Προς το περιεχόμενο

Μάγδα Βαρούχα - «Αυγερινός»


Peruvian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 

Μάγδα Βαρούχα - «Αυγερινός»
 

Μια νέα διασκευή του παραδοσιακού γαμήλιου τραγουδιού του Πηλίου «Αυγερινός» παρουσιάζει ο συνθέτης Δημήτρης “James” Μπασδάνης με τη συμμετοχή της Μάγδας Βαρούχα.
 

Το τραγούδι «Αυγερινός» είναι το δεύτερο single, από τον επερχόμενο πολυσυμμετοχικό δίσκο του συνθέτη.
 

Η συγκεκριμένη διασκευή ενορχηστρωτικά κινείται στο φάσμα της ατμοσφαιρικής αφαιρετικότητας η οποία δένει με έναν ιδιαίτερο τρόπο με τη ζεστή και μεστή ερμηνεία της Μάγδας, δίνοντας μια ξεχωριστή πινελιά στο κομμάτι.
 

Επιπλέον, ο Δημήτρης στο τέλος του τραγουδιού, με την προσθήκη του στίχου «Και να την καμαρώνεις... Μη μου τηνε σκοτώσεις», περνάει ένα μήνυμα κατά των γυναικοκτονιών που ολοένα και πληθαίνουν το τελευταίο χρονικό διάστημα. 
 

Το κόνσεπτ άλμπουμ θα περιέχει διασκευές παραδοσιακών τραγουδιών από τη γενέτειρα του δημιουργού το Πήλιο και από αγαπημένα τραγούδια του Αιγαίου, με τη συμμετοχή πολλών καλλιτεχνών.
 

Ο δίσκος αναμένεται να κυκλοφορήσει από την Music Art Lab σε ψηφιακή και φυσική μορφή στις αρχές του 2023!Ακούστε το τραγούδι εδώ: https://youtu.be/ZiKSKXOMhew

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει αυτή τη μόδα να παίρνουμε κομμάτια του παρελθόντος και να τους αλλάζουμε τον αδόξαστο.

 

Η αοιδός συμπαθέστατη αλλά το αποτέλεσμα σούπα νιόκι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nestoras είπε

σούπα νιόκι.

 

Ατυχής η παρομοίωση, καθότι τα νιόκι είναι πεντανόστιμα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Δεν έχω καταλάβει αυτή τη μόδα να παίρνουμε κομμάτια του παρελθόντος και να τους αλλάζουμε τον αδόξαστο.

Πω.. πω...πω... Μαύρη συντήρηση 😄

Να μην δοκιμάσει κανείς κάτι νεωτεριστικό σε κάτι παρελθοντολογικό;  

 

Η φωνή είναι όντως συμπαθέστατη και η προσέγγιση του ενορχηστρωτή ενδιαφέρουσα.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
19 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πω.. πω...πω... Μαύρη συντήρηση 😄

 

συμμετέχω κι εγώ σε ανάλογο κόνσεπτ αυτόν τον καιρό και θα το ανεβάσω λίαν συντόμως... εμένα να δεις τι θα μου σούρει που έχει και τα θάρρητα...😁

  • Χαχα 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, npap είπε

εμένα να δεις τι θα μου σούρει που έχει και τα θάρρητα...😁

 

Λες από σούπα νιόκι να το γυρίσει σε σούπα φιδέ?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Δεν έχω καταλάβει αυτή τη μόδα να παίρνουμε κομμάτια του παρελθόντος και να τους αλλάζουμε τον αδόξαστο.

 

Η αοιδός συμπαθέστατη αλλά το αποτέλεσμα σούπα νιόκι.

Γέροντα...αυτά λέγονται διασκευές...ο joe Cocker έτσι έγινε διάσημος.

Κατά τ' άλλα όμως, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εάν δεν έγραφες, δεν θα το άκουγα (γιατί συνήθως τέτοιες προσπάθειες στην Ελλάδα δεν... για τα προσωπικά μου γούστα). 

Απλά, μία γενική ερώτηση, λέει στην αρχή ότι είναι παραδοσιακό γαμήλιο τραγούδι (δεν ξέρω το πρωτότυπο). Γιατί το βγάλαμε μοιρολόι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραία δουλειά κατα τη γνώμη μου.

Αν και δεν το γνώριζα το κομμάτι, πιστεύω πως η διασκευή σέβεται και ακολουθεί το ύφος των στίχων.

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λείπει το κλασικό βλάχικο γύρισμα  : εδώ στο 0:27 :

οπότε, το θεωρώ ... "πονηριά" ... εκ μέρους των καλλιτεχνών.. φίλε μου αν θες να δώσεις αξία σε αυτό που αντιγράφεις θα πρέπει να συμπεριλάβεις όλα τα βασικά δομικά στοιχεία του πρωτότυπου. Γενικά πάντως ενδιαφέρουσα η διασκευή. Θέλοντας και μη έχουν κλέψει στοιχεία απο Κόσοβο και Κέλτικη μουσική, προς χάρην ενός άλφα εξευρωπαϊσμού της πρωτότυπης μελωδίας.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου