για κανέναν λόγο αυτό που κάνεις με τον δάσκαλο, μέχρι να νιώσεις ότι  μπορείς να "σταθείς" στα πόδια σου και ότι ξέρεις και καταλαβαινεις τι κάνεις στο όργανο. Θα κερδίσεις απίστευτο χρόνο.

 

11 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Το κάνω καθαρά για προσωπική διασκέδαση. Χαίρομαι απίστευτα όταν βγάζω 4-5 νότες που μοιάζουν με ένα γνωστό ριφάκι ακόμα και αν ακούγεται σαν τον Κακοφωνίξ και "πέφτω" όταν δεν μπορώ να καταφέρω κάτι. Απλά και λόγω ηλικίας, εργασίας και οικογένειας σκέφτομαι πως "The sands of time for me are running low" και πως δε μου μένει πολύς χρόνος για να τον αξιοποιήσω και ίσως γι αυτό αγχώνομαι (και βιάζομαι καμιά φορά).

 

Σε καταλαβαίνω, διότι και εγώ ξεκίνησα να παίζω ηλεκτρική έχοντας ήδη ένα πιτσιρίκι σπίτι, προ 5ετίας. Το έβαλα στόχο να μάθω να παίζω κάποια βασικά πράγματα, να μάθω να αυτοσχεδιάζω, και φτάσω σε σημείο να μου αρέσει να με ακούω. Έκανα κάποια ιδιαίτερα τα πρώτα 2 χρόνια, όπου έμαθα τα πολύ βασικά με τις κλίμακες. Η μοναδική μου εξάσκηση ήταν να παίζω σπίτι, με τις ώρες, πάνω σε backing tracks, και να τζαμάρω με φίλους. Το πρώτο είναι πολύ εύκολο, και σου συνιστώ να το δοκιμάσεις παίζοντας μια απλή κλίμακα (πχ πεντατονική).

 

21 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

όταν λέω εννοώ πως δεν ΒΡΙΣΚΩ κομμάτια με κάποια ισορροπία (εύκολο-εύκολο)

 

Θα μπορούσες να δεις εισαγωγή και σόλο από το temple of the king, sweet child o mine (το πρώτο σολακι), εισαγωγή από το still got the blues, europa. Τα σολο από μπλουζ και κλασικά ροκ κομμάτια, θεωρώ ότι είναι πιο δομημένα και μελωδικά σε σχέση με εκείνα από μεταλ κομμάτια. Άρα, και πιο εύκολα να τα "τραγουδήσεις", άρα και να τα παίξεις. Δεν είναι απόλυτο, βέβαια.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

 

Σε καταλαβαίνω, διότι και εγώ ξεκίνησα να παίζω ηλεκτρική έχοντας ήδη ένα πιτσιρίκι σπίτι, προ 5ετίας.

 

ναι αλλά έπαιζες μπουζούκι.

 

το θέμα για τον φίλο σε πρώτη φάση είναι 

να βγάλει τις νότες

να βγάλει τον ήχο

να βγάλει το ύφος.

 

Στο σόλο αυτό οι νότες είναι το πιό εύκολο μεν, αλλά δύσκολο να ξεκαθαρίσει γιατί είναι μέσα στη βρωμιά του ήχου και του ύφους του Τονυ, που έπρεπε όπως είπα πιο πάνω να γεμίσει χώρο.

Όταν μαθαίνεις να παίζεις κιθάρα να και να παίζεις σόλο πρέπει πρώτα να μάθεις να περπατάς, μετά να τρέχεις και μετά να κουτρουβαλιάζεσαι....με χάρη. Και ο Τονυ κάνει το τελευταίο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

Γι΄αυτό ρώτησα αν έχετε να προτείνετε κάτι.
 

 

Ξεκίνα από αυτό (δεν είναι εύκολο βέβαια, αλλά βγαίνει με προσπάθεια) και μην αγχώνεσαι, διασκέδασέ το.

 

 

 

Να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει θα είναι χειρότερη από την επόμενη, οπότε ευχαριστήσου την γιατί δεν θα την ξαναδείς.

Κάθε επόμενη μέρα θα είναι καλύτερη, οπότε περίμενέ την με ενθουσιασμό.

 

 

EDIT: Αυτό είναι ακόμα πιο εύκολο (και είναι κομματάρα).

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου