Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 5.1 ηχεία που μπορούν να λειτουργήσουν και ως μόνιτορς


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, npap είπε

ναι τελικά τα εμπεριέχει...

απλά ίσως θα πρέπει να πάρω κι άλλα καλώδια για τα πίσω, γιατί δε νομίζω τα υπάρχοντα να φτάνουν 3,5 μέτρα πίσω. Θα το ψάξω.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
27 λεπτά πριν, filmmusic είπε

απλά ίσως θα πρέπει να πάρω κι άλλα καλώδια για τα πίσω, γιατί δε νομίζω τα υπάρχοντα να φτάνουν 3,5 μέτρα πίσω. Θα το ψάξω.

 

τα έχεις μπερδεμένα λίγο ακόμα (δεν βλέπω να κοιμάμαι σήμερα😎)... ο ενισχυτής για όλα βρίσκεται στο subwoofer οπότε τα ηχεία θα συνδεθούν πάνω σε αυτό με απλά καλώδια ηχείων (που κι αυτά εμπεριέχονται σε μήκος 7,6 μέτρα για τα πίσω και 4,6μ για τα μπροστινά που νομίζω όλα σε υπερκαλύπτουν) σε απλά "κλιπσάκια"...

 

177138781_Screenshot2022-07-18at11-57-54z906620-002920006ug403_pdf.png.a568ab1711036209ff945fa4486621b5.png

τα τρία jack που αναφέραμε παραπάνω είναι για την σύνδεση σήματος από τον υπολογιστή και τα συνδέεις στην περιοχή "1" (όπως και των ηχείων στις αντίστοιχες τους περιοχές 7,8,9,10,11)...

 

337701110_Screenshot2022-07-18at11-57-11z906620-002920006ug403_pdf.png.8cc37fa0a2a46cc174a3dc0bbbd3e49a.png

 

 

μην ανησυχείς είναι και σε ανάλογα χρωματάκια όλα, δεν πρόκειται να δυσκολευτείς...

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

 

έχει όπως όλες όσες ξέρω απλά η συγκεκριμένη για λόγους κόστους δεν έχει περάσει "βύσμα" στο σασί...

 

1396557608_Screenshot2022-07-18at11-48-17mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e_pdf.thumb.png.8dbca7e7cf8eecf00df1cf629605b7d0.png

 

Screenshot 2022-07-18 at 11-34-58 mb_manual_z590-vision-g_1002_210527_e.pdf.pngοπότε ο φίλος μας αν θέλει να την χρησιμοποιήσει θα πρέπει αν έχει λίγο χρόνο και όρεξη να πάει το pc σε  έναν τεχνικό (δεν είναι τίποτα ούτε λογικά μεγάλο έξοδο θα είναι νομίζω) να περάσει τα πινάκια σε ένα θηλυκό rca... αν το κάνει αξίζει τον κόπο και το όποιο κόστος...

 

σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί για την σύνδεση μόνο ένα καλώδιο coaxial στα 75ohm.

 

61t-NHY0ISL._SL1200_.thumb.jpg.db298e5c4fee770ef797ef1ee044316f.jpg

Δεν ειναι τοσο απλο να υλοποιησει coax 75 ohm.

Κάποιες βγαζουν οπτική αλλα ουτε αυτό το εχει.

Αλλα σιγουρα τα βγάζει απο το USB.

 

Εγω στην rme δινω 5.1 με USB 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο:

Τώρα, είπα αρχικά, ότι έχω για πίσω, 2 ηχεία από το στερεοφωνικό μου.

Είναι ένα AIWΑ NSX-S505 που μου έχει χαλάσει (γι'αυτό και θέλω να το πετάξω) και το έχω μόνο για τα ηχεία.

Αυτά, έχουν  αυτά τα χαρακτηριστικά:

1173759381_aiwaspeakers.png.0236288b75450c7302da5d8c64614e25.png

 

Είναι "καλύτερα" ή "χειρότερα" από αυτά της logitech;

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Ηχεία-Υπολογιστή-5-1-με-Ισχύ-500W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο:

Τώρα, είπα αρχικά, ότι έχω για πίσω, 2 ηχεία από το στερεοφωνικό μου.

Είναι ένα AIWΑ NSX-S505 που μου έχει χαλάσει (γι'αυτό και θέλω να το πετάξω) και το έχω μόνο για τα ηχεία.

Αυτά, έχουν  αυτά τα χαρακτηριστικά:

1173759381_aiwaspeakers.png.0236288b75450c7302da5d8c64614e25.png

 

Είναι "καλύτερα" ή "χειρότερα" από αυτά της logitech;

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Z906-Ηχεία-Υπολογιστή-5-1-με-Ισχύ-500W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html#description

 

Πάλι συγκρίνεις παθητικά ηχεία (θέλουν ενισχυτή για να παίξουν) με active (που είναι αυτοενισχυόμενα και δεν χρειάζονται ενισχυτή).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι. Μόλις πριν 2 εβδομάδες ήρθα για να μείνω στην Αθήνα όπου έχω το σύστημά μου με τον υπολογιστή, και ψάχνοντας περαιτέρω πληροφορίες για τα z906 βρίσκω να λένε αυτά:

Παράθεση

Not Compatible With Digital TrueHD/DTSHD

 

Παράθεση

Although its connections and decoding fail to cater for HD audio formats like Dolby True HD or DTS HD Master Audio HD, the Z906 can decode regular Dolby Digital and DTS bitstreams through the digital inputs.

Παράθεση

While the speaker-set features built-in Dolby Digital 5.1 and DTS decoding, it doesn't touch Dolby TrueHD or DTS-HD Master Audio.

Παράθεση

The Logitech Z906 is capable of decoding Dolby Digital and DTS signals through it’s included ports. Unfortunately it cannot do Dolby TrueHD or DTS HD Master Audio as it lacks any HDMI port that would be capable of transmitting the necessary information.

 

Επειδή, τα 5.1 ηχεία τα θέλω κυρίως για blu-rays/4K blu-rays που έχουν DolbyTrueHD η DTS HD MA ήχο, τί σημαίνει αυτό;

Ότι δε θα μπορώ να ακούσω καθόλου ήχο από τις ταινίες;

Ή ότι θα ακούω αλλά δε θα είναι "αληθινό" DTS HD MA;

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 9:20 ΠΜ, npap είπε

αλλά θα πρέπει να τους προσθέσουμε κι έναν AV ενισχυτή για να τα οδηγήσει (αφού μόνο το sub τους είναι αυτοενισχυόμενο) και που ο φθηνότερος επώνυμος έχει πάνω από 300€ και το σύνολο θα ξεπερνά τα 700€ στην καλύτερη (χωρίς η απόδοση να ξεφύγει προς τα πάνω σε βαθμό που να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά τιμής)... οπότε τι να συγκρίνουμε;

 

πχ ένα σύστημα που πραγματικά αλλάζει κατηγορία (χωρίς και πάλι να "φύγει ψηλά" μια και οι επιλογές δεν έχουν ταβάνι) είναι ο συνδυασμός ηχείων των 5.1 Wharfedale DX-2 HCP με έναν Denon AVR-X1700H... έλα μου ομως που ήδη πιάσαμε τα 1500€ ενώ ξεκινήσαμε να μιλάμε ότι θα χτίσουμε κάτι επαρκές από το "τίποτα"...

Ξανακοιτάω την ανάρτησή σου. Τα 1500 μου φαίνονται πολλά (1900 έκανε ολόκληρος ο υπολογιστής μου).

Στα 700 μήπως υπάρχει τίποτα καλό σε ηχεία + ενισχυτή που να αποκωδικοποιεί DTS-HD MA και Dolby TrueHD ήχο;

Μόνο μετά δεν ξέρω αν θα υποστηρίζεται από τη motherboard μου. Έχω ειλικρινά μπερδευτεί με όλα αυτά... 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω αυτό το σετ εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/20851580/Onkyo-Πλήρες-Set-Home-Cinema-5-1-HT-S3910-155W-Dolby-Atmos-Black.html

και το manual του:

https://www.intl.onkyo.com/downloads/manuals/pdf/ht-s3910_manual_en.pdf

 

Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται η σύνδεση με το pc μου.

Τα ηχεία τα συνδέω στον ενισχυτή και τον ενισχυτή τον συνδέω με HDMI πίσω στη Motherboard μου;

spacer.png

 

αλλά ποιό HDMI port του ενισχυτή χρησιμοποιώ (βλ. σελ. 11-12 του manual);

 

EDIT: Ψάχνοντας στο ιντερνετ μεταξύ αυτού και αυτού https://www.ebay.com/itm/234644943241?hash=item36a1edb189 κάποιος πρότεινε καλύτερα το YAMAHA γιατί έχει ενεργητικό subwoofer και όχι παθητικό όπως το Onkyo.

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, filmmusic είπε

Επειδή, τα 5.1 ηχεία τα θέλω κυρίως για blu-rays/4K blu-rays που έχουν DolbyTrueHD η DTS HD MA ήχο, τί σημαίνει αυτό;

Ότι δε θα μπορώ να ακούσω καθόλου ήχο από τις ταινίες;

Ή ότι θα ακούω αλλά δε θα είναι "αληθινό" DTS HD MA;

 

έβαλες πολλά ερωτήματα και για να μην μπερδευτείς περισσότερο δώσε βάση στο ότι το Dolby TrueHD είναι η εξέλιξη του Dolby Digital με βασική διαφορά (που ενδιαφέρει ενδεχομένως τον απλό χρήστη στο σπίτι), το γεγονός ότι το πρώτο προσφέρει ασυμπίεστο ήχο και παράλληλα μπορεί να δώσει περισσότερα κανάλια...

 

εξ αυτού όμως και ο όγκος των ψηφιακών δεδομένων που μεταφέρονται πλέον είναι πολύ μεγαλύτερος και δεν καλύπτεται από το πρωτόκολλο SPDIF (που προσφέρει για τον ήχο το logitech) και απαιτεί διασύνδεση HDMI (1.1 ή καλύτερα 1.3 και νεότερο για να καλύπτει και Dolby Atmos) ώστε να γίνει απρόσκοπτα η μεταφορά...

 

βέβαια οι ταινίες σε Dolby TrueHD διατηρώντας την συμβατότητα προς τα πίσω διαθέτουν ταυτόχρονα και μια ηχητική μπάντα κωδικοποιημένη σε DD 5.1... οπότε αν δεν καλύπτει το σύστημά σου τις αυξημένες απαιτήσεις θα λειτουργήσει (και θα έχεις ήχο) σε αυτό το φορμάτ...

 

1 ώρα πριν, filmmusic είπε

αλλά ποιό HDMI port του ενισχυτή χρησιμοποιώ

 

συνδέεις τα ηχεία στον ενισχυτή και αν έχεις blu-ray player το συνδέεις σε οποιοδήποτε HDMI in του θέλεις (ίδια είναι απλά για ευκολία σου έχουν το καθένα ένα όνομα που αντιστοιχεί σε ανάλογες συσκευές αναπαραγωγής)... αν το blu-ray player είναι ενσωματωμένο στο pc σου ή συνδεδεμένο σε αυτό με usb συνδέεις στον ενισχυτή την HDMI έξοδο της motherboard (η οποία από ότι βλέπω στο manual είναι 1.4 οπότε είσαι εντάξει και από συμβατότητα)...

 

το καλώδιο θα είναι σαν αυτό

20160223151427_oem_hdmi_1_4_cable_hdmi_male_hdmi_male_1_5m.jpeg.92d2cd2904b52c624bb0b2dd4926eeaa.jpeg

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, npap είπε

συνδέεις τα ηχεία στον ενισχυτή και αν έχεις blu-ray player το συνδέεις σε οποιοδήποτε HDMI in του θέλεις (ίδια είναι απλά για ευκολία σου έχουν το καθένα ένα όνομα που αντιστοιχεί σε ανάλογες συσκευές αναπαραγωγής)... αν το blu-ray player είναι ενσωματωμένο στο pc σου ή συνδεδεμένο σε αυτό με usb συνδέεις στον ενισχυτή την HDMI έξοδο της motherboard (η οποία από ότι βλέπω στο manual είναι 1.4 οπότε είσαι εντάξει και από συμβατότητα)...

Σε ευχαριστώ και πάλι. Το κατάλαβα τώρα. (ναι, το bluray player είναι συνδεδεμένο στο pc με usb).

Μια τελευταία ερώτηση:

Μεταξύ των Onkyo και των Yamaha ποιά θα πρότεινες;

Έχει διαφορά στον ήχο το παθητικό με το ενεργητικό subwoofer;

Θα έπαιρνα τα Yamaha αλλά φοβάμαι τώρα από ebay, αν προκύψει κάποιο πρόβλημα και δεν έχει εγγύηση.

Γι'αυτό στράφηκα στα εγχώρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου