Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά Beyerdynamic DT 770 Pro, DT 880 PRO, DT 990 PRO, προτασεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω διαβασει πολλες παρουσιασεις τωρα τελευταια και εχω μπερδευτει καπως.... ποια απο ολα θα προτεινατε αυστηρα για mixing (equing - compressing)?

Επισης, 80 ή 250 ohm? Ανοιχτου ή κλειστου τυπου; (το δωματιο μου ειναι λιγο θορυβωδες)

Οσοι τα εχουν στην κατοχη τους ή τα εχουν δοκιμασει και εχουν αποψη, παρακαλω τα φωτα σας!

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 80 ή 250 εξαρτάται από την δυνατότητα οδήγησης της κάρτας σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DT770 80Ω τα εχω τωρα κανα 3μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, νομιζω ειναι το καταλληλοτερο απο άποψη αντίστασης σε Ω.

 

Τα 32 δεν θα τα προτεινα τα 250 θελουν ενισχυση ξεχωριστη δεν θα ακουγουνται πουθενα μονα τους, εκτος αν τα δουλευεις αποκλειστικα σε καρτα ηχου.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω, λενε οτι τα 250αρια εχουν πιο λεπτομερεια στον ηχο οποτε ειναι καταλληλοτερα για mix, ναι τα δουλευω στην καρτα ηχου, εχω την Motu M4...

Αλλες προτασεις, γνωμες για τα 880, 990;..

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε λοιπόν, closed (770), semi open (880) και open (990).

 

Τα ανοιχτά ακουστικά έχουν σκοπό να αναπαράγουν πιο ακριβή ήχο που να φέρνει περισσότερο σε ηχεία. Τα προτιμούν αυτοί που είτε θέλουν reference ακουστικά για μείξη, είτε δεν έχουν χώρο για ηχεία. Όσο πιο ανοιχτά (σε σχέση πχ με τα semi closed) τόσο πιο πολύ είναι σαν να μη φοράς ακουστικά.

 

Το πρόβλημα με τα ανοιχτά ακουστικά είναι ότι, επειδή είναι σαν ηχεία, βάζουν και βγάζουν θόρυβο. Ένας δηλαδή που είναι δίπλα σου, και θα ακούει κανονικά τι ακούς πολύ έντονα, και θα τον ακούς αν σου μιλάει ή αν κάνει φασαρία. Συνεπώς, αν έχεις πολύ θόρυβο τότε πρέπει αναγκαστικά να πας σε closed, τα 770 δηλαδή που είναι θαυμάσια ακουστικά.

 

Τώρα, τα Ohm είναι το πόσο μεγάλη αντίσταση έχουν, κυριολεκτικά. Όσο μεγαλύτερη, τόσο θεωρητικά καλύτερη ποιότητα ήχου και λιγότερο θόρυβο παράγουν. Σαν αντάλλαγμα, χρειάζονται μεγαλύτερη ισχύ για να λειτουργίσουν. Όσο λιγότερη, τόσο μικρότερη η ένταση που παράγουν.

 

Για παράδειγμα, αν βάλεις ακουστικά 250 Ohm στο κινητό, ή στο jack ενός λάπτοπ (με εξαίρεση τα νέα mac), τότε θα παίζουν τόσο χαμηλα που σχεδόν δε θα ακούς τίποτα. Αυτό αντιμετωπίζεται με μια σωστή κάρτα ήχου που μπορεί να δώσει την κατάλληλη ισχύ έτσι ώστε να λειτουργήσουν αποτελεσματικά.

 

Συνοψίζοντας, όσο πιο open, τόσο πιο κοντά σε ηχεία, αλλά μπαίνει θόρυβος και βγαίνει αυτό που ακούς μόνιμα - και όσο μεγαλύτερα Ohm, τόσο το καλύτερο, αλλά χρειάζεται κατάλληλο εξοπλισμό για να λειτουργήσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια, μαλλον παω για τα 770 250 Ohm. Οποιος εχει αποψη για συχνοτικη συμπεριφορα μεταξυ των τριων ας πει τη γνωμη του, με δεδομενο οτι τα θελω αποκλειστικα για mixing... πχ. ποια ειναι πιο flat, ποια χρωματιζουν στις χαμηλες, τι γινεται με τις μεσαιες, τα πριμα κλπ.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολα θα εισαι οκ με την μοτου.

Το 770 μου φαινεται το πιο ισορροπημένο και διαδεδομενο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλα, ευχαριστω.

Επεξεργασμένο από george956

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου