Προς το περιεχόμενο

Φορητό πιάνο με 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι η αισθηση των πληκτρων και η αξιοπιστια στην λειτουργια. Ηχους και ηχεια δε διαθετει το καταστημα; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονιά σε όλους, με υγεία! 

 

Στις 28/12/2022 στις 6:09 ΜΜ, manosx είπε

Εχω synth action και βαρυκεντρισμενο το ενα πανω στο αλλο. Παιζεις τον ιδιο ηχο με το synth λες ειναι μαπα, παιζεις με το 88 λες γαμαει.

 

Το 88αρι ποιο είναι; Ποιο βαρυκεντρισμένο κλαβιέ σε καινούριο θα πρότεινες με όμοια απόκριση σε velocity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οποιοδηποτε αξιοπρεπες βαρυκεντρισμενο, σου επιτρεπει να αξιοποιησεις πολυ καλυτερα την "πιανιστικη" τεχνικη. Ειναι πολυ πιο ευκολο να διατηρησεις ελεγχο και εκφραστικότητα π.χ. σε μεσαιες περιοχες του velocity, γιατι υπαρχει περιθώριο για περισσοτερο κοπανημα, θελει πιο γκαζι για να μπεις στις υψηλες περιοχες. 

 

Τωρα εχω yamaha, αλλα και με αλλα οργανα που δουλευα παλιοτερα μια χαρα ηταν. Οτιδηποτε αξιοπρεπες θα βολεψει, φτανει να υπαρχει η τεχνικη. Δεν εννοω να παιζεις παπαδες, αλλα να παιζεις χωρις να καταπονείσαι.

 

 Τελος δεν πρεπει να ξεχναμε και τις ρυθμισεις στα curve του velocity, τοσο στα πληκτρα οσο και στα vst, ειναι μεγαλη υποθεση, πολυ μεγαλη υποθεση. Ομως ενα κλαβιε στα μετρα μας ειναι αναντικατάστατο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτάω τα παρακάτω μοντέλα:

Thomann DP26 (339e)

Medeli SP4000 (500e)

KLAVIER SP4000 (359e)

 

και μου δίνεται η εντύπωση ότι πρόκειται ακριβώς για το ίδιο πλήκτρο και στις 3 περιπτώσεις, αλλά με άλλη ονομασία εταιρίας! ή όχι? Μεγάλη η διαφορά στην τιμή στο Medeli όμως.

Υπάρχει κάποια διαφορά που μου διαφεύγει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ολα αυτα κινεζικα φασον ειναι, στην ιστορια των synthesizer δεν υπαρχει κεφαλαιο thomann. Απο αυτα θα επαιρνα ομως thomann για την υποστήριξη.

 

 Γενικοτερα θα επαιρνα αυτο για να τελειωνω.

 

 https://www.thomann.de/gr/yamaha_p_45_b.htm

 

 Οκ, δε θα εχει τον τοπ ηχο, ετσι και αλλιως σιγα μη βρεις τοπ ηχο με αυτα τα λεφτα, απο κλαβιε ομως πιστευω οτι θα ειναι ενα κλικ πανω, το GHS που φοραει μπαινει και σε πιο ακριβα μοντελα της yamaha. Και ειναι και yamaha, εντουρο στα βουνα και τα λαγκαδια και δε σε πουλαει ποτε 😁 στα πιανακια θα κολησει; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
38 λεπτά πριν, manosx είπε

Ε, ολα αυτα κινεζικα φασον ειναι

+1

 

38 λεπτά πριν, manosx είπε

το GHS που φοραει μπαινει και σε πιο ακριβα μοντελα της yamaha

Τέτοια κλαβιέ φοράνε σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές πλέον, ακόμα και το KLAVIER SP4000, απλά τα ονομάζουν αλλιώς.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Γενικοτερα θα επαιρνα αυτο για να τελειωνω.

 

 https://www.thomann.de/gr/yamaha_p_45_b.htm

 

 

To ιδιο με είχε συμβουλεύσει το Forum προ 5ετίας και μια χαρά το έχω ευχαριστηθεί.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manosx είπε

 Γενικοτερα θα επαιρνα αυτο για να τελειωνω.

 

 https://www.thomann.de/gr/yamaha_p_45_b.htm

 

Σε αυτό με χαλάει που έχει ηχεία 2x6Watt... Το Alesis Recital Pro πιο φτηνό (385e) με ηχεία 2Χ20Watt

 

3 ώρες πριν, manosx είπε

Απο αυτα θα επαιρνα ομως thomann για την υποστήριξη.

Ποια υποστήριξη; Αν πάθει κάτι (μέσα στην εγγύηση) μια κουβέντα είναι να το στείλεις Γερμανία με μεταφορική. Τα έξοδα να το στείλεις και να στο στείλουν πίσω τα πληρώνεις εσύ, οπότε καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο! Άσε που η αποστολή ηλεκτρονικών συσκευών στο εξωτερικό απαγορεύεται. Εδώ ένα tablet ήθελα να στείλω Γερμανία, και καμιά courier (ούτε τα ΕΛΤΑ) το δεχόταν. Απαγορεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχω την αίσθηση οτι αναλαμβανουν αυτοι τη μεταφορα, αλλα στο φιναλε μην παρεις απο εκει και τελειωσε.

 

 Alesis δεν πλησιαζω ουτε με στολη ΡΒΧΠ, δεν υπηρξε Alesis που να μην μου τα 'φτυσε, παλαιοτερα βεβαια, αλλα απο τοτε την εχω διαγραψει. Αν σου κανει ομως εσενα go ahead.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου