Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση καθώς είμαι άσχετος με το θέμα των ηχείων.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα σύστημα 2.1 ηχείων (https://at.yamaha.com/files/download/other_assets/3/335353/YST-MS201.pdf) για μπροστά, και 2 ηχεία πίσω από στερεοφωνικό, συνδεδεμένα στον υπολογιστή μου.

Επειδή τα 2.1 μου κάνουν νερά τώρα, θέλω να πάρω ένα καινούργιο σύστημα.

Με ενδιαφέρει όμως και η αναπαραγωγή (βλέπω Blu-rays και UHDs στον υπολογιστή) αλλά και η μουσική δημιουργία (ορχηστρικής κλασσικής μουσικής).

 

Υπάρχουν κάποια 5.1 ηχεία που να είναι κατάλληλα και για τα 2;

Γιατί βλέπω τα μόνιτορ είναι σύστημα 2 ηχείων.

Δε θέλω να πάρω και μόνιτορ, και 5.1 ηχεία υπολογιστή.

 

Δυστυχώς όμως ο προϋπολογισμός μου, δεν είναι αρκετός. Άντε μέχρι 500 ευρώ το πολύ.

Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα άλλο ξένο φόρουμ, μου πρότειναν αυτά:

https://www.presonus.com/products/Eris-E35

https://www.presonus.com/products/eris-sub8

 

Αλλά για το κεντρικό ηχείο  φαντάζομαι θα'πρεπε να πάρω κάτι άλλο, π.χ. αυτό;

https://www.skroutz.gr/s/7521629/Presonus-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-Eris-E44-85W-Τεμάχιο-Μαύρο.html

 

Επί τη ευκαιρία, η motherboard που έχω είναι αυτή:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf

(σελ. 14-15 οι υποδοχές για τα ηχεία - για ένα σύστημα 5.1 χρειάζομαι 3 καλώδια)

και ο χώρος μου είναι ένα σαλόνι 3,5x3,3μ, βέβαια είναι ενιαίο με κουζίνα που χωρίζονται με ένα πάσο, οπότε ο ήχος διαχέεται και κει.

 

Έχει κανείς εμπειρία από τα presonus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Σε ένα άλλο ξένο φόρουμ, μου πρότειναν αυτά:

https://www.presonus.com/products/Eris-E35

https://www.presonus.com/products/eris-sub8

 

Αλλά για το κεντρικό ηχείο  φαντάζομαι θα'πρεπε να πάρω κάτι άλλο, π.χ. αυτό;

https://www.skroutz.gr/s/7521629/Presonus-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-Eris-E44-85W-Τεμάχιο-Μαύρο.html

 

Επί τη ευκαιρία, η motherboard που έχω είναι αυτή:

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf

(σελ. 14-15 οι υποδοχές για τα ηχεία - για ένα σύστημα 5.1 χρειάζομαι 3 καλώδια)

και ο χώρος μου είναι ένα σαλόνι 3,5x3,3μ, βέβαια είναι ενιαίο με κουζίνα που χωρίζονται με ένα πάσο, οπότε ο ήχος διαχέεται και κει.

 

Έχει κανείς εμπειρία από τα presonus;

Επειδη το μπατζετ ειναι ελαχιστο θα προτεινα την αγορα 5 ιδιων ενεργων πχ fostex pm04 ή αναλογων. Το σαμπ το εχεις.

Πιστεύω ειναι απαραιτητο τα 5 να ειναι περιπου συχνοτικα ιδια. Μην μπλεξεις ενεργα με μη ενεργα.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μην μπλεξεις ενεργα με μη ενεργα.

Συγγνώμη, δεν ήξερα τη διαφορά ενεργών και μη ενεργών ηχείων και το έψαξα στο ιντερνετ.

Αυτά που παρέθεσα ενεργά δεν είναι όλα;

 

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι. Απλα τα yamaha τα ξεχνας ειναι ηχεια για υπολογιστη. 

Το ιδιο και το σαμπ βλεπω τωρα ειναι μαλλον καλο για τα δικα του ηχειακια.

Δεν τρελλαινομαι για τα presonus.

Εμπιστεύομαι τα fostex περισσοτερο ή πχ αντίστοιχα mackie ή jbl.

 Δουλευω το pm04 σχεδον 8 χρονια και ειναι εξαιρετικο.

Αρα βρες κατι απο ο,τιδηποτε με 6αρι 8αρι για σαμπ. Τωρα μεσαιο δεν ξερω αν δινει η fostex ενα μονο. Εγω στην αναγκη θα επαιρνα 3 ζευγη.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση αγοράς πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις προτεραιότητες σου ως προς τις ανάγκες σου σε σχέση πάντα με το μπάτζετ που διαθέτεις...

 

πρώτο στάδιο είναι το να κατανοήσεις κάποιες αντικειμενικές (το δυνατόν) "σταθερές"...

 

- αξιόλογο home cinema σύστημα έστω και entry level που θα σου δώσει μια αίσθηση κινηματογραφικής εμπειρίας με 500€ σύνολο, δεν υπάρχει (κατά κανόνα)*...

- με αρκετά κάτω από τα 500 (250-300) μπορείς να έχεις ένα ικανοποιητικότατο για σπιτική χρήση ζευγάρι studio monitor...

- ο αδύναμος κρίκος και η ποθητή ισοροπία σε κάθε ηχητική αλυσίδα συσκευών αναπαραγωγής είναι εκ των ουκ άνευ... και o αδύναμος κρίκος και για τις δυο χρήσεις που ενδιαφέρεσαι είναι η onboard κάρτα ήχου σου... δυστυχώς ότι συνδέσεις πάνω της θα υποβιβάσει τις όποιες δυνατότητες του στα χαμηλά ποιοτικά όρια που αυτή θα του θέσει... με άλλα λόγια δεν φτάνει να πάρεις καλά μόνιτορ αλλά χρειάζεσαι απαραίτητα και ανάλογης ποιότητας κάρτα ήχου για τον υπολογιστή σου (εκτός αν πάρεις μόνιτορ με ενσωματωμένο dac)... το ίδιο ισχύει και για το hc...

 

δυστυχώς όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα δεν είναι εύκολα και "καθαρές" επιλογές all in one δεν υπάρχουν... πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις και "υβριδικές πατέντες" για να αξίζει τον κόπο να εκταμιεύσεις...

 

προσωπικά μπορώ να σου πω μόνο τι θα έκανα εγώ στη θέση σου...

στην 1η  περίπτωση που θα με ενδιέφερε πολύ η παραγωγή μουσικής στο σπίτι αλλά δεν θα μπορούσα να αποχωριστώ και την ιδέα μιας τηρουμένων των αναλογιών ικανοποιητική κινηματογραφική εμπειρία στο σαλόνι μου, θα έπαιρνα ένα καλό ζευγάρι 5άρια μόνιτορς που θα χρησιμοποιούσα καθαρά για μουσική (παραγωγή και ακρόαση) όπως πχ τα κλασικά πλέον στο entry level JBL 305P MKII

 

20181112162334_jbl_305p_mkii.thumb.jpeg.79879e33c64ed667ee6bb46580414317.jpeg

 

και μια ανάλογη τους κάρτα ήχου όπως η Audient iD4 MKII ...

16161326_800.jpg.621ccfe63827b5d88a8048199e7c3a13.jpg

όσο για θέαση με όσα περίσσευαν (και κάτι τις ακόμα μια και πουλιέται πια κάτω από τα 200€), θα έψαχνα σε μεταχειρισμένο (δυστυχώς δεν βγαίνει πλέον) το μοναδικό φθηνό σύστημα που έχω ακούσει και με έπεισε από την πρώτη στιγμή ότι αξίζει τον κόπο να του αφιερώσω 2 ώρες για να δω μια ταινία (και όπως έχω ξανά αναφέρει στο παρελθόν το έχω πλέον χρόνια και δεν θα το αποχωριστώ ποτέ παρότι τα στάνταρ μου είναι πολλαπλάσιας τιμής😎)... το Logitech Z-5500*...

134000646.jpg.06d5198050a354ce817063990e9a7370.jpg

 

λόγω του 10ριού sub και της πιστοποίησης THX αν το συνδέσεις ψηφιακά στην μητρική σου (παρακάμπτοντας ουσιαστικά την κάρτα σου) το ηχητικό αποτέλεσμα (πάντα για ταινίες μιλάμε πλέον γιατί μουσική "δεν παίζει" όπως και όλα τα ομοειδή του) ξεφεύγει κατά πολύ ποιοτικά από ένα τυπικό pc multimedia σύστημα και θεωρώ απίθανο να μην σε ικανοποιήσει ειδικά σε αυτόν τον χώρο που αναφέρεις ότι προορίζεις να καλύψεις...

 

τώρα στην 2η περίπτωση που θα ήθελα ένα σύστημα που θα κάλυπτε άνετα πχ και post production μίξεις και επεξεργασία κινηματογραφική υλικού ή την παραγωγή soundtrack αναγκαστικά θα κινούμουν τμηματικά και μεσοπρόθεσμα στις αγορές έχοντας όμως προϋπολογίσει ότι τελικά θα ξέφευγα κατά πολύ από τα 500€ που έθεσες αρχικά... πχ θα έπαιρνα αρχικά ένα καλό ζευγάρι μόνιτορ και μια ανάλογή του κάρτα (με τουλάχιστον 6 εξόδους πλέον) και συν τω χρόνω θα πρόσθετα ένα sub και 3 ακόμα ίδια μόνιτορ... μέχρι τότε θα ψιλοάκουγα τις ταινίες αναθέτοντας στο ήδη υπάρχον yamaha χρέη rear surround sp...

 

τα μοντέλα που αναφέρω είναι ενδεικτικά (πλην του logitech που δυστυχώς δεν ξέρω άλλο που να το ανταγωνίζεται στα ίσα σε αυτή την τιμή) και μπορείς να κινηθείς και σε κάποιες ανάλογες ποιοτικά εναλλακτικές σύμφωνα και με τα "γούστα" σου (όπως πχ και τα fostex που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω ή τα presonus που ανέφερες)... το κύριο σου μέλημα είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι θέλεις να κάνεις για να καταλήξεις επακόλουθα σε αγορές που δεν θα μετανιώσεις...

 

ευτυχώς η τεχνολογία έχει προοδεύσει φοβερά ειδικά στα ηλεκτρονικά μέσα και οι κακές επιλογές πια συνήθως οφείλονται κυρίως στην κακή αξιολόγηση των αναγκών μας...

 

 

 

ΥΓ.

15 ώρες πριν, dimsonic είπε

Το ιδιο και το σαμπ βλεπω τωρα ειναι μαλλον καλο για τα δικα του ηχειακια.

 

όντως με 4άρι γούφερ και τα spec του που  ουσιαστικά δηλώνουν ότι στα ηχοληπτικά ανεκτά -2 db άντε να φτάνει με το ζόρι στα 80-90 hz, μόνο subwoofer δεν το λες... τα περισσότερα φθηνά μόνιτορ κατεβαίνουν χαμηλότερα...😁

 

Στις 15/7/2022 στις 12:39 ΜΜ, filmmusic είπε

Υπάρχουν κάποια 5.1 ηχεία που να είναι κατάλληλα και για τα 2;

 

φυσικά υπάρχουν αλλά όπως ήδη θα έχεις αντιληφθεί από την όλη συζήτηση το κόστος τους είναι μεγάλο για σπιτική χρήση...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση!

 

5 ώρες πριν, npap είπε

αλλά χρειάζεσαι απαραίτητα και ανάλογης ποιότητας κάρτα ήχου για τον υπολογιστή σου

Κάρτα έχω πάρει μια Focusrite Scarlett Solo.

 

Για τα ηχεία home cinema λογικά και άλλα της σειράς logitech Z δεν θα είναι καλά; π.χ. αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Ηχεία-Υπολογιστή-5-1-με-Ισχύ-500W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

(δε θα'θελα να πάρω κάτι μεταχειρισμένο είναι η αλήθεια).

 

Και για να πω την αλήθεια, δεν ακούω πολλές ταινίες με 5.1 ήχο.

Βλέπω, ως επί το πλείστον, παλιές ταινίες που ο ήχος είναι mono ή stereo. Ταινίες με 5.1 ήχο βλέπω ελάχιστες, π.χ. περισσότερες δεκαετίας 90 και κάποιες δεκαετίας 00.

Το σύστημα που έχω ως τώρα με κάλυπτε, οπότε οποιαδήποτε αλλαγή "προς τα πάνω" θα ήταν καλύτερη φαντάζομαι.

 

Οπότε ίσως πάρω και ηχεία υπολογιστή 5.1 αρχικά όπως λες, και μόνιτορς (που θα τα συνδέσω στην εξωτερική κάρτα ήχου) και πάλι θα είμαι ας πούμε εντός budget.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:

Ποιά η διαφορά μεταξύ των ηχείων υπολογιστή 5.1 που βλέπω στο skroutz και των ηχείων home cinema 5.1 που βλέπω πάλι: https://www.skroutz.gr/c/4374/home-cinema-set/f/1181777_1225493/set-icheion-home-cinema-5-1.html

Μήπως από αυτά τα δεύτερα είναι κάποιο καλύτερο από τα logitech;

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, filmmusic είπε

Για τα ηχεία home cinema λογικά και άλλα της σειράς logitech Z δεν θα είναι καλά; π.χ. αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Ηχεία-Υπολογιστή-5-1-με-Ισχύ-500W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

(δε θα'θελα να πάρω κάτι μεταχειρισμένο είναι η αλήθεια).

 

τα συγκεκριμένα καλά είναι και ενδεχομένως να σου κάνουν και με το παραπάνω, ΑΛΛΑ εκτός του ότι είναι υποδεέστερα σε ηχητική απόδοση παρότι είναι νεότερο μοντέλο (έσπασε το καλούπι η logitech γιατί τα πρώτα σίγουρα ήταν παραγωγή εντυπωσιασμού και μάρκετινγκ που δεν έφερνε κέρδος άμεσο στην εταιρεία απλά hype για το μέλλον), είχες θέσει κι ένα όριο 500€ οπότε η πρότασή μου ήδη και με αγορά του used 5500 κάτω από τα 200€ το είχε υπερβεί...

 

2 ώρες πριν, filmmusic είπε

Και για να πω την αλήθεια, δεν ακούω πολλές ταινίες με 5.1 ήχο.

Βλέπω, ως επί το πλείστον, παλιές ταινίες που ο ήχος είναι mono ή stereo. Ταινίες με 5.1 ήχο βλέπω ελάχιστες, π.χ. περισσότερες δεκαετίας 90 και κάποιες δεκαετίας 00.

Το σύστημα που έχω ως τώρα με κάλυπτε, οπότε οποιαδήποτε αλλαγή "προς τα πάνω" θα ήταν καλύτερη φαντάζομαι.

 

Οπότε ίσως πάρω και ηχεία υπολογιστή 5.1 αρχικά όπως λες, και μόνιτορς και πάλι θα είμαι ας πούμε εντός budget.

 

οπότε έθεσες με λάθος τρόπο το αρχικό σου ερώτημα, γιατί πάνω σε αυτό σου απάντησα... τώρα με τα νέα δεδομένα που βάζεις στην κουβέντα η πραγματική σου ανάγκη καλύπτεται (μια και ήδη διαθέτεις επαρκή κάρτα) ΜΟΝΟ με τα JBL και είσαι και υπερκαλυμμένος και σε μουσική και ακούγοντας πολύ καλύτερα και τις ταινίες σου σε σχέση την μέχρι τούδε κατάσταση... θα σου πρότεινα και πιο ακριβά σε αυτή την περίπτωση μια και υπάρχει το χρηματικό υπόλοιπο αλλά δεν δείχνεις να σου χρειάζεται (τουλάχιστον σε αυτή την φάση).. τα υπόλοιπα λεφτά λοιπόν βενζίνη ή σουβλάκια...😁

 

2 ώρες πριν, filmmusic είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:

Ποιά η διαφορά μεταξύ των ηχείων υπολογιστή 5.1 που βλέπω στο skroutz και των ηχείων home cinema 5.1 που βλέπω πάλι: https://www.skroutz.gr/c/4374/home-cinema-set/f/1181777_1225493/set-icheion-home-cinema-5-1.html

Μήπως από αυτά τα δεύτερα είναι κάποιο καλύτερο από τα logitech;

 

ναι ΠΟΛΛΑ είναι καλύτερα σαν ηχεία αλλά ΠΟΙΑ και σε ποιο επίπεδο; με ποιο reference;... μου αράδιασες έναν συρφετό με 5.1 σετ παθητικών ηχείων με ενεργό sub μέχρι και > 3 χιλιάρικα και τι περιμένεις να σου απαντήσω;... θα πρέπει να συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια και θεώρησα δεδομένο ότι θα το είχες ήδη καταλάβει μια και είχες αναφέρει ότι κατανόησες την διαφορά τους με τα ενεργά...

 

τες πα θα προσπαθήσω μία ακόμα φορά αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να το θέσω πιο απλά...

από την μία έχουμε ένα συστηματάκι που θα σου στοιχίσει 150 με 180€ που θα περιλαμβάνει 5.1 σετ ηχείων με 10άρι sub, έναν επαρκέστατο ενισχυτή υψηλής ισχύος (505watt RMS στο σύνολο) που τα καλύπτει άνετα σε ρεύμα όλα σε υψηλότατες εντάσεις χωρίς ακουστή παραμόρφωση και έναν προενισχυτή που συν των αναλογικών και ψηφιακών εισόδων στα 24bit/96Κhz διαθέτει και αποκωδικοποιητές dolby digital, dolby prologic II και DTS και πιστοποίηση THX, οπότε συνδέοντας το ψηφιακά απευθείας πάνω στον υπολογιστή σου (ή και απ ευθείας στην τηλεόρασή σου) θα έχεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα οικιακού κινηματογράφου με πολύ καλή απόδοση που υπερκαλύπτει τον μέσο χρήστη... 

 

από την άλλη έχουμε τα δεκάδες σετ που παρέθεσες για να κάνουμε απ ευθείας αντιπαράθεση αλλά θα πρέπει να τους προσθέσουμε κι έναν AV ενισχυτή για να τα οδηγήσει (αφού μόνο το sub τους είναι αυτοενισχυόμενο) και που ο φθηνότερος επώνυμος έχει πάνω από 300€ και το σύνολο θα ξεπερνά τα 700€ στην καλύτερη (χωρίς η απόδοση να ξεφύγει προς τα πάνω σε βαθμό που να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά τιμής)... οπότε τι να συγκρίνουμε;

 

πχ ένα σύστημα που πραγματικά αλλάζει κατηγορία (χωρίς και πάλι να "φύγει ψηλά" μια και οι επιλογές δεν έχουν ταβάνι) είναι ο συνδυασμός ηχείων των 5.1 Wharfedale DX-2 HCP με έναν Denon AVR-X1700H... έλα μου ομως που ήδη πιάσαμε τα 1500€ ενώ ξεκινήσαμε να μιλάμε ότι θα χτίσουμε κάτι επαρκές από το "τίποτα"...

 

ελπίζω αυτή τη φορά να σε κάλυψα...

 

 

ΕDIT

___________________________

τώρα που το ξαναδιαβάζω μια και δεν έχω κοιμηθεί ακόμα, αν με το "δεύτερα" εννοείς το σύστημα της sony στα 369€, η απάντηση είναι  όχι... παρότι θα ξοδέψεις τα διπλάσια δεν θα έχεις καλύτερη απόδοση... είναι "τυπικό" συστηματάκι που απλά σου δίνει μια ικανή αναβάθμιση στον ήχο της τηλεόρασης χωρίς όμως το κάτι παραπάνω που θα σου μεταφέρει έστω οριακά στο σπίτι την πολλές φορές θαυμαστή και άκρως απολαυστική "δουλειά" των μηχανικών ήχου μιας ταινίας που μπορεί να απογειώσει την τέρψη σε συνδυασμό με την εικόνα... τώρα βέβαια αν κάτι τέτοιο σε καλύπτει μόνο εσύ το ξέρεις αν το ακούσεις... εγώ πάντα μιλάω προσπαθώντας να βοηθήσω σε ένα γενικό πλαίσιο συγκριτικά έχοντας ακούσει και χρησιμοποιήσει πολλές δεκάδες συστήματα σε μεγάλη γκάμα τιμών... το θέμα είναι όμως όπως είπα από την αρχή, εσύ να καταλήξεις να ικανοποιήσεις την πραγματική σου ανάγκη κι όχι αυτή που υποθέτω εγώ ή όποιος άλλος...😉

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά αυτο που πρέπει να ξεκαθαριστεί είναι η προτεραιότητα.

Αλλο ακούω 5.1 και άλλο κάνω μουσική παραγωγή 5.1

Το σύστημα της logitech οριακά κάνει το πρώτο και σε καμία περίπτωση το δεύτερο.

Ιδίως όταν δεν υπάρχει αντίστοιχη κάρτα ήχου σε πρώτη φάση που να υποστηρίζει 5.1 και φυσικά η solo δεν το κάνει.

 

Εγώ πρότεινα 5 ίδια ηχεία (fostex) διότι πλέον οριακά (έως αξιοπρεπώς -μαζί με ένα σαμπ) θα σου επέτρεπαν (με την κατάλληλη κάρτα ήχου) να κάνεις παραγωγή συμφωνικής μουσικής σε 5.1

 

Αλλά υποψιάζομαι ότι το πας πολύ μακρυά, δηλαδή έχεις ευσεβείς πόθους.

Μη έχοντας καν στήσει ένα σύστημα για 2.0 για αξιοπρεπή παραγωγή μουσικής βλέπεις πολλά κλικ παρακάτω.

Οπότε θα έλεγα ξεκίνα με αυτά που σου πρότεινε ο Νίκος και όταν με το καλό φτιάξεις παραγωγές 2.0 που θα σου ανοίγουν προοπτικές για 5.1 το ξανασυζητάμε. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει ο 5.1 ήχος, μιας και βλέπεις κλασικές ταινίες, πάρε ένα καλό ζευγάρι μόνιτορ για να κάνεις όλες σου τις δουλειές.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου