Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Τωρα το 'πιασα κι εγω.

Δεν είναι περιοδικό που επιλέγει τους αρθρογράφους αλλά φιλοξενεί τους πάντες.

Συνήθως οι καλοί στο είδος τους ξεχωρίζουν.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Δεν είναι περιοδικό που επιλέγει τους αρθρογράφους αλλά φιλοξενεί τους πάντες.

 

 

Μα αυτό νομίζω είναι και η συνταγή της επιτυχίας του.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

616 ευρώ η μεγαβατώρα έκλεισε για αύριο. Αρα 61,6 και όχι 80 η κιλοβατώρα όπως έγραψες.

Αυτά για να μην λέει κανείς πως το διάβασε στο Noiz.😉

 

Θα πονέσουμε όλοι.

https://www.ethnos.gr/Economy/article/220982/hlektrikoreymaprokaloynhlektrosokoitimesgiatonseptembriooitimesanaetaireiakaikilobatora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ίσως αυτό που εσύ κι εγώ θεωρούμε σαβούρα, να αποφέρει τα περισσότερα έσοδα στην πλατφόρμα (να έχει μεγάλη θέαση και άρα και διαφημίσεις).

Δεν αμφιβάλλω! Όπως και επίσης πιστεύω ότι αν ήταν αυστηρή παλιακού τύπου συνδρομητική πλατφόρμα με διαλεγμένο υλικό, θα πήγαινε άπατο γιατί πολύ λίγοι θα πλήρωναν για να δουν.

 

Είναι όλα μαζί. Είναι και η ψυχοσύνθεσή μας. Δεν είναι μπακάλικο. Σίγουρα ξέρουν τι κάνουν. Απλά όλο αυτό με απογοητεύει, όπως και το τικτοκ, ως προς την κοινή συνισταμένη στην οποία κινούμαστε. Όταν αναγκάζεται ο ποιοτικός να ανεβαίνει στο τελάρο και να αρχίζει τα πάρε-πάρε για να δει προκοπή και να επιπλεύσει στην άβυσσο του υλικού, ε, είναι λίγο άκομψο.

 

Ο αλγόριθμος είναι ευχή και κατάρα. Μπορώ να κλειστώ σε ένα μικροσύμπαν που θα πέφτουνε γύρω μετεωρίτες, κι εμένα η ροή θα γράφει "Κάνει το μπαμ η Πανάθα με το μπατζανάκη του ανηψιού του μπορέλλι!" Ναι ρε παιδί μου, εντάξει, σημαντικό. Αλλά... Μήπως να δεις και κάτι τελείως άσχετο που ίιιισως σε αφορά; Αυτό ήταν το ωραίο με τις εφημερίδες. Ότι μπορεί να πήγαινες στο περίπτερο να πάρεις τη βαμμένη φυλλάδα, θα έπεφτε το μάτι δίπλα στην άλλη βαμμένη φυλλάδα, μπορεί κάπως να γινόταν ένας αυθόρμητος και υποσυνείδητος συγκερασμός των αντίθετων. Μπορεί και όχι, αλλά τουλάχιστον υπήρχε έκθεση στην "αντίθετη" πληροφορία.

 

Το εκτροχίασα το θέμα από το διαφημιστικό/οικονομικό, σόρρυ!

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θεμα που ανοίγεις είναι τεράστιο και με ακολουθεί μια ολόκληρη ζωή επαγγελματικά και μη.

Μόνο ειδικός τύπος ή ραδιόφωνο; Ωραία είναι.

Μήπως ζω στην κοσμάρα μου; Μήπως ο κόσμος καϊγεταΪ και το μοΪνί χτενιζεταϊ;

Απο την άλλη η επικαιρότητα είναι τόσο φαιδρή και σαχλή τις περισσότερες φορές, που προτιμώ να μην γνωρίζω.

 

Στο Youtube παρα ταύτα υπάρχουν προτάσεις "New to you" για να ξεκολλήσει κανείς απο τα καλάμια για σαξόφωνο.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εξελίχθηκε η συζήτηση, με πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και επιχειρήματα!

Εγώ προσπαθώ να καταλαβαίνω όλες τις μεριές, και του πειρατή, και του καλοπληρωτή, και του τύπου που πατάει ότι βρει μπροστά του, και του πιτσιρικιού που κολλάει στο TikTok όλη μέρα.

 

Όπως λέει και το αφεντικό, τώρα έχουν έτσι τα πράγματα, αρέσει δεν αρέσει, και το σωστό είναι αυτό που ορίζει ο νόμος και τα terms of use. Εφόσον συμφωνούμε να κάνουμε χρήση, είτε επαγγελματικά, είτε για απλή διασκέδαση, τότε είτε πρέπει να ανεχόμαστε τη διαφήμηση, ή να πληρώνουμε την εναλλακτική επιλογή. Όλα τα υπόλοιπα ναι μεν έχουν λόγο ύπαρξης και αρκετές φορές βοηθούν, αλλά χρειάζεται μέτρο, μαζί με σωστή χρήση αλλά και πληροφόρηση, όπως σε κάθε τι σε αυτή τη ρημαδοζωή. Εξ άλλου, το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού είναι τυφλοί καταναλωτές που δεν έχουν καν ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη να ψαχτούν σε τέτοια θέματα. Ούτε σε φόρουμ γράφουν, ούτε τους ενδιαφέρει το adblock ή το special link που κόβει τα 5 δευτερόλεπτα διαφήμηση.

 

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι Αλέξη είναι αγορά δικαιώματος χρήσης, και δεν έχει καμία σχέση με ιδιοκτησία (αυτό το ξέρεις φυσικά).

 

Ναι καλέ το ξέρω. Το έθεσα σαν πιο φιλοσοφικό θέμα, που σχετίζεται με την "κληρονομιά". Ποιοι είμαστε/ήμαστε, τι κάναμε σε αυτή τη ζωή, τι αφήνουμε πίσω μας, για τα παιδιά μας, κτλ. Αν όλα μπουν στο ενοίκιο και πλέον αγοράζουμε μόνο προσωρινά δικαιώματα χρήσης, δεν είναι λίγο θλιβερό που εν τέλει σπαταλάμε χρόνο για χρήμα, για ένα τίτλο δικαιώματος - και όχι για κάτι που "θα μείνει"? Αυτή ήταν η σκέψη, αλλά είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το έθεσα σαν πιο φιλοσοφικό θέμα, που σχετίζεται με την "κληρονομιά". Ποιοι είμαστε/ήμαστε, τι κάναμε σε αυτή τη ζωή, τι αφήνουμε πίσω μας, για τα παιδιά μας, κτλ.

 

Έχεις ένα δίκιο εδώ.

Αν υποθέσουμε ότι για τα πάντα έχουμε μόνο δικαιώματα χρήσης και όχι ιδιοκτησία, τότε οι απόγονοί μας δεν θα έχουν τίποτα από μας.

Ούτε καν πολιτιστική κληρονομιά (μέσω μουσικής, μουσικών οργάνων, βιβλίων, κλπ).

Μόνο την όποια άποψη με την οποία κοινωνικοποιήθηκαν από μας όσο ζούσαμε.

 

Κάπως μου φαίνεται κι εμένα (κι ας μην έχω παιδιά).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπεις τηλεόραση, και την ώρα των διαφημίσεων το κλείνεις, (ή αλλάζεις κανάλι) πώς λαμβάνεται ως προς την πολιτική ορθότητα;

 

Φυσικά και έχω adblock και φυσικά το Youtube μπορεί να βάλει ένα anti-adblock. Κάνουμε και οι δύο τις επιλογές μας. Υπάρχουν πολλές σελίδες που όταν ανιχνεύσουν adblock δεν σε αφήνουν να μπεις. Εγώ αυτές τις σελίδες (μεταξύ άλλων και το noiz για μια περίοδο), απλώς δεν τις επισκέπτομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mediumswing είπε

Όταν βλέπεις τηλεόραση, και την ώρα των διαφημίσεων το κλείνεις, (ή αλλάζεις κανάλι) πώς λαμβάνεται ως προς την πολιτική ορθότητα;

 

Φυσικά και έχω adblock και φυσικά το Youtube μπορεί να βάλει ένα anti-adblock. Κάνουμε και οι δύο τις επιλογές μας. Υπάρχουν πολλές σελίδες που όταν ανιχνεύσουν adblock δεν σε αφήνουν να μπεις. Εγώ αυτές τις σελίδες (μεταξύ άλλων και το noiz για μια περίοδο), απλώς δεν τις επισκέπτομαι. 

 

Δεν βλέπω τηλεόραση. 

Τις ελάχιστες φορές που θα ειναι ανοιχτή (πχ στο φαγητό) και θα παίξει διαφήμιση αλλάζω κανάλι.

Γενικά στην οικογένεια δεν βλέπουμε τηλεόραση. Μόνο ταινίες ή σειρές μέσω συνδρομής.

 

Οποιαδήποτε σελίδα μου ζητήσει να απενεργοποιήσω το adblock φεύγω αμέσως.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι και το adblock να απενεργοποιηθεί, πάλι δε γίνεται δουλειά, γιατί σε πολλά βίντεο π.χ. ο ίδιος ο παρουσιαστής κάνει ένα μικρό διάλειμμα για να μας διαφημίσει τον μέγα χορηγό του, μέσα στο βίντεο, πολλές φορές αφιερώνοντας και 1 και 2 και 3 λεπτά!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου