Προς το περιεχόμενο

Joey DeFrancesco...thank you!


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ δύσκολο να χωνέψεις μια απώλεια όταν είναι πρόωρη.

Στην περίπτωση του Joey DeFrancesco είναι τόσο πρόωρη που οι μεγάλες εφημερίδες δεν την έχουν καλύψει ακόμα, αν και δυστυχώς έχει αναμεταδοθεί σε πολλά μικρότερα μέσα που μάλλον είναι αναπόφευκτο να μην την πιστέψεις όσο και να μη θέλεις. Είναι πραγματικά τραγικό να βλέπεις στα μέσα δικτύωσης ανακοινώσεις για τις επερχόμενες συναυλίες του.

https://celebseek.com/joey-defrancesco-jazz-musician-death-age-51

Και η απώλεια γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όταν ο άνθρωπος έχει πρόσφέρει κολοσιαίο έργο και έχει καλύψει τέτοια διαδρομή, αλλά και είχε μπροστά του να καλύψει πολλά δημιουργικά χιλιόμετρα. Διότι ειλικρινά όταν κάποιος φεύγει στα 51 ουσιαστικά είναι στην κορυφή της καριέρας του.

Από τα 16 έπαιξε με όλους (όταν λέμε όλους το εννοούμε) τους εν ζωή μεγάλους. Το μεγαλύτερο και αδιαμφισβήτητο όνομα στο B3 αλλά και στην τρομπέτα και στο τραγούδι.

4 grammy, 3 υποψηφιότητες, 9 φορές βραβείο κριτικών του down beat και μόνιμος εκλεκτός των αναγνωστών του από το 2005 μέχρι σήμερα....

 

Μεγάλη μου αγάπη το Β3, αν και είμαι ανάξιος να έχω ένα, (φοβάμαι αν ποτέ πάρω ένα, μόνο θα το βλέπω) και ο Joey ήταν ένας από τους ήρωές μου....

στο καλό φίλε....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Λυπάμαι 5
  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερός, τον ειχα ανακαλύψει "τυχαία" από κάποια εκπομπή μερικές δεκαετίες πίσω...απλά φοβερός...

 

Μια απο τις ονειρώξεις μου να τον ακούσω να παίζει το "Beat Me Till I'm Blue" με το Hammond του και να το κάνει κόμπο...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε γμτ, όχι.

Τι να πούμε γι' αυτό τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό.

Είχα την τύχη να τον δω ζωντανά, και είχα πάθει χοντρή πλάκα.

Απίστευτος, και στα πλήκτρα, και στην τρομπέτα, αλλά ήταν και βοκαλίστας και έπαιζε και sax.

 

Κρίμα το παλικάρι, κρίμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Όχι ρε γμτ, όχι.

Τι να πούμε γι' αυτό τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό.

Είχα την τύχη να τον δω ζωντανά, και είχα πάθει χοντρή πλάκα.

Απίστευτος, και στα πλήκτρα, και στην τρομπέτα, αλλά ήταν και βοκαλίστας και έπαιζε και sax.

 

Κρίμα το παλικάρι, κρίμα.

Τον είχα δεί και εγώ στον Φακανά με Mike stern και Dennis chambers και τον σαξοφωνίστα του benson στούς πρώτους δίσκους.Ron Cuber...ήξερα ότι είναι Master. Ο Jimmy Smith του είχε δώσει και το B3 του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, loucas είπε

Τον είχα δεί και εγώ στον Φακανά με Mike stern και Dennis chambers και τον σαξοφωνίστα του benson στούς πρώτους δίσκους.Ron Cuber...ήξερα ότι είναι Master. Ο Jimmy Smith του είχε δώσει και το B3 του

 

Εγώ στον Λυκαβηττό με McLaughlin.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε έγιναν αυτά? στα μέρη μας ο Joey δεν ήρθε.

Τον άλλον τον είδα με Jonas Hellborg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πότε έγιναν αυτά?

 

Κάπου στα 90s.

Free Spirits λεγόταν η μπάντα.

Mclaughlin, Chambers, Defrancesco.

 

Και μάλιστα ο Mclaughlin έπαιζε με την συγκεκριμένη Gibson.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου