Προς το περιεχόμενο

Θέλουν τα μεγάλα labels να μειώσουν τα έσοδα streaming στους DIY δημιουργούς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μια χαρά είναι το Bandcamp και φυσικά το Paypal είναι ο σίγουρος τρόπος συναλλαγών με ελάχιστο αντίτιμο και καλό είναι να ανεβάσει κανείς τη μουσική του ΚΑΙ εκεί, γιατί είναι σαν να λέμε πως κυκλοφόρησα τη μουσική μου σε ΕΝΑ δισκοπωλείο.

 

Όσο δε τα μεγάλα streaming sites, το ποσοστό που θα πάρεις αν είναι ολόκληρο και όχι το 12% απο αυτό που εισπράττει η δισκογραφική σου εταιρία, είναι μια χαρά αλλά θα πρέπει τη διαδικασία διανομής να την κάνεις ο ίδιος ή να την αναθέσεις σε μια ανεξάρτητη εταιρεία που προσφέρει ένα δίκαιο ντιλ για την υπηρεσία αυτή.

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Μια χαρά είναι το Bandcamp και φυσικά το Paypal είναι ο σίγουρος τρόπος συναλλαγών με ελάχιστο αντίτιμο και καλό είναι να ανεβάσει κανείς τη μουσική του ΚΑΙ εκεί, γιατί είναι σαν να λέμε πως κυκλοφόρησα τη μουσική μου σε ΕΝΑ δισκοπωλείο.

 

Όσο δε τα μεγάλα streaming sites, το ποσοστό που θα πάρεις αν είναι ολόκληρο και όχι το 12% απο αυτό που εισπράττει η δισκογραφική σου εταιρία, είναι μια χαρά αλλά θα πρέπει τη διαδικασία διανομής να την κάνεις ο ίδιος ή να την αναθέσεις σε μια ανεξάρτητη εταιρεία που προσφέρει ένα δίκαιο ντιλ για την υπηρεσία αυτή.

Γιαννη για πες εσυ που ανεβασες προσφατα πως παει η κινηση?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
19 ώρες πριν, UnderGround είπε

Με ποιόν άλλο τρόπο θα μπορούσε να γίνει η συναλλαγή μέσω του bandcamp;

Απευθείας με την τράπεζα επιλογής σου, όπως κάνει πχ το distrokid κ.α.

 

19 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τι προβλημα έχει το paypal

Απο τους χειρότερους μεσάζοντες. Εκτός του ότι είχα παλιά και δεν είχε γίνει ποτέ σωστά ούτε μία συναλλαγή, δεν έχει ούτε καν αξιοπρεπές customer support. Είχα επίσης βιώσει και το φαινόμενο μερικές συναλλαγές να μη συμβούν ποτέ, με τα αίτια να χάνονται στη μαύρη τρύπα αναπάντητων email.. Ποτέ ξανά με αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ότι πρόβλημα είχα με το paypal, και είχε τύχει να έχω και ένα σημαντικό, λύθηκε πολύ γρήγορα...

  • Συμφωνώ 1

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Απευθείας με την τράπεζα επιλογής σου, όπως κάνει πχ το distrokid κ.α.

 

Απο τους χειρότερους μεσάζοντες. Εκτός του ότι είχα παλιά και δεν είχε γίνει ποτέ σωστά ούτε μία συναλλαγή, δεν έχει ούτε καν αξιοπρεπές customer support. Είχα επίσης βιώσει και το φαινόμενο μερικές συναλλαγές να μη συμβούν ποτέ, με τα αίτια να χάνονται στη μαύρη τρύπα αναπάντητων email.. Ποτέ ξανά με αυτούς

παραξενο...

όποτε είχα πρόβλημα και διαμαρτυρήθηκα πήρα τα λεφτά μου πίσω.

Εκτός από μια φορά που κάποιοι με χρέωσαν, και κακώς δεν είχα κρατήσει screenshot από την προσφορά, που μου το ζητούσε το paypal για να επιστρέψει τα χρήματα

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
37 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Απο τους χειρότερους μεσάζοντες. Εκτός του ότι είχα παλιά και δεν είχε γίνει ποτέ σωστά ούτε μία συναλλαγή, δεν έχει ούτε καν αξιοπρεπές customer support. Είχα επίσης βιώσει και το φαινόμενο μερικές συναλλαγές να μη συμβούν ποτέ, με τα αίτια να χάνονται στη μαύρη τρύπα αναπάντητων email.. Ποτέ ξανά με αυτούς

Μάλλον είσαι η εξαίρεση. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν ξέρω κανέναν ΜΗ μουσικο, που να μπαίνει να ακούσει από το bandcamp. Το θέμα είναι τι κάνουν οι μεγάλες πλατφόρμες, δυστυχώς.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bandcamp εχει, ως επι το πλειστον, ανεξάρτητους καλλιτεχνες. Και ακουει, και το σπουδαιότερο αγοράζει, πάρα πολύ κόσμος, μουσικοί και ακροατές. Μπες σε μπάντες και δες τον κόσμο που έχει αγοράσει δίσκους και τραγούδια...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Πάντως είναι θλιβερό, να καλείται ο DIY μουσικός να γίνει businessman/manager/promoter/distributor..

Εξακολουθει να ειναι θλιβερο ομως οτι συγκροτήματα οπως οι Beatles stones animals τον πρωτο καιρο τουλάχιστον κατακλεφτηκαν απο τους παραπανω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου