Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Εγώ βλέπω ότι και το adblock να απενεργοποιηθεί, πάλι δε γίνεται δουλειά, γιατί σε πολλά βίντεο π.χ. ο ίδιος ο παρουσιαστής κάνει ένα μικρό διάλειμμα για να μας διαφημίσει τον μέγα χορηγό του, μέσα στο βίντεο, πολλές φορές αφιερώνοντας και 1 και 2 και 3 λεπτά!

Anti-block είναι κι αυτό.

 

update: Από την στιγμή που αυτό που κάνει κάποιος είναι νόμιμο και σε κάποια αποδεκτά πλαίσια ηθικής, τότε νομίζω ότι απλά αυτά τα μέσα (τηλεόραση, servers διαδικτύου κλπ.) πρέπει να αυτορρυθμιστούν.. Φυσικά αυτό και γίνεται..

 

Τώρα, αν κάποιες ιστοσελίδες μόλις αρχίσεις και διαβάζεις σου πετάνε σε όλη την οθόνη 2-3 διαφημίσεις στο καπάκι και άλλες 5-6 πλευρικές και περιμένουν να το ανεχτείς.. ΟΚ..

 

Επίσης, αν η παρουσίαση του χορηγού γίνεται υπερβολική και προκλητική, πάλι φεύγεις..

 

Όλα είναι θέμα ισορροπιών..

Το πιο τίμιο και ξεκάθαρο βέβαια είναι με συνδρομή.. ΠΟΣΑ λεφτά όμως έχουμε πια;

 

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ad block η παρακαμψη του βιντεο στο σημειο της γκριζας διαφήμισης και συνεπως μικρότερος χρονος, η μη παρακολουθηση, το unsubscribe ειναι τα οπλα και η αντιδραση του θεατη. Μονο ετσι ισως σφιξουν οι....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε τα ίδια που λέγαμε πριν κάποια χρόνια σχετικά με τα torrents μουσικής/ταινιών κλπ.

 

Ο μέσος ανώνυμος χρήστης του internet, δε νουθετείται, ούτε υπακούει σε κανόνες που δεν επιβάλλονται. Είναι η ανθρώπινη φύση, πώς να το κάνουμε "συμφωνώ σε όλα όσα λες αλλά μόλις μείνω μόνος μου, πάλι το ίδιο θα κάνω."

 

Νομίζω ότι οι βιομηχανίες το πήραν χαμπάρι πια και μετά τις καμπάνιες προηγούμενων ετών τύπου "το να κατεβάζεις μια ταινία είναι σα να κλέβεις ένα κατάστημα. Θα έκλεβες ποτέ ένα κατάστημα;", ότι η πλειοψηφία του κόσμου θα έκλεβε ένα κατάστημα αν είχε εγγυημένη ανωνυμία και μηδενικές επιπτώσεις. Επίσης απόσταση από το φυσικό αντικείμενο. Δηλαδή μπορεί κάποιος να μην πήγαινε επί τόπου να κλέψει χοιρινές μπριζόλες αλλά μέσω ελέγχου ενός ρομπότ από την καρέκλα του γραφείου του, είναι πολύ πιθανό να το έκανε. Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να επιτευχθεί μέγιστη απόσταση (και όχι μόνο φυσική) από την πράξη. Αλλά αυτά είναι για άλλη κουβέντα.

 

Οι εταιρίες λοιπόν, έχουν καταλάβει ότι δεν τίθεται θέμα ευαισθητοποίησης στον κόσμο του διαδικτύου. Είμαστε όλοι η χειρότερη δυνατή βερσιόν του εαυτού μας. Οπότε αυτό που έγινε και με τη μουσική βιομηχανία αλλά και αυτή του θεάματος είναι ότι προσφέρθηκαν εν τέλει πολύ πιο συμφέρουσες στο κοινό λύσεις και εκείνο σιγά σιγά απομακρύνθηκε από την αβεβαιότητα της ποιότητας και λειτουργίας του πειρατικού περιεχομένου. Όχι βέβαια ότι δε γίνεται ακόμα το κατέβασμα, απλά είναι σημαντικά λιγότεροι αυτοί που το κάνουν σε σχέση με 15 χρόνια πριν που ήταν σχεδόν mainstream.

 

Τι σχέση έχουν όλα τα παραπάνω με το youtube; Το AdGuard Adblocker είναι στο chrome store και μάλλον δε θα φύγει ποτέ. Ούτε θα σταματήσει ο κόσμος να το χρησιμοποιεί. Η λύση, για το όποιο πρόβλημα υφίσταται, θα δοθεί μέσα από τις ίδιες τις πλατφόρμες/sites. Λιγότερες ή/και λιγότερο παρεμβατικές διαφημίσεις; Βελτιστοποίηση του αλγορίθμου; Δώρο πίτσες αν κάτσεις και δεις μια διαφήμιση ολόκληρη; Θα το δούμε.

 

 

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Ο μέσος ανώνυμος χρήστης του internet, δε νουθετείται, ούτε υπακούει σε κανόνες που δεν επιβάλλονται. Είναι η ανθρώπινη φύση, πώς να το κάνουμε "συμφωνώ σε όλα όσα λες αλλά μόλις μείνω μόνος μου, πάλι το ίδιο θα κάνω."

 

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας και διαπαιδαγώγησης.

Ζω σε ένα κρατίδιο που στην επαρχία του,υπάρχουν κτήματα με λουλούδια,φράουλες,αυγά ημέρας,κ.λ.π. όπου μπορείς να σταματήσεις με το αμάξι και ανάλογα με τα προϊόντα/ποσότητα που θα πάρεις, να αφήσεις το αντίστοιχο αντίτιμο που αναγράφει ο εκάστοτε παραγωγός.

Δε σε επιτηρεί κανείς,συνήθως δεν υπάρχει ψυχή τριγύρω.

Και λειτουργεί...

 

Θα λειτουργούσε στην Ελλάδα;

Aμφιβάλλω..Όχι γιατί είμαστε απατεώνες κλεφτοκοτάδες και οι κεντροευρωπαίοι τέρατα ηθικής,

αλλά γιατί έχουμε γαλουχηθεί πολύ διαφορετικά.

Εδώ δεν σεβόμαστε τη δημόσια περιουσία,δηλαδή κάτι που ανήκει σε όλους μας,

θα σεβαστούμε την ιδιωτική,πνευματικά δικαιώματα ή καλλιτεχνικό έργο;

Είναι και η ανεκδιήγητη, στα όρια του γραφικού, αντίδραση σε πάσης φύσεως κανόνες και υποχρεώσεις, που μας την περνάνε από την κούνια και που αν περίμενε κανείς να αναγνωριστεί το πνευματικό/καλλιτεχνικό του έργο από τους Έλληνες μέσω συνδρομών, θα περίμενε μέχρι να πεθάνει.. 

 

23 ώρες πριν, dimsonic είπε

μην περιμένεις και συ όμως καμιά εκ μέρους μου αποδοχή του να θεωρείς, για κάτι που είναι πλέον καθημερινότητα, να είναι φυσιολογικό να δίνεις 8.5 ευρώ το μήνα, πολύ πιό μακρυά από μια συνδρομή πχ στο spotify.

Το youtube έχει γίνει σχεδόν καθημερινός τρόπος ενημέρωσης και εφ όσον πλασαρίστηκε εξ αρχής ως δωρεάν έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ ότι ο τρόπος που επιβλήθηκε ήταν φαουλ.

Δεν είναι πλεον πολυτέλεια, αν θεωρούμε πχ την μουσική πολυτέλεια.

 

 

 

To youtube πλασαρίστηκε πριν σχεδόν 20 χρόνια σαν πλατφόρμα που απλοί χρήστες, ανέβαζαν ερασιτεχνικά βίντεο. Κανείς δεν ήξερε πως θα εξελιχθεί,ούτε υπήρχε καμία εγγύηση εφ'όρου ζωής για δωρεάν χρήση.

 

Εγώ τα σκάω τα 8.5 ευρώ το μήνα, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που αναφέρθηκαν προηγουμένως. Θα μπορούσα φυσικά απλά να έχω εγκαταστήσει ένα adblock.

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Το ad block η παρακαμψη του βιντεο στο σημειο της γκριζας διαφήμισης και συνεπως μικρότερος χρονος, η μη παρακολουθηση, το unsubscribe ειναι τα οπλα και η αντιδραση του θεατη. Μονο ετσι ισως σφιξουν οι....

Αυτά είναι ευκολάκια.

Το επόμενο σου best seller, "πως να κλέβετε εκκλησίες ανερυθρίαστα".😁

  • Χαχα 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτά είναι ευκολάκια.

Το επόμενο σου best seller, "πως να κλέβετε εκκλησίες ανερυθρίαστα".😁

δεύτερη φορά που το κάνεις.....😦

 

Τουλάχιστον με στεναχωρείς, διότι και θεσμική θέση έχεις και διαμαρτυρήθηκα για το ίδιο πάνω κάτω χτες.

Δεν μπορεις να βάζεις στο στόμα του άλλου κουβέντες σοβαρές έστω και με φατσούλες.

Αλλο αν κάποιος θέλει απο μόνος του να το υπονοήσει.

Εγω είπα να βρω τρόπο να μην βλέπω διαφημίσεις. Τα blockers είναι νόμιμα όπως επίσης το off της τηλεόρασης και το FF στο κάθε βίντεο. Δεν θα μας δέσετε κι όλας στις οθόνες σαν τον Alex στο κουρδιστό πορτοκάλι

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δώσανε ως αγαθό. Στο χρεώνουν τώρα για να βγουν οι διαφημίσεις.

 Και μετά  θα στο βάλουν στο ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ και θα είναι κυμαινόμενη η χρέωση και αν είσαι δημιουργός θα έχεις έκπτωση. Και όλο θα ΑΚΡΙΒΑΙΝΕΙ. χαχαχαχα ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ🤣

 

 

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεύτερη φορά που το κάνεις.....😦

 

Τουλάχιστον με στεναχωρείς, διότι και θεσμική θέση έχεις και διαμαρτυρήθηκα για το ίδιο πάνω κάτω χτες.

Δεν μπορεις να βάζεις στο στόμα του άλλου κουβέντες σοβαρές έστω και με φατσούλες.

Αλλο αν κάποιος θέλει απο μόνος του να το υπονοήσει.

Εγω είπα να βρω τρόπο να μην βλέπω διαφημίσεις. Τα blockers είναι νόμιμα όπως επίσης το off της τηλεόρασης και το FF στο κάθε βίντεο. Δεν θα μας δέσετε κι όλας στις οθόνες σαν τον Alex στο κουρδιστό πορτοκάλι

 

Λίγα είναι τα ψωμιά τους.

 Γιατί δεν παράγουν υπεραξία.

 Παράγουν χρέη δυσβάσταχτα και κοινωνική σκλαβιά και αδικία.

  Και άλλα πολλά ............

  τα έχω γράψει στα κομμάτια μου τα μουσικά

  και ας μην έχουν λόγια🤣

 Εγώ δεν μπορώ να δίνω και άλλες συνδρομές ιδιαίτερα τώρα με την ακρίβεια και την κακή μισθοδοσία και την έμμεση και άμεση επαυξημένη φορολογία.

 Λυπάμαι, δεν μπορώ, έκοψα τους μισούς καφέδες.

 Μετάνιωσα που δεν άλλαξα λάστιχα στη μηχανή πέρσι γιατί φέτος είναι πιό ακριβά και πιο δυσέβρετα.

 Θα βλέπω τις διαφημίσεις και θα κάνω όνειρα βλέποντας όλους αυτούς τους όμορφους ανθρώπους στο όμορφο περιβάλλον της διαφήμισης με την όμορφη μουσική. τα μηνύματα, τις εκπτώσεις γιατί αυτά που διαφημίζουν δεν μπορώ και όλα να τα πάρω.

 

 Και αντε να δουλέψω παραπάνω για να βγάζω πιο πολλά για να πληρώνω συνδρομή, δεν θα έχω χρόνο για να δω τόσο youtube και θα παιδεύομαι πιο πολύ κιόλας.

 Οπότε καλύτερα διαφημίσεις για να μπορώ να ονειρεύομαι, να εμπνέομαι και να γράφω καλύτερη μουσική πιο γρήγορα για να καίω και λιγότερο ρεύμα χαχαχαχαχαχα🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάνει την τρίχα τριχιά, και καταπίνουμε την κάμηλον αφού φυσάμε και το γιαούρτι.

 

Δεν μου λέτε ρε παιδιά, αν υποθέσουμε (υπόθεση εργασίας) ότι υπήρχε στο youtube με το που έμπαινες, η επιλογή "να βλέπω διαφημίσεις", και η επιλογή "χωρίς διαφημίσεις".

Όλα δωρεάν, χωρίς συνδρομές.

 

Ποια επιλογή θα κάνατε και γιατί?

Και μην μου πείτε ότι η επιλογή στην υπόθεσή μας προσφέρεται από το ίδιο το μέσο, γιατί δεν έχει καμία σημασία, από την στιγμή που τα facts είναι τα ίδια.

Δεν βλέπεις διαφημίσεις - δεν βγάζει χρήμα το μέσο

Βλέπεις διαφημίσεις - ενισχύεις οικονομικά το μέσο

 

Είναι κάτι σαν το donate (αλλά έμμεσα), όποιος θέλει βοηθάει, όποιος δεν θέλει, καλή καρδιά.

 

Ούτε εκεί είναι όμως το θέμα για τον χρήστη.

Το θέμα είναι πόσο ενοχλητικές/παρεμβατικές είναι οι διαφημίσεις, και πόσο "δυσκολεύουν" την θέαση της σελίδας.

Σκοπός τους είναι φυσικά να τραβούν την προσοχή του θεατή, αλλά αυτό πρέπει να γίνεται με έναν τρόπο που δεν ενοχλεί, γιατί τότε φτάνουμε στο αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Κανείς δεν έχει λόγο να χρησιμοποιεί adblocker αν δεν ενοχλείται από τις διαφημίσεις.

Όσο όμως του δυσκολεύουν την ζωή, τόσο θα ψάχνει τρόπους να την κάνει πιο εύκολη.

Και τα adblocker προγράμματα είναι και νομιμότατα και ηθικά αποδεκτά αν χρησιμοποιούνται εκεί που οι διαφημίσεις ξεπερνούν τα όρια (ο καθένας βέβαια έχει τα δικά του όρια).

 

Ξαναλέω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ adblocker για άλλους λόγους, όμως αν δεν συνέτρεχαν αυτοί οι λόγοι, θα χρησιμοποιούσα μόνο εκεί που τα πράγματα ξεφεύγουν (πολλαπλά pop ups, redirecting σε landing pages, ή σελίδες στις οποίες δεν μπορείς καν να διαβάσεις το περιεχόμενο γιατί είναι γεμάτες κινούμενα banners).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου