Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ συμφωνώ με Yameth, ότι πρέπει να πληρώνεις το service που χρησιμοποιείς, ιδιαίτερα αν το χρησιμοποιείς πολύ συχνά. Πάμε και στην νοοτροπία "αν το έκαναν όλοι, δεν θα υπήρχε η πλατφόρμα", οπότε χρειάζεται ένας σεβασμός, και ως προς την πλατφόρμα αλλά και τον ίδιο το δημιουργό, γιατί και αυτοί από εκεί πληρώνονται.

 

Από την άλλη, πλέον τα subscription services είναι τόσα πολλά που μαζεύονται. Spotify, Youtube, Netflix, Disney+, HBO, Amazon Prime, κτλ. Για να μη βάλουμε μέσα και τα επαγγελματικά (πχ Avid, Adobe), που ναι μεν είναι μέρος της δουλειάς, αλλά αυτό το μήνα-μήνα κακοφαίνεται στο μέσο χρήστη.

 

Επιπλέον, έστω ότι τα έχεις όλα αυτά και να πληρώνεις κανονικά. Μπορεί όμως να βρεθείς στο σπίτι ενός φίλου, σε μια άλλη συσκευή, κάπου αλλού τέλος πάντων, που να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λογαριασμό σου. Άντε να πεις, βγες από το δικό σου λογαριασμό να μπω από τον δικό μου. Μετά έχεις και 2FA, κλειδιά ιστορίες, συν ότι ο άλλος δεν πρέπει να ναι τρόμπας και να θυμάται τα στοιχεία του μετά, λέμε τώρα. Αρκετοί δυσκολεύονται ακόμα και να μπουν στο mail τους. Συνεπώς, κάτι τέτοια "κολπάκια" φαίνονται φοβερά και τρομερά σε τέτοιους χρήστες. H A C K E R M A N

 

Ή απλά αρκετοί θα μπουν στον πειρασμό να ταξιδέψουν με το πλοίο, ιδιαίτερα όταν είναι δα τόσο εύκολο να το κανουν, βλέπε ένα απλό κλικ, μια παύλα, κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
20 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Από την άλλη, πλέον τα subscription services είναι τόσα πολλά που μαζεύονται. Spotify, Youtube, Netflix, Disney+, HBO, Amazon Prime, κτλ. Για να μη βάλουμε μέσα και τα επαγγελματικά (πχ Avid, Adobe), που ναι μεν είναι μέρος της δουλειάς, αλλά αυτό το μήνα-μήνα κακοφαίνεται στο μέσο χρήστη.

 

Επιπλέον, έστω ότι τα έχεις όλα αυτά και να πληρώνεις κανονικά. Μπορεί όμως να βρεθείς στο σπίτι ενός φίλου, σε μια άλλη συσκευή, κάπου αλλού τέλος πάντων, που να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λογαριασμό σου. Άντε να πεις, βγες από το δικό σου λογαριασμό να μπω από τον δικό μου. Μετά έχεις και 2FA, κλειδιά ιστορίες, συν ότι ο άλλος δεν πρέπει να ναι τρόμπας και να θυμάται τα στοιχεία του μετά, λέμε τώρα. Αρκετοί δυσκολεύονται ακόμα και να μπουν στο mail τους. Συνεπώς, κάτι τέτοια "κολπάκια" φαίνονται φοβερά και τρομερά σε τέτοιους χρήστες. H A C K E R M A N

 

Ή απλά αρκετοί θα μπουν στον πειρασμό να ταξιδέψουν με το πλοίο, ιδιαίτερα όταν είναι δα τόσο εύκολο να το κανουν, βλέπε ένα απλό κλικ, μια παύλα, κοκ.

Βρε Alex δεν χρειάζεται να είμαστε και αχόρταγοι επειδή είναι προσβάσιμα τα πάντα πια... όλα θα τα παρακολουθείς;😄 Ασε τα επαγγελματικά. Αυτά δικαιολογούνται σαν έξοδο και εκπίπτουν απο τον φόρο σου. Καλό είναι να δηλώνεις και κάποια έξοδα.

 

Εγώ δίνω σε Youtube, Netflix και σαν υπερβολή στο Spotify (αφού εχω Youtube music), επειδή μου αρέσει.

Δεν βλέπω πια τηλεόραση λόγω των τεράστιων διαφημιστικών διαλειμμάτων και προτιμώ να πληρώνω κάτι τις για συνδρομή για να βλέπω on demand και χωρίς διαφήμιση. Ετσι κι αλλιώς η γενιά σου δεν νομίζω να είδε καθόλου προκατ, παραδοσιακή τηλεόραση.

 

Τωρα αν πας σε ξενο σπίτι και δεν έχεις τις ταινίες και τη μουσική σου (που τις έχεις μιας και υπάρχουν σαν applications στο κινητό σου και αν θες κανεις και cast στην τηλεόραση του σπιτιού) τι να κάνουμε... δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Σάμπως εγω κουβαλούσα τα βινύλια μου σε επισκέψεις;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yannis Methenitis

Αφεντικό δε τα γράφω για μένα τα παραπάνω, αλλά σαν ιδέα, το πώς μπορεί να σκεφτεί ο μέσος χρήστης που ανακαλύπτει ένα τέτοιο κόλπο. Μια παύλα και καθάρισες, που λέει ο λόγος.

 

Και να είσαι σίγουρος, υπάρχουν και μεγάλοι αλλά και μικροί, που μπορεί να ασχολούνται καθημερινά με την τεχνολογία, αλλά όταν τους πεις τι είναι το cast θα σε κοιτάξουν σαν να τους μιλάς κινέζικα, και θα σου πουν, πάρε να το κάνεις εσύ". Άλλοι βαριούνται, άλλοι δε τα καταλαβαίνουν, άλλοι απλά ψάχνουν την πιο απλή, φθηνή, ή και τζάμπα λύση, ανεξαρτήτους ηθικότητας.

 

Γενικά η τεχνολογία έχει φέρει φοβερές λύσεις, αλλά ο μέσος χρήστης δεν είναι έτοιμος ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tidal, spotify, soundcloud, surfshark, netflix ήδη μαζεύτηκαν πολλά. Και περιμένουν κανα δυο στη γωνία. Χώρια οι λογαριασμοί κινητών και σταθερών στη λογική πλήρωνε πάγια και έχεις απεριόριστη χρήση. Δεν θέλω απεριόριστη χρήση. Θέλω pay as you go. Δεν μιλάς δεν πληρώνεις. Δεν ακούς δεν πληρώνεις, δεν βλέπεις δεν πληρώνεις. Κι όμως αυτή η υπηρεσία δεν παρέχεται απο κανέναν.

Εφημερίδα ποτέ δεν αγόραζα. Κάποτε μια τη βδομάδα, λόγω δώρων. Και πάλι αγόραζες εφημερίδα αν ήθελες, αν είχες λεφτά.

 

Από την άλλη ξαναλέω έφτιαξα gmail διότι διαφημιζόταν είναι καλό είναι δωρεάν.

Το ίδιο με youtube.

Το ίδιο με google drive κλπ κλπ.

Όσο είχα το mail στην otenet μια χαρά ήμουν. Είχα τη γραμμή είχα το mail. Το έχω ακόμα. Όμως όλοι λέγανε είναι cool/free.

Εγω θεωρώ ότι έχω εξαπατηθεί από την google κι ας την χρησιμοποιώ.

Όπως θεωρώ ότι όλοι οι πάροχοι είναι συνεννοημένοι. Δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά. Ο πρώτος που θα βάλει πακέτο pay as you go θα τον φάνε οι καρχαρίες.

 

να προσθέσω κάτι ακόμα

πριν πολλά χρόνια βρέθηκα ένα φεγγάρι σε πανεπιστήμιο στο ΗΒ. Στη Σκωτία συγκεκριμένα. Εκεί λοιπόν το ρεύμα το πλήρωνες με την ώρα. Ο διακόπτης είχε έναν κουμπαρά όπου έριχνες το νόμισμα. Και κάθε τόσο ερχόταν κάποιος από την υπηρεσία και άδειαζε τον κουμπαρά.

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα έχεις μπερδέψει όλα ρε φίλε. Τηλέφωνα, μουσικές, ρεύμα, διόδια...

Pay as you go σωστά... αλλά και pay as you can afford.

Δεν συζητάμε το καλάθι της νοικοκυράς και το πως τα φέρνω βόλτα στο σπίτι. Κάνε κουμάντο. Δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης.

Δεν σε πιέζει κανείς να τα πάρεις.

Κι εγω θέλω νέο αυτοκίνητο... μπορώ; 

 

Όσο για το gmail είναι δωρεάν. Αν έσυ έχεις ανεβάσει στο Drive ή στο Photos τα γίγα με φωτογραφίες και βίντεο, δεν είναι το ίδιο. 30 γιγα που προσφέρεται δωρεάν με text απο email, ούτε τράπεζα δεν τα καλύπτει. Δεν νομίζω να στα πρόσφερε η Οτενετ για να τα συγκρίνεις, ούτε την ίδια υπηρεσία.

 

Και τελος πάντων κι εγω δεν είχα το πλεονέκτημα επενδυτών για να δουλέψω το Noiz μια δεκαετία χωρίς διαφήμιση (όπως το Youtube και το Facebook) και φυσικά δεν είχα έσοδα και ιδιαίτερα στην αρχή, κάτι που μου κόστισε όλες τις οικονομίες μου μέχρι να υπάρξει διαφημιζόμενος. Λες π.χ. πως αν έβαζα συνδρομή όταν ήρθες δεν θα συμμετείχες και καλά θα έκανες. Τις 2 μικρές διαφημίσεις στο πλάι όμως που δεν είναι pop up ούτε under γιατί τις αποκλείεις με ad block; Πως θα υπάρξει η σελίδα; Με λεφτοδεντρα ή κρατικά επιδόματα;

 

Γι αυτό ρώτησα πριν. Ποιο οικονομικό μοντέλο θα προτείνατε όπου θα είσαστε ικανοποιημένοι αν και εφ όσον φυσικά θα θελατε μια υπηρεσία π.χ. του Youtube.

Συνδρομή (Pay as you go ανα μήνα) ή διαφήμιση;

Τρίτο δεν υπάρχει δυστυχώς.

 

Ξέρω δεν πρόκειται να υπάρξει βροχή προτάσεων αλλά για να καταλάβουμε πως έχουν τα πράγματα τα έγραψα παραστατικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Τα έχεις μπερδέψει όλα ρε φίλε. Τηλέφωνα, μουσικές, ρεύμα, διόδια...

Pay as you go σωστά... αλλά και pay as you can afford.

 

 

με συγχωρείς δεν έχω μπερδέψει τίποτα.

Όλα ανάγονται σε λεφτά και γενικά θα σου αλλάξω το ρητό σε pay as you consume.

Πληρώνω tidal επειδή "είναι καλύτερο ηχητικά" από το spotify, αλλά ακούω tidal άντε 30 δίσκους το χρόνο και το έχω ΜΠΑΣ και χρειαστώ να ακούσω 15000 που δεν θα ακούσω με τίποτα, διότι στο 99% των περιπτώσεων γυρνάω πίσω στη δική μου δισκοθήκη. Και το spotify το έχω για το 20% που δεν βρίσκω στο tidal. Τώρα θα μου πεις γιατί το κάνεις? λόγω ψώρας. Μου αρέσει η μουσική. Δεν θα πάθω και τίποτα αν τα κόψω.

Γενικά η παγκοσμιοποίηση και η γενίκευση των πάντων δεν με βρίσκει σύμφωνο. Πάρε να έχεις όσο θες γιατί ίσως το χρειαστείς. Γι αυτό και δεν προτιμώ πακέτα μουσικής παραγωγής συνδρομητικά. Είναι καθαρά καταναλωτική προσέγγιση και την απεχθάνομαι.

Και είπες για διόδια. Ναι, δεν έχω κάρτα διοδίων. Προτιμώ να πληρώσω απο όπου περάσω.

Επίσης το ότι δεν έχει ακόμα "πακέτα ρεύματος" είναι επειδή είμαστε στην αρχή. Θα το δεις που έρχεται.

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα απολύτως.

 

Συμφωνώ με το pay as you can afford, αλλά η συνεννοημένη αγορά δεν στο επιτρέπει.

Εμένα όπως σου είπα η τσέπη μου μπορεί να αντέχει 30 δίσκους το χρόνο. Γιατί να πληρώνω για απεριόριστη χρήση, ας πούμε ένα ποσό που αντιστοιχεί σε 1000, ενώ θα ακούσω 30? Να πληρώσω 30. Να πληρώσω 12.

Μου το επιτρέπει η αγορά? Όχι.

Είναι ελεύθερη αγορά ? Όχι. Είναι "ελεύθερη" στη λογική δε θες φύγε.

 

 

και άλλωστε το ξέρετε, είμαι παλαιών αρχών και συνήθως εκτός συρμού...

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Επίσης το ότι δεν έχει ακόμα "πακέτα ρεύματος" είναι επειδή είμαστε στην αρχή. Θα το δεις που έρχεται.

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα απολύτως.

 

Συμφωνώ με το pay as you can afford, αλλά η συνεννοημένη αγορά δεν στο επιτρέπει.

Εμένα όπως σου είπα η τσέπη μου μπορεί να αντέχει 30 δίσκους το χρόνο. Γιατί να πληρώνω για απεριόριστη χρήση, ας πούμε ένα ποσό που αντιστοιχεί σε 1000, ενώ θα ακούσω 30? Να πληρώσω 30. Να πληρώσω 12.

Μου το επιτρέπει η αγορά? Όχι.

Είναι ελεύθερη αγορά ? Όχι. Είναι "ελεύθερη" στη λογική δε θες φύγε.

 

 

και άλλωστε το ξέρετε, είμαι παλαιών αρχών και συνήθως εκτός συρμού...

 

1. Πακέτα ρεύματος πληρώνω χρόνια τώρα.

2. Ούτε 12 δίσκους δεν πληρώνεις το χρόνο.

3. Η λογική δεν είναι επειδή υπάρχει στη βιτρίνα, τη σπάω και το παίρνω. Μια χαρά είναι η αγορά. Η τσέπη μου δεν είναι.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

1. Πακέτα ρεύματος πληρώνω χρόνια τώρα.

2. Ούτε 12 δίσκους δεν πληρώνεις το χρόνο.

3. Η λογική δεν είναι επειδή υπάρχει στη βιτρίνα, τη σπάω και το παίρνω. Μια χαρά είναι η αγορά. Η τσέπη μου δεν είναι.

 

Το ξερω οτι δεν επικοινωνουμε

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει να σας παρακολουθώ.

Η συζήτηση γίνεται σε κόσμια πλαίσια, χωρίς υπερβολές στην αντιπαράθεση, και εκατέρωθεν αντεγκλήσεις.

 

Συνεχίστε έτσι και δεν θα το κλειδώσω. :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Εχουν φτιάξει μια ιστοσελίδα https://www.youtube-nocookie.com (στην οποία μπαίνεις με τον τρόπο που γράφει ο φίλος Vale Rossi)

και πάνε και κάνουνε embed τα βίντεο του κανονικού youtube σε πραγματικό χρόνο στη σελίδα τους.

Χα,χα,χα, σατανάδες!

Φυσικά σε 2-3 μέρες θα έχει πέσει γιατί η Google χάνει έσοδα..

  

 

Πιθανότατα αυτό που γράφω τώρα είναι το πιο άχρηστο post στο διαδίκτυο ever, αλλά θα το πω:

_

Παιδιά, εγώ έγραψα:

Φυσικά σε 2-3 μέρες θα έχει πέσει γιατί η Google χάνει έσοδα..

και φαίνεται ότι διαβάστηκε:

Φυσικά, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, σε 2-3 μέρες θα έχει πέσει γιατί η Google χάνει έσοδα..

Εγώ όμως το ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν το έγραψα ποτέ..

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου