Προς το περιεχόμενο

Πώς μαθαίνω ένα κομμάτι; (αρχάριος)


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησε να κάνεις δυο πράγματα.

 

1.Να τραγουδήσεις το σόλο...φράση φράση αργά...

 

2.Να παίξεις την κάθε φράση πάλι αργά ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ το πόδι στο Ρυθμό...άρση θέση.

 

Αν δεν βγάζεις το οποιοδήποτε σόλο κάτι από τα δύο δεν μπορείς να κάνεις....

 

  • Ευχαριστώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σημασία δεν έχει να βγάζεις τις νότες και να παίζεις στα πατήματα. Σημασία έχει να βγάζεις τις νότες και να παίζεις στα πατήματα ΜΕ ΡΥΘΜΟ. Εξάσκηση χωρίς μετρονόμο δεν είναι εξάσκηση.

 

 Αφού παίζεις λιγότερο από χρόνο, θα σου έλεγα να δώσεις λιγότερη έμφαση στο να βγάζεις συγκεκριμένα κομμάτια ολόκληρα και ακριβώς, και περισσότερη στη μηχανική που θα σε οδηγήσει στο να τα βγάζεις εν καιρώ. Καλύτερα δηλαδή να πάρεις κάποια συγκεκριμένα licks του σόλο και να τα εξασκήσεις συστηματικά σαν ένα είδος άσκησης. Όταν θα τα βγάλεις σωστά και με μετρονόμο σαν λούπα, προχωράς παρακάτω.

 

 Μην παίρνεις το κομμάτι σαν στόχο, δες το καλύτερα σαν άσκηση, σαν σκαλί για να πας παρακάτω.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2022 στις 12:26 ΠΜ, fusiongtr είπε

και θα πήγαινα στο "εύκολα ακκόρντα-εύκολο σόλο", αλλά για κομμάτια που σου αρέσουν μόνο.

 

Αυτό!

 

Κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντικό να παίζεις κομμάτια που σε κάνουν να γουστάρεις, ακόμα και αν δεν βγαίνουν ολόκληρα σε πολύ καλό επίπεδο.

Μην έχεις σα γνώμονα μόνο το πολύ εύκολο.

Και εγώ με paranoid ξεκίνησα αλλά Παναγίτσα μου και αν το έπαιζα καλά.... ουρλιαζαν τα σκυλιά :classic_laugh: όσα τμήματα του όμως μου ακούγονταν σωστά με ανέβαζαν φουλ!

 

Όπως και να'χει, να τολμάς.

Πραγματικά δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι.

Έχω βάλει την ταμπλατούρα στο TuxGuitar και παίζει στο repeat κομμάτι κομμάτι, με αργό τέμπο στην αρχή ανεβάζοντας σιγά σιγά (δεν φτάνω βέβαια στο κανονικό τέμπο του τραγουδιού).

Ως μεθοδολογία είναι οκ ή μαθαίνω λάθος και θα αποκτήσω κακές συνήθειες που δε θα με διευκολύνουν στο μέλλον?

 

(Δε ξέρω γιατί αλλά το έχω πάρει λίγο πατριωτικά)

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου είναι ότι καλό ειναι να μάθουμε να δουλεύουμε με όλους τους τρόπους, ειδικά με εκείνους που περιέχουν το αυτί ως κύριο αισθητήριο όργανο. Θα έλεγα ότι είναι πολυ καλό να μάθεις δουλεύεις με ταμπλατουρα. Θα σου χρειαστεί σε πολλά κομμάτια. Σε άλλα κομμάτια θα χρειαστεί να βγάλεις με το αυτι καποια μέρη. Σε άλλα παρακολουθώντας ένα training video.

Και το μάτι, βέβαια, είναι εξίσου σημαντικό να το δουλεύουμε. Έχω ακούσει για περιπτώσεις που κιθαριστας βγάζει ολόκληρο λάιβ χωρίς να ακούει το τι παίζει, μόνο βλέποντας την ταστιέρα.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις, για να έχεις πειστικο αποτέλεσμα, πρέπει (αφότου έχεις μάθεις τις νότες του σόλο) να προσπαθήσεις να το γκρουβαρεις σωστά. Δεν φτάνει μόνο να είναι στον μετρονομο, αλλά πρεπει να παρασέρνει τα χέρια σου ο ρυθμός του κομματιού, και να γίνεται ένα "σώμα". Το τελευταίο, θα αργήσει λίγο, αλλά είναι θέμα εξάσκησης. Πρέπει να το έχεις και αυτό στο νου. Δεν αρκεί να παίζεις τις νότες, αλλά να τις παίζεις τη σωστή στιγμή και με τον σωστό τρόπο.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/6/2022 στις 10:12 ΜΜ, Phoenix2022 είπε

Καλησπέρα.

Ξεκίνησα από τον Σεπτέμβρη μαθήματα κιθάρας.

Μαθαίνω τμήματα τραγουδιών παράλληλα με ασκήσεις.

Προσπαθώ να μάθω το σόλο του Paranoid. Σε χαμηλό tempo, σιγά-σιγά.

Ενώ έμαθα όλες τις νότες, αυτό που παίζω είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Ένα πράγμα που ενώ είναι οι σωστές νότες, δεν ακούγεται αυτό που πρέπει. Έχει πολλά pull, hammer και bend τα οποία όμως καταφέρνω.

Προσπαθώ να το σπάσω κομμάτι κομμάτι, το ακούω σε χαμηλό τέμπο αλλά δεν βγαίνει άκρη.

Θα ρωτήσω τον δάσκαλο όταν ξαναέχω μάθημα, αλλά δυστυχώς τελειώνουν και τα μαθήματα λόγω καλοκαιριού.

Εκτός από επανάληψη-εξάσκηση-επανάληψη-εξάσκηση, ακρόαση του κομματιού και μελέτη της ταμπλατούρας, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;

Κάποια συμβουλή, κάτι να προτείνει κάποιος έμπειρος;

Ευχαριστώ!

 

γεια σου φιλε, δε μας ειπες ποσο καιρο εχει που ξεκινησες να παιζεις απο το 0! ''Κάποια συμβουλή, κάτι να προτείνει κάποιος έμπειρος'' ο καλυτερος δασκαλος πλεον ειναι το διαδυκτιο και ειναι και χωρις λεφτα...! και αν το κυνηγησης μονος σου μεσω διαδικτιου(αρκει να σ αρεσει και να το βαλης πεισμα) θα γινεις πρωτο παικτακη για αρχη και μετα ειναι στο χερι σου να το πας μεχρι οπου θελεις! βασικο, https://www.rihardos.gr/el/ΒΙΒΛΙΟ-ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ-ΘΕΩΡΙΑ-ΜΟΥΣΙΚΗΣ-ΤΑΞΗ-2η-w399964001.html

τρεις τομοι(θα τα διαβασης μονος... σε ενα παιδακι πρωτη δημοτικου να τα δωσης θα τα βγαλη περα) αυτα απο μενα με αγαπη, διαδυκτιο...(οποιος ψαχνει βρισκη) μαθηματα μεσο skype εδω στο noiz, και θεωρια μουσικης! αυτα απο μενα και πανω απ ολα να ακους μουσικη θα κουρδιστη το αυτη σου  

6 λεπτά πριν, nickrahm είπε

γεια σου φιλε, δε μας ειπες ποσο καιρο εχει που ξεκινησες να παιζεις απο το 0! ''Κάποια συμβουλή, κάτι να προτείνει κάποιος έμπειρος'' ο καλυτερος δασκαλος πλεον ειναι το διαδυκτιο και ειναι και χωρις λεφτα...! και αν το κυνηγησης μονος σου μεσω διαδικτιου(αρκει να σ αρεσει και να το βαλης πεισμα) θα γινεις πρωτο παικτακη για αρχη και μετα ειναι στο χερι σου να το πας μεχρι οπου θελεις! βασικο, https://www.rihardos.gr/el/ΒΙΒΛΙΟ-ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ-ΘΕΩΡΙΑ-ΜΟΥΣΙΚΗΣ-ΤΑΞΗ-2η-w399964001.html

τρεις τομοι(θα τα διαβασης μονος... σε ενα παιδακι πρωτη δημοτικου να τα δωσης θα τα βγαλη περα) αυτα απο μενα με αγαπη, διαδυκτιο...(οποιος ψαχνει βρισκη) μαθηματα μεσο skype εδω στο noiz, και θεωρια μουσικης! αυτα απο μενα και πανω απ ολα να ακους μουσικη θα κουρδιστη το αυτη σου  

οτι θελεις στηλε μηνυμα πμ

its rock n roll. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2022 στις 9:51 ΠΜ, Phoenix2022 είπε

Ως μεθοδολογία είναι οκ ή μαθαίνω λάθος και θα αποκτήσω κακές συνήθειες που δε θα με διευκολύνουν στο μέλλον?

 

Μια χαρά το πας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα, αν φυσικά σου αρέσει το τραγούδι αυτό, το Brothers in arms των Dire Straits. Μπορεί να είναι μπαλαντοειδές, αλλά εμένα με είχε βοηθήσει ανάμεσα στα μεταλ νιάτα μου, να δώσω σημασία στην απόδοση της κάθε νότας και φράσης όσο τελειότερα και πιο εκφραστικά γίνεται κι ας το έπαιζα με πένα. Να βρω ακριβώς σε ποιο σημείο της ταστιέρας και πώς παίζει την κάθε νότα ώστε να ακούγεται έτσι κτλ.Είναι σχετικά αργό, έχει πολλές φρασούλες μέσα, μικρές και μεγαλύτερες οι οποίες έχουν αρκετές κοινές νότες και όσο το παίζεις και ενσωματώνεις τις τεχνικές που έχει, παίζεται και ακούγεται καλύτερα, καθαρότερα, αποκτάς έλεγχο στα σηκωματα κλπ. Βοηθά επίσης γιατί πρέπει να παρακολουθείς τις εναλλαγές ακόρντων που κάνει το πλήκτρο για να βρεις πού και πότε θα μπεις και πότε θα αλλάξεις φράση.

Πάντως, για τη δική σου περίπτωση, ίσως θα ήταν πιο αποτελεσματικό να παίζεις περισσότερο με το αυτί και να χρησιμοποιείς τα tabs μόνο για να βρεις κάποια νότα και όχι την ώρα που παίζεις το σόλο.

 

Καλή επιτυχία γενικότερα και μην τα παρατήσεις γιατί θα σε αποζημιώσει σίγουρα 

 

 

Επεξεργασμένο από Apaleftos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας αν και καθυστερημένα.

Το άφησα για την ώρα αλλά δεν το παρατάω.

Δοκιμάζω διάφορα ριφάκια το καλοκαίρι μέχρι να ξαναρχίσουν τα μαθήματα τον Σεπτέμβρη.

Κάτι ψιλοκαταφέρνω απο δω και απο κει, απλά η τελειομανία μου σε συνδυασμό με την βιασύνη και την ανυπομονησία μου, με κάνουν να διαλέγω δύσκολους στόχους και να σπάω τα μούτρα μου.

Δεν τα παρατάω όμως.

Να είστε καλά!

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου