Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και τα προβλήματά τους


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Ο άλλος ο τσάκαλος δίπλα γνέφει συγκαταβατικά! Καταλαβαίνει!!!

 

Τι να κάνει?

Στον τρελό πρέπει να δείξεις ότι τον καταλαβαίνεις, αλλιώς μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

 

Σκέψου δηλαδή τι θα άκουγες αν ήθελε ο Μίνος να αγοράσει την φωτογραφική μηχανή.

 

 

 

μήπως τελικά δεν έπρεπε να τα κόψω τα αθλητικά?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
20 hours ago, dimsonic said:

Πχ υπάρχει αγγελία για αντικείμενο στο νοιζ, σχεδόν κράχτης, σε πολύ καλή τιμή που παραμένει κανα χρόνο αμετάβλητη. Ο πωλητής δεν γνωρίζει κάν περι του αντικειμένου (ρώτησα μερικές απλές ψαρευτικές ερωτήσεις και πήρα απαντήσεις ...της πλάκας) ενώ ο πωλητής εμφανίζεται να έχει δραστηριότητα σχεδόν άσχετη με το αντικείμενο γεγονός που σε προβληματίζει για την προελευση του αντικειμένου. Όπως και νάχει το αντικείμενο παραμένει και κανείς δεν ενδιαφέρεται. Δεν αποκλείω βέβαια να βρέθηκε στα χέρια του με τον α ή β τρόπο, αλλά η άγνοια δεν είναι αμάρτημα, αντίθετα όταν κρύβεται η άγνοια σε βάζει σε υποψίες.

 

Επειδή γίνεται καθημερινός έλεγχος στις ύποπτες αγγελίες και επειδή υπάρχει και το κουμπάκι "αναφορά στη διαχείριση" που τον προκαλεί συχνά, αν θες για να μην μένουν υποψίες, πάτησε το στην συγκεκριμένη με το σχόλιο σου να το διερευνήσουμε μπας και ισχύει αυτό που λες.

 

Και ενω προσπαθούμε να προστατεύουμε με ότι μέσα διαθέτουμε τα προσωπικά δεδομένα παρα τις σαφείς οδηγίες μας τηλέφωνα δημοσιεύονται μεσα στο κείμενο της αγγελίες (για να το βλέπουν περισσότεροι δήθεν), καθιστώντας τον κάτοχο, ευάλωτο σε κάθε κακόβουλη χρήση.

 

Στα υπόλοιπα:

Quote

 

1. ανορθόγραφα μηνύματα ενδιαφερομένων που πολλές φορές δεν βγάζουν νόημα

2. μηνύματα με σπαστά ελληνικά

 

Νομίζω σου απάντησαν τα παιδιά παραπάνω.

Quote

 

3. προφίλ με ξένα ονόματα πχ John West ή βλακώδη φεϊσμπουκικά "μελαχρινούλι" κλπ

4. ερωτήσεις του στυλ "είναι διαθέσιμο" ιδίως όταν η αγγελία έχει μπει πριν λίγες ώρες

5. ενδιαφέρον να "κρατηθεί" το αντικείμενο με ρελάνς στην τιμή

 

Κι εδω πιστεύω πως σαν ενήλικας πρέπει να είσαι σε θέση να διαπραγματευτείς την αγγελία σου. Είναι παιδαριώδη διλήμματα αλλά και θέμα... αισθητικής με ποιον συναλλάσσεσαι.

Quote

 

6. εμφανής παντελής άγνοια για το αντικείμενο ή την κατάστασή του, απλά και μόνο να γίνει επικοινωνία ιδίως τηλεφωνικά

7. δήθεν ανάγκη να επικοινωνήσει με σας κάποιος "γνώστης" διότι αυτοί "ενδιαφέρονται" αλλά "δεν γνωρίζουν απ αυτά"

 

 

Εδω μπορεί να είσαι και υπερ του δέοντος καχύποπτος. Ιδιαίτερα για το πρώτο. Το δεύτερο δεν γνωρίζω να έχει τύχει αλλά μη ξεχνας πως οι πρώτες κιθάρες π.χ. αποκτώνται με την έγκριση του δασκάλου "που ξέρει".

 

Quote

8. Αίτημα για επανάληψη αποστολής φωτογραφιών με mail, διότι για κάποιο λόγο δεν μπορούν να τις δουν στις πλατφόρμες

Είναι πολλοί αυτοί που δεν προσέχουν τις φωτογραφίες που ανεβάζουν, ενω αυτες είναι το eye candy που θα γυαλίσει στον υποψήφιο αγοραστή. Μέχρι στιγμής δεν έχει φανεί πως δεν είναι αρκετές οι 6 που επιτρέπονται στη σελίδα μας. Ξέρεις πόσες αγγελίες λένε "θα στείλω φωτογραφίες στους ενδιαφερόμενους;"

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

@Yannis Methenitis

 

όλα όσα απαρίθμησα, τα απαρίθμησα ως εμπειρία και ως συμβουλές προς τρίτους, όχι για πάρω οδηγίες. (και ξεκαθάρισα ότι αφορούν μεγάλες πλατφόρμες και όχι το νοιζ)

 

Μου έχουν τύχει πάρα πολλά. Ακόμα και προσπάθησε να με "καθοδηγήσει" κάποιος να μου δείξει πως "να του" καταθέσω χρήματα στο λογαριασμό του αντί να καταθέσει αυτός.

Τα λέω λοιπόν για να έχει το νού του ο κόσμος.

 

Για το 7.

Είναι διαθέσιμο; Ένα τηλ για να σας πάρει ο δάσκαλός μου που ξέρει καλύτερα;

 

για το 8.

χτες έστειλαν απάντηση στη σύζυγο να τους δώσει με mail τις φωτογραφίες που ήταν στην πλατφόρμα (φβ) γιατί δεν φαίνονταν καλά.

 

 

(για την εδώ αγγελία ίσως τα πούμε κάποια στιγμή)

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, όντως έχουν αυξηθεί οι απάτες. Εμένα πήγαν να με δαγκώσουν πριν από κανα μήνα στο μαγαζί, αλλά το πήρα πρέφα, και όταν ο "έτσι" είπε του ξαδέρφου "Θα σου στείλω λινκ στο κινητό να το πατήσεις για να σου βάλω τα λεφτά", απλά επιβεβαιώθηκα.

 

Οπότε, το νου μας. Δε δίνουμε ΠΟΤΕ στοιχεία, ΠΟΤΕ usernames, ΠΟΤΕ κωδικούς, δεν μπαίνουμε ΠΟΤΕ σε ebanking μέσω αναζήτησης google. IBAN δώστε αν θέλετε και σε αγνώστους μπας και φιλοτιμηθεί κανένας να βάλει κανα φράγκο. Εγώ περιμένω πώς και πώς να μου κλέψει κάποιος το ασύρματο POS και να αρχίσει να γυρνάει να χρεώνει κάρτες, αλλά εις μάτην.🤣

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν, λέμε αν, στραβώσει το πράγμα και σας τηλεφωνήσει κάποιος από κινητό, προφασιστείτε κάτι κλείστο το και πείτε να σας ξαναπαρει σε 5 λεπτά. Στο μεταξύ ψάξτε το τηλέφωνο στο ιντερνετ. Εχει πολλά μαρκαρισμένα τηλέφωνα. Θα γλυτώσετε τη σύγχηση.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όποτε βαράει άγνωστο τηλέφωνο, και ακούω φωνή να μου λέει "καλησπέρα σας, είστε ο τάδε?" λέω συνήθως "μόνο για ρεύμα μην μου μιλήσετε".

Και το κλείνουν μόνοι τους.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα συγγνώμη που... το θέμα, αλλά δεν μπορώ. Φαντάζομαι:

 

- ΝΤΡΙΙΙΙΝ!

- Παρακαλώ;

- Είστε ο κύριος Τάδε;

- Μόνο για ρεύμα μην μου μιλήσετε.

- Όχι, προς Θεού!

- Τότε, περι τίνος πρόκειται;

- Σας ενδιαφέρει το Bitcoin?

- ... Για πες...

- Γνωρίζετε ότι η εξόρυξη Bitcoin είναι ενεργοβόρα; Ποιος καλύτερος τρόπος να προστατέψετε την επένδυσή σας από το να έρθετε στο προνομιακό μας πρόγραμμα ενέργειας της...

-ΚΛΑΚ.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου