Προς το περιεχόμενο

DIY Superfunk Jazzmaster


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Παμε δηλαδη  ,για οσους δεν το εχουν καταλαβει,  ανερυθρίαστα για OW MH, 66 Jazzmaster , την ομορφοτερη ΙΜΗΟ κιθαρα που εχει κατασκευαστει ποτε και την οποια την θελω απο μικρο παιδι σαν ημΑνε 😂

Και άλλη κιθάρα; Ζεις επικίνδυνα λαίμαι... Η σύζυγος τι άποψη έχει επί του θέματος;

 

Πάντως το κούτσουρο δείχνει κούκλα και o argy έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για CEO της Fender. 

 

Μπράβο στον κατασκευαστή (που διάγει μέρες παραγωγικής φρενίτιδας) 😎 και καλορίζικη σε εσένα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η σύζυγος τι άποψη έχει επί του θέματος;

 Μα η σύζυγος με πιέζει να παίρνω κιθαρες,τις αρέσουν. 

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα. 

Να φανταστείς στο προηγούμενο σπίτι είχα 14 κιθαρες και 3 ενισχυτές μαζί με όλο το στούντιο στο ΣΑΛΟΝΙ.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mkm είπε

Πολύ καλή δουλειά! Και κορυφαία σπεκσ.

Ξέρουμε το τελικό βάρος με το obeche σώμα?

Όχι ακόμη, θα το ζυγίσω όταν βάλω πάνω όλα τα παρτς. Πιστεύω γύρω στα 3 κιλά να βγει.

 

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Σας καταγγελΝω εδώ και τώρα!

 

Σιγανοπαπαδιες....

 

Θα πάρεις τη δόση σου πριν ταξιδέψει ! Θα σε καλέσουμε στη συνεύρα.

 

38 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Είσαι έμπειρος, μην φοβάσαι τίποτα, θα καταφέρεις μια χαρά 😉

 

Btw νομίζω ότι οι "χειροποίητες" (ναι, ξέρω....) κιθάρες κουβαλάνε από κατασκευής τους ΠΟΛΥ mojo !

Θενξ! Στα μέρη εδώ το μότζο το λένε τσίπουρο ή ρακί, αλλά δεν το τιμώ την ώρα της κατασκευής για ευνόητους λόγους!

 

 

34 λεπτά πριν, mpamps είπε

Φοβερή! Μου έφτιαξες τη μέρα. 

 

Έχω μια ερώτηση: Πόσο καιρό πήρε η κατασκευή της;

 

Νομίζω ότι από το Δεκέμβριο την παλεύουμε τη φάση... οι ώρες που αφιερώνω είναι το πολύ δύο την εβδομάδα... ίσως και καμία ανάλογα με τη δουλειά.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και άλλη κιθάρα; Ζεις επικίνδυνα λαίμαι... Η σύζυγος τι άποψη έχει επί του θέματος;

 

Πάντως το κούτσουρο δείχνει κούκλα και o argy έχει θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για CEO της Fender. 

 

Μπράβο στον κατασκευαστή (που διάγει μέρες παραγωγικής φρενίτιδας) 😎 και καλορίζικη σε εσένα.

 

Να αναφέρουμε εδώ ότι το πρότζεκτ είναι ενεργοποιημένο με ΠΟΛΥ αργούς ρυθμούς εδώ και πάρα πολύ καιρό. Αρχίζω να πιστεύω ότι  ο διμσόνιξ είχε ένα δίκιο. Απλά είπα να τις μαζέψω όλες τις φωτόζ και να τις ποστάρω όλες μαζί.

 

Μερικές λεπτομέρειες ακόμη:

 

Το rosewood λυγίστηκε σταδιακά. Με τη χρήση heat gun. Όταν δοκίμασα να λυγίσω μιαν άλλη ταστιέρα κατευθείαν στα 9.5'' ράδιους έσπασε παρόλο που τη ζέστανα. Οπότε .... πήρα κάποια κσύλα που ήταν ...διακοσμήτικά και τα έκανα ράντιους 16, 12 , 9.5 και 7.25.

 

Λύγισα πρώτα 16 ... έβαλα rubber bands. Μετά από 4 μέρες είχε γίνει σαν κεραμίδι. Μετά 12 και τέλος 9.5''.

 

Αφού λοιπόν η ταστιέρα απέκτησε φυσική κούρμπα και είχα κλείσει το τρασροντ κανάλι, έκανα ράντιους στο μαπλ του μανικιού. Μετά ήταν σαν να ενώνω αρσενικό θηλυκό.

 

Κάποια δυσκολία ήταν μετά ότι σε αυτή τη φάση έπρεπε να ρυθμίσω το φαλτσοκούτι μου ώστε να κόψω τάστα πάνω στην κολλημένη ταστιέρα. Εδώ του φέρθηκα σαν να ήταν 1 - πις μανίκι τύπου τέλε ή στρατ. Έχω κανει 4-5 από δαύτα οπότε δεν ήταν πολύ μεγάλο. πρόβλημα.

Τα blocks φαίνεται στη φωτό ότι σημαδεύτικαν με χαράκι και μολύβι και σκάφτηκαν με δρέμελ.

 

Έπειτα για να κολλήσουν έβαλα ραμπερ μπάντς για να λυγίσουν και να γλυτώσω το πολύ τρίψιμο.

 

Το μπάηντεν έγινε με τζιγκ ακουστικής και μου έλυσε τα χέρια. Επειδή υπήρχε ήδη κούρμπα ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να βγει σωστό με το χέρι. (ΠΙστέψτε με δοκίμασα και παραλίγο να τα κάνω μαντάρα.)

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα.Εύγε.

Ιδιαίτερη αδυναμία η Jazzmaster μιας και ήταν η πρώτη ηλεκτρική που έπαιξα.Μια μαύρη με ταρταρούγα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geka είπε

παλευω ενα χρονο τωρα να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν χρειαζομαι jazzmaster. Δεν υπαρχει σωτηρια τελικα.

Καμία απολύτως!! Πού να αρχίσουμε και τις Τζάγκιουαρ!!

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, argytar είπε

Να αναφέρουμε εδώ ότι το πρότζεκτ είναι ενεργοποιημένο με ΠΟΛΥ αργούς ρυθμούς εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Ομολογώ ότι μου χάλασες το όνειρο. Τώρα που έχεις πέσει με τα μούτρα στις απαιτητικές ... σκάφες και semi hollow, το φαντάστηκα αλλιώς. Ότι οι solid body είναι για... πρωινό.    

 

Αλλά πάντα οι χρόνοι είναι του μάστορα και αυτό είναι απαραβίαστο. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πςςςς...άααααλλο λέβελ λέμε!!

 

Argy, με 2 χιλιοστά ταστιέρα (αν κατάλαβα καλά) και μάλιστα λυγισμένη, δε φοβήθηκες να κόψεις για τάστα; θέλεις γύρω στο 1,5 χιλιοστό βάθος αν θυμάμαι καλά...Λίγο το ψωμί που μένει από κάτω. Τα inlays φαντάζομαι μπήκαν πιο ρηχά.

 

SF μεγειές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mikeRORY είπε

Πςςςς...άααααλλο λέβελ λέμε!!

 

Argy, με 2 χιλιοστά ταστιέρα (αν κατάλαβα καλά) και μάλιστα λυγισμένη, δε φοβήθηκες να κόψεις για τάστα; θέλεις γύρω στο 1,5 χιλιοστό βάθος αν θυμάμαι καλά...Λίγο το ψωμί που μένει από κάτω. Τα inlays φαντάζομαι μπήκαν πιο ρηχά.

 

SF μεγειές!!


Καλησπέρα! Η ταστιέρα είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στα τρία χιλιοστά. Η κοπή έγινε με πολλή προσοχή και… στο χέρι, οπότε δεν ξεφύγαμε. Είχα ρυθμίσει το ύψος περίπου στο 1.5 χιλιοστό και μετρώντας ένα-ένα μετά το βάθος σε κάθε τάστο συμπλήρωσα όπου χρειαζόταν με κατά τόπους … πριονιές!

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου