Προς το περιεχόμενο

sound proofing αποθήκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Έφτασα κι εγώ στο σημείο να έχω μαμάκες γείτονες.

 

Λοιπόν έχω μία αποθήκη που ο ένας τοίχος είναι μεσοτοιχία με το δωμάτιο του γείτονα. Αυτό είναι στο Άμστερνταμ, οπότε σε παλιά πολυκατοικία με ελάχιστη, ή καθόλου ηχομόνωση.

 

Η ερώτηση: Αφού box in a box δεν παίζει να κάνω, υπάρχει κάποια, σχετικά φθηνή, επιλογή, που να είναι σχετικά λεπτή (πχ. 5 εκ); Γυαλοβάμβακα και γυψοσανίδα θα κάνει δουλειά; Με το καλοριφέρ τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω αντιστοιχη εμπειρια γειτονων στην Ολλανδια η γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα ιδιως επειδη δεν θα επιτρεπει το συμβόλαιο σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nikolas είπε

Έφτασα κι εγώ στο σημείο να έχω μαμάκες γείτονες.

Φίλε...σταμάτα να παίζεις τρας μέταλ, παίξε κανένα Μπετόβεν -αν ξέρεις-....και πάρε καλά ακουστικά!!!!!😜

Επεξεργασμένο από marathon
  • Χαχα 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 3/8/2022 στις 7:52 ΠΜ, Nikolas είπε

Η ερώτηση: Αφού box in a box δεν παίζει να κάνω, υπάρχει κάποια, σχετικά φθηνή, επιλογή, που να είναι σχετικά λεπτή (πχ. 5 εκ); Γυαλοβάμβακα και γυψοσανίδα θα κάνει δουλειά; Με το καλοριφέρ τι μπορώ να κάνω;

 

αν δεν το έχεις ρίξει στο μέταλ στα 110db που λέει κι ο έτερος νεανίας από πάνου (και γενικά οι εντάσεις σου είναι νορμάλ και χωρίς ιδιαίτερο περιεχόμενο σε χαμηλές συχνότητες) μια ανάλογη λύση μπορεί να βελτιώσει εμφανώς το πρόβλημα κόβοντας κρίσιμα για την ενόχληση db... δυστυχώς αν αυτό αρκεί δεν μπορώ να το ξέρω...

 

προσωπικά δεν ήμουν υπέρ των ημίμετρων αλλά μετακομίζοντας στο πατρικό της γυναίκας μου βρήκα μια ενιαία τραπεζαρία με το σαλόνι με μια διπλή συρόμενη πόρτα ενδιάμεσα... θέλοντας να κάνω γραφείο την τραπεζαρία και μην θέλοντας να χαλάσω το παλιό ενιαίο ξύλινο πάτωμα, απομόνωσα την πόρτα με γυψοσανίδα και ενδιάμεσα δύο 3άρια izifon* και ελάχιστο κενό αέρα ανάμεσά τους...

 

το αποτέλεσμα ήταν απρόσμενα καλό και πλέον ο όποιος ήχος σε νορμάλ εντάσεις κόπηκε "εντελώς" (για συζητήσεις, τηλεόραση κλπ μιλάμε όχι για εκρήξεις από το home cinema στη διαπασών) και έρχεται μέσα στο γραφείο μόνο μέσω της πόρτας εισόδου κι όχι από τον τοίχο... προς έκπληξή μου ακόμα και κτυπογενής θόρυβος...

 

έτσι ορμώμενος εξ αυτού αλλά χωρίς (επιμένω) εκ του μακρόθεν να μπορώ να σου εγγυηθώ ανάλογο αποτέλεσμα σου προτείνω (διστακτικά) ενδεχόμενη λύση... αν ο γείτονας είναι "συζητήσιμος" δείχνοντας κι εσύ καλή προαίρεση θα μπορούσες να επιχειρήσεις να τον μονώσεις με ένα 5άρι izifon και μονή ή διπλή γυψοσανίδα ευελπιστώντας ότι η όποια διαφορά προς το καλύτερο (συν την καλή σου πρόθεση) θα τον ικανοποιήσει... αν είναι "κλινικά" παράξενος δεν καθαρίζεις έτσι κι αλλιώς μια και θα υπερβάλει υπερθετικά την όποια ενόχληση όσο και να την ελαχιστοποιήσεις...

 

 

ΥΓ. το σώμα καλοριφέρ εννοείς φαντάζομαι.. αν είναι στον τοίχο που θα μονωθεί πρέπει να ρωτήσεις αν μπορεί να "τραβηχτεί" προς τα έξω όσο χρειαστεί από το πάχος της μόνωσης... αν όχι μην επιχειρήσεις τίποτα... τσάμπα λεφτά θα είναι...

 

-------

 

izifon* επ ευκαιρία προτείνω το υλικό πια χωρίς φόβο και πάθος για φαγούρες, αλλεργίες, αναπνευστικά, καρκινοφοβίες, για αντικατάσταση υαλοβάμβακα και πετροβάμβακα και για ηχομόνωση και για  πάνελ ηχοδιαμόρφωσης σε όσους φίλους ψάχνουν κάτι ανάλογο... δεν είναι πανάκεια αλλά θα είναι σίγουρα αποτελεσματικό σε πολλές περιπτώσεις και παράλληλα ασφαλές και φθηνό...

 

στα πάνελ ειδικά και μόνο που γλυτώνεις την αναζήτηση στην αγορά για κατάλληλο ηχοδιαπερατό ύφασμα που δεν θα αφήνει τις βλαβερές ίνες των μονωτικών να περνάνε, φτάνει... όσοι έχουν μπει στην περιπέτεια καταλαβαίνουν...😉

 

 

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου