Προς το περιεχόμενο

Mixing σε live console


largo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !

 

Θα ήθελα να ρωτήσω έτσι από περιέργεια, αν κάποιος έχει στο στούντιο του κάποια live κονσόλα και μιξάρει εκεί, πως είναι άραγε η εμπειρία; 

Μου πέρασε δηλαδή από το μυαλό να μιξαρα και με hardware compressors, ας πούμε υβριδικά. Πχ στην soundcraft GB8 ή μια allen & heath μιας και δεν υπάρχει η δυνατότητα για high end κονσόλα.

Δεν με ενδιαφέρουν οι προενισχυτες, μιας και μιλάω για ηχογραφημένα κομμάτια. Μπορεί να σταθει σε αξιοπρεπές επίπεδο;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εξαρτάται με τι το συγκρίνεις.

Υπάρχει η επιλογή με το ποντίκι και μια μικρή οθόνη αλλά και αυτή με 2+ οθόνες και hardware motorised fader controllers που προσφέρουν όλες τις ρυθμίσεις.

 

Φυσικά όταν έχεις μια μεγάλη κονσόλα μπροστά σου, όλα είναι ορατά αλλά όχι κι ευδιάκριτα. Βλέπεις τις θέσεις όλων των fader και διορθώνεις άμεσα ή φτιάχνεις γρήγορα τις ισορροπίες αλλά αν μιλας για κονσόλες που δεν είναι motorised δύσκολα κάνεις μικρορυθμίσεις εκτός και αν τα tracks είναι λίγα. Το EQ είναι εύκολο αν ξέρεις τι κάνεις και τα auxilliary send επίσης.

 

Τωρα όσον αφορά τα outboard hardware το πρώτο πράγμα που θα συνειδητοποιήσεις είναι πως έχεις πολύ λίγα που δεν αρκούν για μια μείξη, οπότε compression κλπ τα έχεις φροντίσει στην εγγραφή και φυλάς  όσους έχεις για τα γκρουπς. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το patchbay που θα πρέπει να στήσεις για να αλλάζεις κανάλια στο κάθε εφέ π.χ.

 

Ξεχνάω πολλά (και καλά κάνω γιατί δεν θέλω να τα θυμάμαι) τώρα που έχω βολευτεί με τα DAW αλλά προσωπικά δεν νομίζω πως έχασα τίποτα απο τότε που πούλησα τον εξοπλισμό ενός επαγγελματικού στούντιο στα 90'ς.

 

Πιστεύω όμως πως όσοι έχουν σκοπό να ασχοληθούν με τον ήχο πρέπει να ξεκινούν με hardware κονσόλες και εφέ, γιατί μόνο εκεί μπορεί να καταλάβει κανείς την δρομολόγηση και συνδεσμολογία αλλά και την ρύθμιση τους.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Total recall:  Πας για ύπνο, κλείνεις τα πάντα, αύριο με μια κίνηση όλα είναι εκεί που τα άφησες, σε κάθε κομμάτι αυτό. Ξέχνα το.

 

 2) Πόσα κανάλια θες, πόσα send, πόσους επεξεργαστές, πόσα ψιψιψινια και κοκοψοψαρα; Ξέχνα τα.

 

3) Signal path leveling. Σου αρέσει που όταν θέλεις ενα εφεδακι απλά τραβάς εκεί ένα plugin όμορφα και άμεσα, χωρίς να βάζεις καλώδια και να ρυθμίσεις εντάσεις; Ξέχνα το.

 

 3) Automatic Delay compensation: Τι ωραία ν επεξεργάζεσαι το σήμα παράλληλα, η να κάνεις layer κρουστά, η να χρησιμοποιείς look ahead επεξεργαστές και να μη σου φεύγει η φάση και να πηγαίνει για φασωμα hardcore, και να τρέχεις τρέχω κυνηγώ, αν σε πιάσω σε... Ξέχνα το.

 

 4) Ωραίο το automation ε; Ξέχνα το.

 

 5) Κάτσε απλά μπροστά στα ηχεία σου με το DAW ανοιχτό, δεν ακούς κανέναν θόρυβο ε; Αν δεν έχεις λεφτά για ΚΑΛΗ κονσόλα, αλλα και χρόνο και διάθεση για συνεχή συντήρηση της, τότε και αυτό ΞΕΧΝΑ ΤΟ.

 

 Για αυτούς τους λόγους, και πολλούς άλλους όπως, και μη το γελάσεις αλλά όπως πάει η τιμή του ρεύματος αρκεί, ΞΕΧΝΑΤΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, largo είπε

Δεν με ενδιαφέρουν οι προενισχυτες, 

Τότε γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?

Τοσο πολύ σε μισεις;

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 31/8/2022 στις 1:49 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Πιστεύω όμως πως όσοι έχουν σκοπό να ασχοληθούν με τον ήχο πρέπει να ξεκινούν με hardware κονσόλες και εφέ, γιατί μόνο εκεί μπορεί να καταλάβει κανείς την δρομολόγηση και συνδεσμολογία αλλά και την ρύθμιση τους.

 

👍

 

τώρα πια βέβαια και τουλάχιστον εργονομικά, μια καλή ψηφιακή που λειτουργεί και ως multi track audio interface είναι για μένα η ιδανική λύση... βέβαια ενίοτε την εποχή των μικρομεσαίων analog inline την αναπολώ με ρομαντική διάθεση αλλά μέχρι εκεί... φύσαγε πολύ τότε αδέρφια μου αλήτες πουλιά...😎

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις. Αν κάτι με απέτρεπε από την επιλογή κονσόλας θα ήταν το recall και η συντήρηση / κόστος. Θεωρώ το desk μαγική διαδικασία. Σίγουρα χρειάζεται και η ψηφιακή παρέμβαση, γιαυτό είπα ''υβριδικά'', όπως και γιαυτό ρωτάω αν μια live console μπορεί να αντεπεξέλθει αξιοπρεπώς σε ένα mix. 

Η άλλη σκέψη είναι βέβαια και αυτή που είπε ο Γιάννης με controllers, τόσο σε faders όσο και σε Plugins (softube ssl) ή ακόμα και τα 500άρια (stems)

 

19 ώρες πριν, Superfunk είπε

Τότε γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?

Τοσο πολύ σε μισεις;

Αχαχα θα έλεγα ότι μισώ τον εαυτό μου με την κύρια δουλειά που κάνω :)

Επεξεργασμένο από largo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου