Προς το περιεχόμενο

Αποστολή συσκευής που περιέχει μπαταρία


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να στείλω Γερμανία ένα tablet σε κάποιον που το ξέχασε το καλοκαίρι σπίτι μου. Τα ΕΛΤΑ και οι courier μου λένε ότι δεν μπορώ να στείλω συσκευή που περιέχει μπαταρία και θα ανιχνευτεί και θα επιστραφεί πίσω.

Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο;

Πως παραγγέλνουμε τότε κινητά , tablets κλπ από εξωτερικό ή το εσωτερικό και στέλνονται με ταχυδρομείο ή courier?

Κι αν αγοράσω κάτι και πρέπει να το επιστρέψω ως ελλατωματικό, δεν θα μπορώ?

Πως γίνονται τότε χιλιάδες πωλήσεις ηλεκτρονικών συσκευών στο  ebay μεταξύ χρηστών, αν απογορεύονται οι αποστολές συσκευών με μπαταρία;

Κάτι δεν μου πάει καλά. Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Μπορεις να στειλεις αρκει να εχει τα καταλληλα εγγραφα για το προιον το κουτι επανω του (MSDS - material safety data sheet) ή προειδοποιητικη ταμπελιτσα.
Και γενικοτερα, η αποστολη μπαταριας με επιγεια μεσα ειναι πολυ πιο ευκολη (και πολυ πιο οικονομικη φυσικα).
Το καλυτερο θα ηταν να επικοινωνησεις με τον καταλληλλο υπαλληλο μια εταιρειας.

Δοκιμασε DHL εξυπηρετηση πελατων για να σε καθοδηγησουν.

https://www.bookairfreight.com/shipping-terms-glossary/material-safety-data-sheet-msds

52216465_Screenshot2022-09-09at23-00-46LITH3481_sm.png(PNG10001000)(94).png.6f1e2579d8560bb4eb60e1f1e5800136.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήγα στα ΕΛΤΑ ξανά. Το κόστος αποστολής του μικρού tablet για Γερμανία ήταν 11€. Οπότε είπα να το ρισκάρω και να το στείλω. Στη χειρότερη θα επιστρεφόταν σε μένα και θα έχανα 11€ . Τους είπα ψέματα ότι στέλνω ένα βιβλίο. Το δεματάκι έφτασε κανονικά στον παραλήπτη του στη Γερμανία σήμερα χωρίς πρόβλημα! Ζήτω τα ΕΛΤΑ που ευτυχώς δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου