Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρο ακουστικό μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
38 λεπτά πριν, ALexandroS01 είπε

καλό κι οικονομικό

Αυτό από μόνο του (κατά πλειοψηφία) αποτελεί... αντίφαση 😄

 

Για να πω την αλήθεια, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που είχε πέσει κάποιο στα χέρια μου- και ήταν κάτι... πανακρίβου Martin κλπ.

 

Το θέμα με αυτά τα (ακουστικά) όργανα είναι ότι το "καλό" είναι πάντα ακριβό, οπότε ας μείνουμε στο οικονομικό. 

 

Χωρίς να τα έχω πιάσει στο χέρι, το τονίζω, κάτι Fender που βλέπω στον Thomann μου φαίνονται αξιοπρεπή για τα 275 ευρώ τους. Δεν ξέρω το budget σου, αλλά είναι μια τιμή "λογική" για να πειραματιστείς με ένα ηλεκτρακουστικό μπάσο.

 

Βέβαια έχει και με 155 ευρώ ΗΒ... Αν δεν θες να ρίξεις πολλά για αρχή και να δεις αν θα τα πάτε καλά, είναι μια χαρά επιλογή για να ξεκινήσεις. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

https://www.thomann.de/gr/fender_cb_60sce_a_bass_natural_w_bag.htm

 

Γιατί μια θήκη πάντα είναι απαραίτητη και είναι ακριβώς το budget σου.

 

Το preamp είναι Fishman- σταθερή αξία- οπότε go for it. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALexandroS01 είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό κι οικονομικό μπάσο για να παίζω με αλλά  και χωρίς ενισχυτή 

 

Δύο-τρεις επισημάνσεις, αν και δεν είμαι μπασίστας.

 

- Το μπάσο έχει συχνοτικές ιδιαιτερότητες τέτοιες, που ακουστικά ακούγεται μάλλον χαμηλά και ασθενικά σε ένταση.

- Δεν θα εμπιστευόμουν το ηλεκτρικό σύστημα ηλεκτροακουστικού μπάσου (κρίνοντας από τα ανάλογα της κιθάρας) για ποιοτικό ήχο.

- Δεν εμπιστεύομαι την fender στα ακουστικά της όργανα, δεν έχω βρει ούτε ένα αξιόλογο μέχρι στιγμής.

- Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι με 200-300 ευρώ, θα βρεις κάτι όχι ιδιαίτερα καλό.

 

Το θέμα είναι γιατί θέλεις ηλεκτροακουστικό μπάσο.

Αν σε καλύπτει ένα πολύ μέτριο όργανο, μάλλον ανεπαρκές ακουστικά/unplugged (εκτός και το θέλεις απλώς για μελέτη), go for it.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναγκες συνολου που χρειάζονται τέτοιου ειδους μπασο καλυπτονται σιγουρα με ηλεκτρικο με μικρο ενισχυτή.

Αντιθετα το ηλεκτρικό ακουστικο στην τιμη αυτη δεν θα είναι ουτε καλο ηλεκτρικο σιγουρα ουτε ακουστικό επισης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δεν εμπιστεύομαι την fender στα ακουστικά της όργανα, δεν έχω βρει ούτε ένα αξιόλογο μέχρι στιγμής

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αντιθετα το ηλεκτρικό ακουστικο στην τιμη αυτη δεν θα είναι ουτε καλο ηλεκτρικο σιγουρα ουτε ακουστικό επισης

Βλέπω ότι τα αγόρια μου είναι οπαδοί της πxιότητας 😍 

 

10 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Το θέμα με αυτά τα (ακουστικά) όργανα είναι ότι το "καλό" είναι πάντα ακριβό, οπότε ας μείνουμε στο οικονομικό. 

Ας μην διυλίσουμε τον κώνωπα. Με budget ως 300 ευρώ πας έως ένα ικανοποιητικό (starter) σημείο. Αν έδινε ο άνθρωπος 2Χ θα έπαιρνε ένα Martin και δεν θα το συζητούσαμε.   

Και, πχ, το Fender έχει Fishman ηλεκτρικά, αλλά και το Martin που είναι η "κορωνίδα" έχει και αυτό Fishman. Βέβαια άλλα τα... κσύλα του λαγού, άλλα της κουκουβάγιας (και πολύ περισσότερο σε ένα ακουστικό όργανο), αλλά θα επιμείνω στο να μην διυλίσουμε τον κώνωπα.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και το κλασσικο Ibanez στο 300αρι, ειχε αγορασει ενας φιλος πριν απο μερικα χρονια και απ'οσο θυμαμαι ηταν αξιοπρεπες και αισθητα καλυτερο απο καποια υπερφτηνα stagg κλπ που ειχαμε δοκιμασει (ηταν δηλαδη λιιιιγο λιγοτερο κουβας μεν, σημαντικο σε αυτη την κατηγορια δε).

 

https://www.thomann.de/gb/ibanez_aeb8ebk.htm

 

Δε θυμαμαι να ακουσα τα ηλεκτρικα του ποτε παντως, και δεν ξερω και πως συγκρινεται με το Fender, αλλα ειναι μια επιλογη. 

 

 

Y.Γ. Martin δεν ακουμπας με τα διπλασια, τουλαχιστον οχι το μοντελο που προσφερουν τωρα 😁

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βοηθάω το θέμα αλλά είχα ακούσει αυτό στο Rockpile αρχές 90's και ακουγόταν τόσο ωραίο όσο έδειχνε. 

 

11 ώρες πριν, fusiongtr είπε

...Το θέμα είναι γιατί θέλεις ηλεκτροακουστικό μπάσο.

 

Ακριβώς, αν είναι θέμα budget το καταλαβαίνω. Εμένα πάντως μια χαρά μου ακούγεται το δικό μου (ηλεκτρικό) σε χαμηλή ένταση μέσα απ' τον ενισχυτή, για θέμα έντασης δε θα προτιμούσα ακουστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου