Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ περιληπτικά, έχει να κάνει με τη γείωση τους σπιτού, κυρίως θέμα καλωδίωσης ρεύματος του σπιτιού, του ίδιου του υπολογιστή, της συσκευής, της κάρτας ήχου, κτλ. Παίζει και αυτό που λέμε shielding.

 

Είχα θέμα με τα παλιά μου ηχεία. Όταν άνοιγα κάτι που έκανε τον υπολογιστή να ζοριστεί έστω και λίγο, άκουγα περίεργους θορύβους, ακόμα και το ποντίκι όταν το κουνούσα. Ουσιαστικά το "ρεύμα" του επεξεργαστή περνούσε στα ηχεία μέσω USB, μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω. Δεν είχε να κάνει όμως καθόλου με την ένταση. Είτε στο 0, είτε στο 100 να τα είχα, πάλι το έκαναν. Όσο έπαιζα ή ακουγόταν κάτι ελάχιστα δυνατά, τότε δεν το παρατηρούσα.

 

Είχα δοκιμάσει διάφορα και δεν δούλεψαν. Υπάρχου αυτά που λέμε hum eliminators που ουσιαστικά απομόνωναν το ρεύμα του USB που πάει στην κάρτα ήχου, δίνοντας ρεύμα από άλλο μέρος. Δεν το πήρα ποτέ γιατί έκανε 100 ευρώ. Κάποια στιγμή άλλαξα ηχεία και δεν είχα το πρόβλημα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filmmusic είπε

Γνωρίζει κανείς κάτι για τα ground loops;

https://www.soundonsound.com/techniques/ground-loops-explained

Ούτε που καταλαβαίνω τίποτα.

Μου λένε σε ένα ξένο φόρουμ μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

17 ώρες πριν, filmmusic είπε

Τα μαύρα είναι τα ηχεία. Στο pc είναι η κάρτα ήχου (έχω μια εσωτερική και μια εξωτερική scarlett solo - φυσικά δεν έχω ενώσει κάποια με τον ενισχυτή), και πάνω σε αυτό έχω βάλει το εξωτερικό blu-ray player.

Ο ενισχυτής συνδέεται με την οθόνη και με το pc (στην κάρτα γραφικών) με 2 HDMI καλώδια.

 

IMG_20221122_012326.jpg

ο θόρυβος ακούγεται στο σεταπ όπως φαίνεται?

ή ακούγεται όταν ανοίξεις daw

επίσης η κάρτα ήχου δεν φαίνεται στο σχήμα

Πως συνδέεται σ αυτην?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ο θόρυβος ακούγεται στο σεταπ όπως φαίνεται?

ή ακούγεται όταν ανοίξεις daw

επίσης η κάρτα ήχου δεν φαίνεται στο σχήμα

Πως συνδέεται σ αυτην?

Ναι, ο θόρυβος ακούγεται εδώ όπως φαίνεται. Και όταν ανοίξω DAW και οποτεδήποτε. Ακόμα και με κλειστό υπολογιστή(!!!).

Η κάρτα ήχου είναι εσωτερική στο pc. Και έχω και μια εξωτερική scarlett πάνω στο γραφείο δεξιά, μπροστά από το δεξί ηχείο. Συνδέεται με usb με το pc. 

Αλλά αφού οι κάρτες ήχου δε μπαίνουν στο παιχνίδι, δε συνδέω τον ενισχυτή σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε κι εδώ.

 

 

 

Κι εδώ επίσης.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Ναι, ο θόρυβος ακούγεται εδώ όπως φαίνεται. Και όταν ανοίξω DAW και οποτεδήποτε. Ακόμα και με κλειστό υπολογιστή(!!!).

Η κάρτα ήχου είναι εσωτερική στο pc. Και έχω και μια εξωτερική scarlett πάνω στο γραφείο δεξιά, μπροστά από το δεξί ηχείο. Συνδέεται με usb με το pc. 

Αλλά αφού οι κάρτες ήχου δε μπαίνουν στο παιχνίδι, δε συνδέω τον ενισχυτή σε αυτές.

όταν ο θόρυβος ακούγεται η scarlett είναι σε λειτουργία?

περνάει κάποιο σήμα σ αυτήν?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr

Λες να φταίει η motherboard μου δηλαδή;

 

@dimsonic

Όχι, δεν περνάει κάποιο σήμα. Αφού στον ήχο των Windows επιλέγω τον ενισχυτή, όχι την Scarlett.

Βέβαια σε αυτή είναι αναμμένο ένα λαμπάκι (μάλλον είναι το λαμπάκι ότι είναι συνδεδεμένη με usb στο pc μου), λες να την αποσύνδεα εντελώς;

Τώρα βέβαια δε μπορώ να κάνω κάποιο τεστ γιατί το έχω δώσει πάλι το home cinema για "επισκευή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filmmusic είπε

@fusiongtr

Λες να φταίει η motherboard μου δηλαδή;

 

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει, αλλά είναι μια πιθανότητα.

Όπως μπορεί να φταίει και το τροφοδοτικό, η κάρτα γραφικών, και η υδρόψυξη αν έχεις.

Μπορεί δηλαδή (είναι πολύ πιθανό) σε άλλο σύστημα υπολογιστή να υπάρχει πολύ λιγότερος θόρυβος (ή και περισσότερος φυσικά).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filmmusic είπε

@fusiongtr

Λες να φταίει η motherboard μου δηλαδή;

 

@dimsonic

Όχι, δεν περνάει κάποιο σήμα. Αφού στον ήχο των Windows επιλέγω τον ενισχυτή, όχι την Scarlett.

Βέβαια σε αυτή είναι αναμμένο ένα λαμπάκι (μάλλον είναι το λαμπάκι ότι είναι συνδεδεμένη με usb στο pc μου), λες να την αποσύνδεα εντελώς;

Τώρα βέβαια δε μπορώ να κάνω κάποιο τεστ γιατί το έχω δώσει πάλι το home cinema για "επισκευή".

Βγαλτην εκτος

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Τυχαίνει σε κανέναν στο σύστημα ήχου του να κάνει mute το κεντρικό ηχείο για λίγο μερικές φορές;

Μου έχει τύχει κάποιες φορές σε μερικές ταινίες.

Δεν ακούγεται καθόλου ο διάλογος, και καταλαβαίνω από τους υπότιτλους τί λέγεται.

Μετά ξαναβάζω πάλι την ίδια σκηνή και "φτιάχνει".

Τί στο καλό συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου