Προς το περιεχόμενο

Τριαδα ξύλινων πνευστων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι!!

@Ali Barout γι' άλλη μια φορά ήσουν κατατοπιστικοτατος. Πραγματικά οι συμβουλές σου με βοήθησαν παρα πολυ και μου έλυσες όλες τις αποριες.  Να είσαι πάντα καλά!

@gmoukou και @fusiongtr σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη βοηθεια και τη συμμετοχή στο θέμα. Να είστε καλά!

@Ali Barout Όσον αφορά το quartino, ο μουσικός που έχουμε είναι πράγματα άψογος και κορυφαίος, τόσο σαν μουσικός, όσο και σαν άνθρωπος. Είμαστε τυχεροί που είναι μαζί μας.

Για το κλαρινέτο sib πολύ σωστα κατάλαβες, αυτό είναι και οχι κλαρίνο με κερί και τετοια. Απλά εγώ από συνήθεια τα λέω έτσι.

Τα τελευταία λόγια που έγραψες δεν ήταν ούτε αχρείαστες ασυναρτησίες ούτε κίνδυνολογια. Ήταν πάρα πολύ σημαντικά και ήταν μια τάση (από τους μη πνευστους μουσικους) που πήγαινε να βγει σε κάποιες προβες που κάναμε. Τα λαμβάνω πολύ σοβαρά υπ'οψιν. Πάντα πρέπει να υπάρχει στενή συνεργασία με τους μουσικούς στην όλη προσπάθεια.

Κάτι τελευταίο. Έχω ακούσει ότι ένα πολύ καλό μικρόφωνο για πνευστα ειναι το Shure Sm57. Θα ήθελα μια γνώμη γι'αυτο, αλλά εκτός αυτού να πω ότι υπάρχουν ήδη τα Shure Beta 58a, Shure SM58 και Sennheiser E945. Αυτά θα μπορούσαν να κάνουν μια κάπως καλη δουλειά στα πνευστα η θα ήταν εντελώς χάλια σαν ήχος; Το ρωτάω μήπως γλιτώσουμε πιθανά έξοδα.

Η ολη παραπανω προσπάθεια αφορα το στήσιμο μιας όσο το δυνατόν καλύτερης και σοβαρής ορχηστρας (το ίδιο και στον ήχο της φυσικα) με ενα καλοστημένο πρόγραμμα ελαφρολαικο μεγιστης διαρκειας 40-45 λεπτών, η οποία είναι παρακλάδι κάποιας ήδη υπάρχουσας φιλαρμονικης (εξου και το quartino) με σκοπό να χρησιμοποιηθεί σε κάποιες εκδηλώσεις που πιθανόν να της ζητηθούν.

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα!!

Καλή σας μέρα!

 

Επεξεργασμένο από fasma88
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fasma88 είπε

Κάτι τελευταίο. Έχω ακούσει ότι ένα πολύ καλό μικρόφωνο για πνευστα ειναι το Shure Sm57. Θα ήθελα μια γνώμη γι'αυτο, αλλά εκτός αυτού να πω ότι υπάρχουν ήδη τα Shure Beta 58a, Shure SM58 και Sennheiser E945. Αυτά θα μπορούσαν να κάνουν μια κάπως καλη δουλειά στα πνευστα η θα ήταν εντελώς χάλια σαν ήχος; Το ρωτάω μήπως γλιτώσουμε πιθανά έξοδα.

Εδώ (δε) θα μπω ίσα ίσα σε ξένα χωράφια, ίσα ίσα θα κοιτάξω από το φράχτη, μιας και εδώ στο φόρουμ υπάρχουν ΠΟΛΥ καλοί ηχολήπτες που μπορούν να δώσουν απείρως χρησιμότερες συμβουλές. Εγώ απλά να πω ότι αυτό που με προβληματίζει πάντα στο πιάσιμο του κλαρίνου είναι ότι όταν είναι κλειστό το όργανο, εκεί στο σι μέσα στο πεντάγραμμο, ή στο μι στον πάτο, το όργανο "εκπέμπει" πολύ από την καμπάνα, και είναι πειρασμός να σκεφτεί κανείς να το "πιάσει" με μικρόφωνο από κάτω. Αλλά όσο ανοίγει το όργανο, ο ήχος διαχέεται πιο πολύ από το σώμα γύρω από τις τρύπες, με αποτέλεσμα στο λα - σι ύφεση που είναι  όλο ανοιχτό να έρχεται πολύ ασθενές το σήμα, και πάντα το όργανο γύρω από τη γέφυρα να εξαφανίζεται και να εμφανίζεται. 2 δυναμικά μικρόφωνα, ένα πάνω ένα κάτω; 1 πυκνωτικό μικρού διαφράγματος λίγο πιο μακριά; Για τον καθένα; Για όλους ΣΥΝ τα δικά τους δυναμικά; Ομολογώ δεν ξέρω. Αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ να μάθω!

 

Εδιτ: Α καλά, δε σχολίασα τα μικρόφωνα. Τα μικρόφωνα είναι όλα καλά και δοκιμασμένα. Βέβαια είναι όλα δυναμικά υπερκαρδιοειδή, που πιάνουν λίγο στενά. Πειραματιστείτε στις πρόβες με την τοποθέτηση, χαμένα δεν πάνε σίγουρα!

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου