Προς το περιεχόμενο

Korg pa300 ρυθμοί κ ήχοι


Η απάντηση από τον stavros_d80,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα ! Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποιο τρόπο μπορώ να περάσω ρυθμούς κυρίως η καινούργιους ήχους σε Korg pa300?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Yannis Methenitis
Το post επιλέχθηκε από τον Yannis Methenitis.

Στον stavros_d80 απονεμήθηκε το badge 'Great Support' και 20 πόντοι συμμετοχής.

Μέσω usb stick στην πίσω υποδοχή του οργάνου, πρώτα τους κάνεις αντιγραφή στο στικ απο τον υπολογιστή και μετά load από το media του οργάνου.

 

Πρόσεχε όμως ΤΙ φορτώνεις:

 

* οι ήχοι σαν .pcg αναφέρονται στη εσωτερική rom του οργάνου οπότε φορτώνονται κανονικά

* τα styles θα έχουν επέκταση .STY 

* τα pads με μορφή .PAD

* τα performances από παλαιότερα μοντέλα σαν .PRF

* οι ήχοι που περιέχουν samples υπάρχουν με μορφή (.KSC, .KMP, .KSF), εκεί υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος διοτι το 300 παίρνει εώς 32Mb οπότε θα γεμίσει γρήγορα.

 

γενικά έχε τον νου σου σε ρυθμούς και ήχους τι φορτώνεις και από ποια μοντέλα, πχ νομίζω από pa4 και νεότερα (pa5) δεν διαβάζει (θα σου βγάλει μνμ 'this is not a pa file", υπάρχει συμβατότητα μεν αλλά προς τα πίσω δηλ σε παλαιότερα μοντέλα όχι σε νεότερα.

 

επίσης ρυθμοί και ήχοι από κλειδωμένα επαγγελματικά σετ δεν θα παίζουν αν δεν φορτωθούν και τα ανάλογα samples

 

και κάτι τελευταίο sos

 

δεν φορτώνεις ΠΟΤΕ φάκελο Global μπορεί να πάθεις μόνιμη ζημιά στο όργανο!!!!

Επεξεργασμένο από stavros_d80

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ παρά πολύ φίλε μου, πολύ αναλυτικός κ κατατοπιστικός! Κ πως μπορώ να βρω αυτούς τους ήχους οργάνων η ρυθμούς…αυτό είναι το θέμα μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixalisMytilini είπε

Σ ευχαριστώ παρά πολύ φίλε μου, πολύ αναλυτικός κ κατατοπιστικός! Κ πως μπορώ να βρω αυτούς τους ήχους οργάνων η ρυθμούς…αυτό είναι το θέμα μου…

Δυστυχώς με αυτό το μοντέλο που πήρες έμπλεξες ειδικά αν έχεις σκοπό να παίξεις κάπου λάιβ.... την έκατσες που λέμε, αν το πήρες για να μάθεις σπίτι εισαι οκ.

 

υπάρχουν στο νετ αν ψάξεις κ ρυθμοί κ ήχοι.... το θέμα είναι πως θα ακούγονται αυτά που θα βρεις όταν τα φορτώσεις επάνω κ τη δουλεια που χρειαζεται ωστε να ακουγονται σωστα....

 

εαν επαιρνες ενα μεγαλύτερο μοντέλο (πχ pa600,700,900,1000 κτλ) υπήρχε η δυνατότητα να αγορασεις ενα ολοκληρωμενο σετ κ να τελειώνεις μια κ εξω σε αυτο το θεμα....

 

τωρα απο εδω κ περα χρειαζεται υπομονη κ ορεξη...🥶

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stavros_d80 είπε

Δυστυχώς με αυτό το μοντέλο που πήρες έμπλεξες ειδικά αν έχεις σκοπό να παίξεις κάπου λάιβ.... την έκατσες που λέμε, αν το πήρες για να μάθεις σπίτι εισαι οκ.

 

υπάρχουν στο νετ αν ψάξεις κ ρυθμοί κ ήχοι.... το θέμα είναι πως θα ακούγονται αυτά που θα βρεις όταν τα φορτώσεις επάνω κ τη δουλεια που χρειαζεται ωστε να ακουγονται σωστα....

 

εαν επαιρνες ενα μεγαλύτερο μοντέλο (πχ pa600,700,900,1000 κτλ) υπήρχε η δυνατότητα να αγορασεις ενα ολοκληρωμενο σετ κ να τελειώνεις μια κ εξω σε αυτο το θεμα....

 

τωρα απο εδω κ περα χρειαζεται υπομονη κ ορεξη...🥶

Έχεις δίκιο σ αυτο που λες! Μου το έχουν πει αρκετοί ότι είναι δύσκολο να βρω για το συγκεκριμένο! Ευτυχώς το έχω για το σπίτι εκμάθηση κ για παρεΐστικα περιστατικά  αλλά όσο μαθαίνω κ προχωράω θέλω κ κάτι διαφορετικό,  αλλά δεν είναι εύκολο να το βρω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου